S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Unikaj tej firmy, ponieważ boryka się ona z trzema problemami egzystencjalnymi

Inwestorzy mogą uznać te akcje za tanie po ogromnym spadku i rozważać KUPNO DIP, ale spółka stoi w obliczu zwiększonego ryzyka związanego z wycofaniem z obrotu i niską rentownością, a różni analitycy twierdzą, że akcje te znajdują się w statusie preferowanych inwestycji.

Najlepiej unikać tej firmy.

DiDi Global $DIDI jest wiodącą chińską firmą świadczącą usługi przewozowe i dostawcze, która niecały rok temu weszła na giełdę. Akcje DIDI zaczęły być notowane w lipcu 2021 r. w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) po cenie 14 USD za akcję. Niewiarygodne jest to, że w ciągu roku akcje spadły o niewiarygodne 87%. Nawet po szokującym spadku DiDi jest niestety nadal zbyt ryzykowne, aby warto było je kupić.

Akcje DIDI zostaną wkrótce usunięte

Na początku tego tygodnia akcjonariusze DiDi zatwierdzili plan wycofania jej akcji z nowojorskiej giełdy. DiDi zamierza złożyć wniosek o wycofanie z obrotu giełdowego na NYSE około 2 czerwca, po czym obrót giełdowy zostanie wstrzymany na 10 dni. Wówczas pierwsze notowania spółki zostaną przeniesione na giełdę w Hongkongu.

DiDi twierdzi, że jest to konieczne w ramach procesu "naprawczego" z rządem chińskim. Wiele aplikacji DiDi zostało usuniętych z platform w kraju ze względu na domniemane zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Usunięcie akcji firmy DiDi z giełdy NYSE ma być krokiem w kierunku odzyskania przychylności chińskiego rządu.

Może to być jednak zła wiadomość dla inwestorów amerykańskich, zwłaszcza dla posiadaczy akcji pozagiełdowych. Spółki, które nie są notowane na głównych giełdach, mają zwykle znacznie niższy wolumen obrotów i w związku z tym ich cena spada. Ponadto niektóre biura maklerskie całkowicie blokują obrót akcjami usuniętymi z giełdy.

Akcje DIDI stoją przed poważnymi wyzwaniami

Branża ridesharingu nie osiągnęła jeszcze poziomu rentowności, na który liczyli inwestorzy. Utrzymanie kierowców okazało się trudniejsze i droższe niż oczekiwano, a sytuacja ta uległa pogorszeniu w ciągu ostatniego roku. Ostra konkurencja między różnymi firmami zajmującymi się dostawami i przejazdami pozwoliła utrzymać ceny na niskim poziomie. Co więcej, w szczególności branża dostaw żywności charakteryzuje się znacznie gorszą ekonomiką jednostkową, niż oczekiwaliby tego inwestorzy.

Kolejną poważną przeszkodą był Covid-19. Pandemia mocno uderzyła we wszystkie firmy oferujące usługi ride-sharingowe w 2020 i 2021 r. Jednak na większości rynków działalność naprawdę się ożywiła, ponieważ lokalne firmy zostały ponownie otwarte.

Duże straty operacyjne w DiDi

W ciągu ostatnich czterech kwartałów DiDi odnotowała straty operacyjne w wysokości od 838 mln USD do 3,8 mld USD. Na tę ostatnią wartość wpłynęły jednorazowe wydatki, ale niezależnie od tego, jest to firma, która co trzy miesiące traci około miliarda dolarów. Skala tych strat jest oszałamiająca. Straty operacyjne firmy są znacznie wyższe niż jej całkowity zysk brutto. Jest to rzadki i bardzo zły znak dla dużej firmy nastawionej na klienta. W próżni być może udałoby się rozwiązać problemy DiDi . Same duże straty operacyjne nie zatopią firmy, jeśli będzie ona w stanie pozyskać nowy kapitał. DiDi ma po prostu zbyt wiele poważnych problemów i zbyt mało środków finansowych na ich rozwiązanie, oczywiście decyzja należy do Ciebie, a nie do doradcy inwestycyjnego, więc musisz przeprowadzić jeszcze dokładniejsze badania na temat tej firmy.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet