S&P 500 ^GSPC
5,034.77
-0.33%
Nvidia NVDA
$850.22
-2.74%
Amazon AMZN
$181.36
-1.07%
Alphabet GOOG
$157.20
+0.77%
Meta META
$496.23
-0.71%
Apple AAPL
$168.48
-0.53%
Microsoft MSFT
$412.57
-0.48%
Tesla TSLA
$157.26
+0.09%

Co się dzieje z firmą Nvidia, która w przedsprzedaży spadła o 9% - czy jest powód do niepokoju?

Firma Nvidia $NVDA-2.7% ogłosiła wyniki za I kwartał, bijąc oczekiwania analityków dotyczące przychodów i zysku na akcję, ale nie spełniając szacunków za II kwartał. Przedpołudniowy rynek odzwierciedla spadek cen (6-9% od rana) na tę wiadomość. W dzisiejszym artykule omówię, co będzie ciążyło na spółce i dlaczego nie będzie sobie radzić w najbliższym kwartale.

Wyniki za I kwartał są świetne, ale spółka wchodzi w nowy kwartał z minusem wynikającym z innych wydarzeń.

Oto najważniejsze liczby z raportu w porównaniu z tym, czego Wall Street spodziewała się po tym gigancie:

 • Przychody: 8,29 mld USD w porównaniu z oczekiwanymi 8,10 mld USD (poprawa o 46% w porównaniu z rokiem ubiegłym).
 • Skorygowany zysk na akcję: 1,36 USD w porównaniu z oczekiwanym 1,29 USD
 • Centrum danych: 3,75 mld USD w porównaniu z oczekiwanymi 3,63 mld USD
 • Gry: 3,62 mld USD w porównaniu z oczekiwanymi 3,53 mld USD

Firma twierdzi, że w nadchodzącym kwartale osiągnie przychody w wysokości 8,1 mld USD-2.7%, podczas gdy Wall Street spodziewała się 8,44 mld USD.

Nvidia przypisuje te przyszłe straty, które mogą być jeszcze większe, przede wszystkim pandemii wirusa żółtaczki w Chinach oraz wojnie na Ukrainie, która może kosztować firmę nawet 500 mln USD.

Najważniejszym wnioskiem dla firmy Nvidia i graczy jest to, że karty graficzne wreszcie wracają na półki sklepowe po miesiącach miażdżących zakłóceń w łańcuchu dostaw. Nie oznacza to jednak, że niedobór chipów się skończył. Przewiduje się, że kryzys związany z układami scalonymi nastąpi w latach 2023 i 2024.

Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach firma Nvidia zaprezentuje także swoją najnowszą linię kart graficznych. Karty te, nazwane serią RTX 4000, powinny zapewnić mile widziany wzrost wydajności w porównaniu z obecną serią RTX 3000. Jest to jeden z niewielu pozytywów, które mogą zmniejszyć te potencjalne straty.

 • RTX 3000 był uważany za jeden z najlepszych możliwych modeli (produktów) na rynku. Oprócz sławy, model ten cieszy się ogromną popularnością wśród graczy, a ogólna sprzedaż dzięki tym kartom wzrosła o dziesiątki procent. Zobaczymy, jak poradzi sobie RTX 4000.

Jak widzi to prezes $NVDA-2.7%

W pierwszym kwartale odkupiliśmy nasze akcje o wartości 2 mld USD. Rada Dyrektorów zwiększyła i rozszerzyła nasz program odkupu akcji, umożliwiając odkup dodatkowych akcji zwykłych do łącznej kwoty 15 mld USD do grudnia 2023 r. Pozwolę sobie teraz przejść do naszych prognoz na drugi kwartał roku obrotowego 2023. W naszych prognozach zakładamy szacunkowy wpływ około 500 mln USD związany z blokadą Rosji i Chin (COVID).

Szacujemy, że wpływ niższej sprzedaży w Rosji i Chinach będzie miał wpływ na sprzedaż gier w II kwartale o 400 mln USD. Ponadto szacujemy, że brak sprzedaży do Rosji będzie miał wpływ na sprzedaż centrów danych w II kw. o 100 mln USD. Oczekujemy, że silny wzrost w centrach danych i branży motoryzacyjnej zostanie z nadwyżką zrównoważony przez spadek w branży gier. Oczekuje się, że przychody wyniosą 8,1 mld USD, plus minus 2%.

 • NVIDIA wypłaci swoją kolejną kwartalną dywidendę pieniężną w wysokości 0,04 USD na akcję w dniu 1 lipca 2022 r.

Największe postępy firmy Nvidia w ostatnim kwartale

Motoryzacja i robotyka

 • Przychody w pierwszym kwartale wyniosły 138 mln USD, co oznacza spadek o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wzrost o 10% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
 • Rozpoczęto produkcję autonomicznego pojazdu firmy Nvidia, Drive Orin, który został wybrany przez ponad 35 producentów samochodów.
 • NVDA-2.7% ogłosiła, że wygrała przetargi z Lucid Motors i BYD, zwiększając tym samym pulę środków na projekty motoryzacyjne do ponad 11 mld USD-2.7% w ciągu najbliższych sześciu lat.

Profesjonalna wizualizacja

 • Przychody za pierwszy kwartał wyniosły 622 mln USD, co oznacza wzrost o 67% w porównaniu z rokiem ubiegłym i spadek o 3% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
 • Firma ogłasza usługę Omniverse Cloud, zapewniającą natychmiastowy dostęp do NVIDIA Omniverse - wyjaśniając, usługa ta umożliwia wspólną edycję dużych scen 3D.
 • FirmaAmazon Robotics ogłosiła, że buduje cyfrowe bliźniaki swoich magazynów z obsługą sztucznej inteligencji przy użyciu Omniverse Enterprise w celu optymalizacji projektowania magazynów i szkolenia inteligentnych rozwiązań robotycznych.

Grając w

 • Przychody za pierwszy kwartał wyniosły rekordowe 3,62 mld USD, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
 • GeForce RTX 3090 Ti®, najszybszy konsumencki procesor graficzny, został wprowadzony na rynek.

Nie chcę tu wchodzić w szczegóły, w końcu jesteśmy inwestorami, ale przedstawiam te dane do wglądu i na przyszłość. Branża gier komputerowych przeżywa obecnie całkiem niezły okres.

Największe postępy odnotowują centra danych

 • Jest tu naprawdę wiele zawiłości i pojęć, których nie chcę wam przedstawiać, więc w skrócie:
 1. Przychody w pierwszym kwartale wyniosły rekordowe 3,75 mld USD, co oznacza wzrost o 83% w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 15% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
 2. Tajwańscy producenci komputerów są gotowi do wypuszczenia pierwszej fali systemów wyposażonych w superukłady Grace Hopper i Grace CPU firmy Nvidia, których premiera planowana jest na pierwszą połowę 2023 roku.
 3. Firma Nvidia Al wkracza na rynek opieki zdrowotnej, gdzie przypisuje się jej znaczące osiągnięcia.

Wniosek

Kiedy patrzę na to z perspektywy czasu, widzę wspaniałą firmę, która dokonała ogromnych skoków (postępów) w swoich technologiach (układy scalone, sztuczna inteligencja, centra gier, chmura, motoryzacja i wiele innych). Tak naprawdę przedstawiłem Wam tylko ułamek osiągnięć firmy Nvidia i spodziewanych dziś współprac lub postępów. Nvidia ponosi jedne z większych strat w wartości akcji w porównaniu z konkurentami, ale w dłuższej perspektywie nadal lubię firmę Nvidia. Dobrze, że firma uprzejmie nie łudzi się i mówi nam wprost, że spodziewa się pogorszenia (podoba mi się ta bezpośredniość). W najbliższym czasie (w zależności od trwałości covida i wojny) jestem również pesymistą co do rozwoju firmy. Mimo to, umieściłem $NVDA-2.7% na liście najlepszych globalnych spółek, które warto mieć w portfelu. Nie namawiam nikogo do inwestowania, żeby było jasne 😄!

 • Czy inwestujesz w firmę Nvidia?
 • Czego można się spodziewać po $NVDA-2.7% w najbliższej przyszłości?
 • Czy problemy na świecie mogą być przyczyną długotrwałego kryzysu firmy Nvidia?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet