S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

4 převratné důvody, proč neinvestovat do dividendových akcií

Společnosti vyplácející dividendu vám v podstatě platí za to, že je vlastníte. Navíc akcie, která dividendu vyplácí je prostě atraktivnější, něž ta, která ne. Je ale dobré si uvědomit, že akcie, které vyplácejí dividendy, mají i své stinné stránky. Prostřednickým tohoto článku bych chtěl nastínit právě problematiku dividend.

Problematika vyplácení dividend  

1. Dáňová neefektivnost

Zisky společnosti jsou v podstatě zdaněny rovnou dvakrát. Dvojí zdanění je odkazem na to, že jsou zisky společností nejdříve zdaněny vládou. Korporace platí daně ze svých zisků a poté vyplácejí akcionářům dividendy ze zisku po zdanění. Tato vyplacená dividenda je ale opět zdaněna a to povětšinou ještě předtím, něž vám přijde na účet u brokera. 

2. Nižší zhodnocení ceny akcií

Dividendové akcie se obecně nezhodnocují tak rychle jako akcie, které dividendy nevyplácejí. Jsou zde dva faktory. Zaprvé, ceny akcií se řídí hodnocením investičních firem, které hodnotí potenciál celkového výnosu akcie. Celkový výnos zahrnuje dividendy a zhodnocení ceny akcie. Akcie, která nevyplácí dividendy, bude dosahovat výnosu výhradně prostřednictvím zhodnocení. Dividendové akcie rozdělují svůj výnos mezi výplatu akcionářům a zhodnocení.

A za druhé, společnosti, které mohou spolehlivě financovat dividendy, jsou zavedené a předvídatelné. Tyto akcie nevykazují explozivní růst zisků, který může způsobit extrémní zhodnocení ceny akcií. Místo toho mají tendenci jít cestou pomalého a stabilního růstu - na silných trzích rostou méně a na slabých trzích méně klesají.

Pokud dáváte přednost potenciálu vysokého růstu před stabilitou, dividendové akcie nejsou pro vás!

3. Lepší s delším časovým horizontem

Akcie vyplácející dividendy se dobře hodí pro dlouhou časovou linii investování. Jak již bylo uvedeno, v krátkodobém horizontu mohou být více či méně působivé v závislosti na tržním klimatu. Mají však tendenci prokazovat svou hodnotu po desetiletí spolehlivým růstem - za předpokladu, že tyto dividendy reinvestujete.

4. Využití Cash flow

Vyplacená dividenda vždy nemusí být tím nejlepším způsobem, jak využít free cash flow. Mnoho společností dividendy vůbec nevyplácí, protože dokážou své prostředky investovat s vysokou návratností, což má ve výsledku pozitivní vliv na cenu akcie. 

Shrnutí 

Dividendové akcie jsou ideální pro dlouhodobé držení. Jsou také vhodné pro investory, kteří si chtějí v průběhu času vybudovat pasivní zdroj příjmů. Je však dobré mít na paměti, že tyto generátory příjmu mají i své nevýhody. Zisky podléhají dvojitému zdanění. Navíc míra jejich růstu je často prozaická, zejména když trh expanduje. 

Osobně mám dividendové akcie velmi rád a proto nebylo cílem tohoto článku vás odradit od investovaní do nich, nýbrž nastínit jejich základní problematiků. Nejedná se o investiční doporučení. Při tvorbě jsem se inspiroval u analytika Catherine Brock. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 715 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Danění jste již zmiňoval ve smyslu finanční nákladností, nižší efektivity, ale já mám na mysli ještě každoroční starost s jejích přiznáváním, narozdíl od akumulačních, kde to vůbec, ale vůbec nemusíte řešit.

tomu se člověk nevyhne :/

Za mě je klíč investovat jak do dividendových, tak do růstových akcií

jednoznačně souhlasím

Napadají vás ještě nějaké další problémy související s výplatou dividend ?

Leada tak, že pokud mám něco z našich vod, tak občas musím zvednout zadek a někam si pro tu dividendu zajít :D