S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Rychlý pohled: Johnson and Johnson-Stojí tato akcie aktuálně za to?

Máme tu další příspěvek z rubriky Rychlý pohled. Tentokrát se podíváme na akcii Johnson and Johnson $JNJ-0.9% . Jedná se o společnost s dlouhou tradicí a historií a také o dividendového krále. Stojí ale tato akcie v tuto chvíli za to, abyste uvažovali o její koupi? Pojďme se tedy na to podívat.

 

P/E- Pokud si tedy vezmeme průměr zisků za posledních 5 let, tak dostaneme P/E kolem 34. Beru průměrný zisk za posledních 5 let / aktuální tržní kapitalizace společnosti. Dělám to tak, protože mi to dává určitý bezpečnostní polštář a navíc některé společnosti mohou mít výkyvy v ziscích, ať už směrem nahoru nebo dolů. Tento pohled mi ty výkyvy vyhladí a získám tak lepší obrázek o P/E.

 

Tržní kapitalizace: Tržní kapitalizace společnosti je aktuálně 469,14 mld. USD.

 

Marže: Průměrná čistá marže společnosti činila za posledních 5 let zhruba 15%. Co se týče trendu marže tak je zde spíš stagnace, než nějaký růst nebo pokles. V roce 2017 se čistá marže společnosti vyhoupla z 1,7% na nějakých 18% v následujících letech se čistá marže držela kolem 18%, až v posledním roce (2021) se zvýšila na 22%. Je zde otázka zda si společnost dokáže tyto marže udržet nebo se vrátí zase někde k 18% jak tomu bylo v předchozích letech. To už je ale věc hlubší analýzy, kterou si každý musí udělat sám.

 

Růst tržeb: Za posledních 5 let rostly tržby společnosti průměrně o 4,5% ročně. V desetiletém průměru to pak představuje růst průměrně o zhruba 4% ročně. Co se týče průměrného růstu tržeb reálně bych to v budoucnu viděl někde kolem  hranice průměrného 5 letého růstu a možná i pod ní.

 

Růst zisků: Zisk za posledních 5 let rostl průměrně o 300% ročně. Zde je ale problém v to, že společnost v roce 2017 utrpěla obrovský pokles zisku a v daném roce činil zisk pouze 1,3 mld. USD.  V případě desetiletého průměru je to zase kolem 9% ročně. Zkusme ještě jednu úvahu. Vzhledem k tomu že ten obrovský pokles zisků společnosti $JNJ-0.9% byl pouze v ten daný rok. V následující rok se společnost vrátila zase skoro zpět do své hladiny. Tak zkusme si nastínit scénář jak by to vypadalo, kdyby společnost v roce 2017 nespadl tak rapidně zisk, ale byl by dejme tomu stejný jako v roce 2016. Zde by byl Průměrný růst zisku za posledních 5 let kolem 5%.

 

Snižování počtu akcií v oběhu: Společnost snižuje počet svých akcií v oběhu průměrně o zhruba 0,5% ročně, čímž přináší hodnotu svým akcionářům, kterým roste velikost podílu na podnikání společnosti.

 

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva: Tady tento bod mi slouží jako ochrana, kdyby společnost nebyla schopna vygenerovat dostatek peněz na splacení svých závazku v daném roce (může se jednat třeba o část dlouhodobého dluhu, která je v daném roce splatná, nebo o nějaký krátkodobý dluh, který má firma v daném roce splatný nebo bude muset v daném roce uhradit odložené daně atd.), tak může právě zpeněžit část svých krátkodobých aktiv, které bývají vysoce likvidní (jedná se zde o hotovost na účtech, zásoby ať už materiálu nebo hotových výrobků atd.). V tomto společnost problém nemá.

 

Růst provozního a volného cashflow: Provozní cashflow rostlo za posledních 5 let průměrně o 2% ročně a volné cashflow taktéž o 2% ročně.  V desetiletém průměru potom provozní cashflow rostlo o 5,2% a volné cashflow o 5,8%. Zde je vidět, že růsty volného a provozního cashflow jsou prakticky totožné. To je způsobeno tím, že společnost má kapitálové výdaje, které ani nerostou a ani neklesají, zkrátka se drží ve stejné linii. Průměrné roční volné cashflow společnosti za posledních 5 let činilo 19,24 mld. USD.

 

Cena / volné cashflow: Jak jsem psal již výše, společnost měla za posledních 5 let průměrné volné cashflow ve výši 19,24 mld. USD. Když to srovnám s aktuální tržní kapitalizací společnosti, tak mi P/FCF vyjde kolem 24.

 

Návratnost investovaného kapitálu: Průměrná roční návratnost investovaného kapitálu za posledních 5 let byla Zhruba 15%. Myslím si že se jedná o služnou návratnost ( já osobně se koukám po společnostech s 10% a více), ale zase by to zde chtělo hlubší pohled a porovnat třeba s konkurenty.

 

Splacení závazků z volného cashflow: Průměrné roční volné cashflow společnosti za posledních 5 let činilo 19,24 mld. USD.  Dlouhodobý dluh činil 30,6 mld. USD. Z toho vyplývá, že by společnost byla schopna uhradit tento dluh za zhruba 1,5 roku.

V případě celkových závazků by to společnosti trvalo déle a to zhruba 5,5 let. 

Zde bych doporučil hlouběji prozkoumat rozvahu a hlavně dluh, protože společnost mívá velmi velké krátkodobé závazky.

 

Ocenění: Zde jsem si zase vyobrazil 3 scénáře. U všech požaduji roční návratnost 12,5%. Zde jsem se držel dosti při zemi a konzervativně, protože se jedná o velkou společnost a její pěti a desetileté průměrné roční tempo růstu cashflow není nějak vysoké.

1 scénář- nejhorší- zde mám průměrné tempo růstu o 1% ročně a P/FCF 10.

2 scénář normální- zde mám tempo růstu 2,5% ročně a P/FCF 13.

3 scénář- nejlepší- zde mám tempo růstu 5% a P/FCF 17.

Po započtení bezpečnostního polštáře ve výši 20% mi cena vyšle někde kolem 67 až 70 USD, což znamená někde 60% pod aktuální cenou.

Proč jsem takto opatrný? Jedná se zde o velkou nadnárodní korporaci tudíž nemůžu předpokládat, že dlouhodobě poroste rychleji než doposud a také farmacie není zrovna něco, čemu bych nějak extra rozuměl a vyhledával. Pokud bych o této akcii uvažoval tak jako o prodejci produktů péče.

 

Závěr: Jak jsem psal výše společnost je dle mého rychlého pohledu dosti nadhodnocená. Nečekal bych zde žádnou růstovou jízdu. Jedná se spíše o akcii která má slušnou dividendovou historii a do portfolia by se mohla hodit spíše jako příjmová akcie, ale podle mě ne při aktuální ceně. Chtělo by se u této společnosti v případě úvahy o koupi jejich akcií podívat hlouběji do finanční výkazů na rozvahu ( hlavně na dluh), na krytí dividendy atd.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 33 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Souhlasím s tím, že $JNJ-0.9% je drahá akcie

Pěkná analýza. Nejsem odborník na analýzy ani zkušený investor, ale myslím, že většina kvalitních dividendových společností "např. divi aristokrati" jsou teď drazí kvůli odlivu kapitálu z růstových akcií a hledání "klidnějších přístavů" pro investice. Momentálně mi přijde zajímavá Citigroup (zde zmiňovaná) a AT&T. :o)

Podle mě tu její vysokou cenu způsobuje dost možná právě ta pověst "nezničitelný, neochvějný akcie, která musí být základem každého divi portfolia"

Moc pěkná analýza. 👍 Sám ji mám naceněnou na váš dvojnásobek, ale kdo ví jestli se tam někdy dostane.

Taky se dá. Já jsem k této ceně došel hlavně z důvodu, že jsem společnost analyzovat jen tak letmo a ne pořádně do hloubky. Jinak můžete mrknout i na další moje analýzy možná se můžou hodit😉👍

Není to průměrné PE za 5 let nějaké vysoké? Seeking alpha píše cca 18

Možná počítají tak, že berou P/E za každý rok a z toho dělají průměr. Já osebne to dělám tak že vezmu průměrný zisk na akcii a vydelit aktuální marketcap. Slouží to hlavně k odstranění výkyvů.