S&P 500 ^GSPC
5,049.04
-0.05%
Nvidia NVDA
$855.78
-2.10%
Alphabet GOOG
$157.88
+1.21%
Amazon AMZN
$181.95
-0.75%
Tesla TSLA
$157.92
+0.52%
Meta META
$497.47
-0.46%
Apple AAPL
$169.05
-0.19%
Microsoft MSFT
$413.90
-0.16%

„Hotovost je odpad“ – miliardář Ray Dalio říká, že držet hotovost není bezpečné a namísto toho investuje do těchto akcií

Mnoho lidí považuje hotovost za tu nejlepší možnost v aktuálním napjatém prostředí. Ale podle Raye Dalia, zakladatele největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates, nemusí být v dnešní době moudré nechávat si příliš mnoho z vašich investičních peněz v hotovosti. Namísto toho dává nahlédnout do svého portfolia, kde se můžeme inspirovat, kam tuto hotovost investovat. 

Ray Dalio

„Hotovost není bezpečná investice, není bezpečným místem, protože bude zdaněna inflací,“ řekl Dalio loni CNBC.

Je snadné vidět, odkud pochází jeho starost. Inflace v USA vzrostla v dubnu o 8,3 % oproti předchozímu roku – mírně klesla z 8,5 % v březnu, ale stále je blízko 40letých maxim. Jednoduše řečeno, kupní síla hotovosti dostává velký zásah. Pojďme se podívat, co místo toho drží Dalioův hedgeový fond.

Kam investuje Ray Dalio? 

Podle posledního průzkumu držel fond Bridgewater na konci března 22,72 milionu akcií Vanguard FTSE Emerging Markets ETF $VWO+0.4%. S tržní hodnotou kolem 1,05 miliardy dolarů v té době byl VWO největším holdingem v portfoliu Dalio. Toto ETF poskytuje investorům pohodlnou expozici akciím na rozvíjejících se trzích, jako je Čína, Brazílie a Jižní Afrika. ETF drží více než 5000 akcií. Mezi její největší podíly patří těžké váhy v oboru, jako je gigant na výrobu čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing, čínský technologický gigant Tencent Holdings a indický nadnárodní konglomerát Reliance Industries.

VWO v porovnaní s ETF kopírujícím široký index S&P 500 v období posledních 5 let, obrázek si můžete udělat sami 

Procter & Gamble $PG+0.4%
Druhým největším podílem Bridgewateru je defenzivní akcie se schopností přinášet peněžní výnosy investorům v různých ekonomických prostředích: Procter & Gamble.

Minulý měsíc představenstvo P&G oznámilo zvýšení dividendy o 5 %, což představuje 66. roční zvýšení výplaty společnosti v řadě. Akcie aktuálně nabízí roční dividendový výnos 2,5 %. P&G je obrovský spotřebitelský gigant s portfoliem důvěryhodných značek, jako jsou papírové ručníky Bounty, zubní pasta Crest, žiletky Gillette a prací prostředek Tide. Jde o produkty, které si domácnosti běžně kupují bez ohledu na to, co dělá ekonomika.

Alibaba Group Holding $BABA-0.5%
Čínské technologické akcie nebyly zrovna miláčky trhu. Například gigant v oblasti elektronického obchodu Alibaba Group klesl meziročně o 21 % a za posledních 12 měsíců o 55 %. Bridgewater Associates má ale společnost stále rád. 

To byl jen rychlý pohled na několik největších pozic jednoho z největších fondů na světě. Na závěr bych ještě rád poznamenal, že se vždy vyplatí držet alespoň malé množství hotovosti pro případ, že by se naskytla nějaké super atraktivní příležitost.

Článek slouží k edukativním účelům a nejedná se o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu. Autorem od kterého jsem čerpal je analytik Jing Pan. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

$PG+0.4% typická defenzivní akcie, tam dává smysl investovat

ale ne teď, když se akcie obchoduje za 27 P/E :/

když vidím tu výkonnost $VWO+0.4%, moc mě to neláká

Dalio nejspíš očekává, že se bude rozvíjejícím se trhům dařit v příštích několika letech lépe, něž USA...