S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Krach akciového trhu bude horší než v roce 2008, tvrdí legendární Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki je známý především díky svému bestselleru: Bohatý táta, chudý táta. Dá se říct, že se stal i ikonou konspirací a všemožných teorií. Pravidelně jej vídáme vyjadřovat se k vývoji kryptoměn, trhů, nemovitostních trhů a mnoho dalších. Dnes se vám pokusím přiblížit jeho pohled na aktuální trhy, kde vidí možnou zkázu, která bude horší než v roce 2008.

První část článku zaměřím na nemovitostní trh, kde se však dá přiučit i něco málo pro ty akciové.

Mnoho lidí bezhlavě poslouchá své makléře, poradce či různé investiční skupiny, kde se stále ukazuje víc a víc fráze 'buy the dip'. Mnoho investorů bylo v letošním roce udiveno, a světe div se: Akcie nejdou jen nahoru. Velká část investorů, ať už se jedná o nemovitostní trh nebo ten akciový, si myslí, že když jdou ceny nahoru - znamená to automaticky rychle naskoč do vlaku a investuj. V opačném případě, kdy trh strádá, bývá opět řada investorů uchylována k nakupování s dojmem, že mají dno, které však může přijít klidně až za pár měsíců a s rozpětím i v řádech desítek procent.

 • Mnoho lidí naslouchá trendům investorů, což není nejlepší metoda investování.

Ve snaze snižovat inflaci a ekonomické vady, bývá zvykem pumpovat peníze do už tak zničených a pošramocených aktiv. Předpokládá se, že tímto stylem by se mohlo zabránit krachu.

Kiyosaki: Biden možná záměrně vyvolává inflaci

 • Argumenty proto má pádné, ovšem reálnou situaci si vyhodnoťte vy.

Jedná se především o to, že na jedné straně máme úrokové sazby s inflací a na druhé straně je ropná/energetická krize. Kiyosaki pojednává o tom, že se ve větší míře (na rozkaz Bidena) přestává rozšiřovat těžba ropy a především se začalo zamezovat novým vrtům, které mají příslib pro zlepšení situace. Jednoduše řečeno: Nevrtá se a netěží se = zvýšená cena a poptávka po ropě.

To má za následek mnohé (nejen zdražování), ale i omezení pracovní síly ať už spojené s těžbou a nebo lidi, kteří potřebují paliva do svých strojů. Zmenšení pracovních sil a zdražování, které je doprovázeno celkovým zdražováním je pouze hnací síla pro inflaci. 

 • Inflace dělá bohaté extrémně bohatými.
 • Střední třída bude platit vyšší daně.
 • A nakonec jsou chudí, kteří chudnou mnohem víc.

 

Rok 2008 srovnává Kiyosaki s aktuální dobou

Před 14 lety zde byl taktéž jeden muž, který si myslel, že tiskem peněz se dá řešit veškerý problém, jenž nastane. Něco vám řeknu, problém to nevyřešilo. V čem je to horší v přítomnosti?

 • Problémem je samotná měna (americký dolar), který za svou historii neskutečným způsobem strádá. V roce 1944 již dolar nebyl hlavní měnou, nýbrž měnou rezervní. Postupem času se samotný dolar dostal do takového bodu, že ztratil svou schopnost bytí rezervním a vázaným zlatem. Jedná se o veliké změny a obří skoky, které zaznamenáváme dnes a denně.
 • V roce 2008 jsem vyšel jako vítěz díky včasnému prodeji a zhodnocení celé situace (vydělal opravdové jmění, jak udává). V dobách, kdy každý panikařil a prodával, Kiyosaki nakupoval za levnější ceny, což se mu následně ukázalo jako super krok.

___________________________________________________________________________

Před několika měsíci tiskl FED až 120 miliard dolarů každý měsíc! Následně v listopadu FED oznamuje, že začnou snižovat počet těchto peněž v oběhu ( o 10-15 miliard dolarů měsíčně). Hned následující měsíc (prosinec 2021) se tohle číslo zvýšilo až na 30 miliard dolarů (za pouhý měsíc).

Začátkem ledna 2022 FED projevil opačnou aktivitu než by se možná dalo čekat. Namísto kvantitativního uvolňování, začínají v podstatě ničit spoustu peněz kvantitativním 'zpřísňováním'. 

Tisk peněz v podstatě tlačí cenu aktiv nahoru, když se peníze 'ničí', tak aktiva mají tendenci klesat na své hodnotě (aktuální dění na akciovém trhu).

Když FED tiskne peníze, tak nakupuje převážně dluhopisy, když dluhopisy dosáhnou své doby splatnosti, tak je jednoduše protočí za podobný druh dluhopisu. Peníze jsou ničeny právě tímto prodejem dluhopisů, když se dosáhne doby splatnosti dluhopisu, tak někdo jiný musí dluhopis odkoupit = FED získá své peníze zpět.

Jednoduše řečeno: Kvantitativní zpřísňování neprospívá ani trhu a ani normálním lidem. Ničení peněz nemá spojitost s růstem inflace, která nás dělá chudými. Logicky ceny rostou = lidé šetří a tolik neutrácí/neinvestují. Očekávám, že právě neutrácení peněz může inflaci lehce krotit, ovšem to může mít za následek krach akciového trhu. 

Kde je hlavní problém ekonomiky?

Růst 'kreditů' nebo produktů byl odjakživa pohonem ekonomiky a jejího růstu. Dříve tomu tak bylo, dnes již úplně ne. Místo toho, aby naše ekonomika byla poháněna investicemi a úsporami, tak jak to bývalo, je nyní vytvářena spotřebou úvěrů a vytvářením nových úvěrů. Není to špatná myšlenka, ale i tato spotřeba úvěrů potřebuje vzrůstající trend, aby přežili. Což nás přivádí k vysoké závislosti na státu (půjčky a výdaje státu).

(247) "The Crash Will Be WORSE Than 2008" | Robert Kiyosaki’s Last WARNING - YouTube

Včera jsem na svém Twitteru uvedl následující:

Prodej domů v USA se propadl nejníž za 2 roky. Jak PMI pro výrobu, tak pro služby byly pod očekáváním. Výnos 10letých státních dluhopisů prudce klesl na nejnižší úroveň měsíce po neuspokojivých ekonomických datech. Potřebuje někdo další důkazy, že zpřísnění Fedu brzdí ekonomiku?

 • Jak hodnotíte aktuální dění na trhu vy?
 • Zajímáte se pouze o akcie nebo i o celkovou ekonomiku a vývoj?
 • Zajímají vás data ohledně změn/vývoje ekonomiky napříč USA?
 • Sdělte mi váš názor a jakou šanci vidíte pro krach trhu podobný tomu z roku 2008.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 949 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Prvý krat snim asi súhlasím

Konečně mu vyšlo něco, co má hlavu a patu (od vydání bohatého táty).😂

Presne 😀😀😀

Těžko říct, co u nás udělá trh s nemovitostmi. Možná to tu taky "praskne" a ceny padnou... Osobně jsem se s koupí domu (tedy na vlastní bydlení, ne na pronájem) neodvážil čekat. Teoreticky i ti, kteří si koupili nějaký ten dům jako investici neprodělají, pokud ho podrží dostatečně dlouho.

Záleží zda je taková investice financována hotovostně (na to nedosáhne mnoho lidí). Nebo pomocí hypoték (pro investora jeden z největších zádrhelů) z mého pohledu, tedy pokud náš příjem nedosahuje nějakých vyšších částek.

Těžko říct, zda je fed náš (ne)přítel...

Úhlavní nepřítel v čele s Powelem :D

@tominvest Přesně tak 😂 Nejspíš nejnenáviděnější osoba pro investory. Každé jeho slovo je -5% pro portfolia😂

Pěkně shrnuto a hlavně lidsky řečeno a vysvětleno. Složitosti jsou zobecněny do normální lidské řeči a pochopitelně. Čekal jsem řadu složitostí a pojmů, díky za náhled do FEDu a ekonomiky.

Děkuju. Pokud bude zájem o ekonomické údaje, nemám problém. Jen se musí projevit zájem. Mě osobně zajímá celá situace a nejen dění na trhu.