S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Dnešní doba je nejistá. Co dělám v této době?

Vzhledem k tomu, že nemám hotovou žádnou komplexní analýzu na společnost, tak jsem se rozhodl nějakým způsobem sepsat své myšlenky o kterých poslední dobou, co se týče investic přemýšlím. Tak nějak jsem uvažoval nad tím jak na trzích v dnešní nejisté době vlastně funguju a jak bych fungovat chtěl, pokud tato doba bude pokračovat delší dobu.

Medvěd proti býkovi. Kdo odejde jako vítěz?

 

Každopádně jak jsem tedy fungoval doposud? No v podstatě jsem analyzoval akcie nejprve vždy pomocí pilířové analýzy https://bulios.com/status/15616-pilirova-analyza-na-co-koukam-kdyz-filtruju-spolecnosti a poté společnosti, které prošli tímto sítem, tak ty jsem analyzoval hlouběji, srovnával s jejich konkurencí atd. Následně když jsem našel společnost, která se mi líbila tak jsem si u ní určil cenu za kterou jsem ochoten nakoupit. Věřte mi, že nedělám moc nákupů, protože je tu sice celkem dost kvalitních společností, ale většina z nich jsou až příliš přeceněné. Takže většina mého "investičního roku" je spíše o analyzování, než nakupování. Tento postup samozřejmě nadále držím a budu aplikovat i dál.

Dividendy?

Vzhledem k tomu v jaké nejisté situaci aktuálně jsme a trhy můžou jít kamkoliv díky např. zvyšování úrokových sazeb, válce na Ukrajině atd. tak jsem se rozhodl přidat do svých kritérií právě i dividendu. Proč jsem se rozhodl přidat dividendu a zaměřit se na společnosti s dividendou? No vysvětlení je poměrně jednoduché. Jsme někde na začátku medvědího trhu a víceméně všechno padá. Tím pádem pokud někdo drží pouze růstové akcie, které nevyplácejí dividendu, tak v podstatě v tuto chvílí jeho akcie ubírají na ceně. Pro přidání dalších dividendových akcií jsem se rozhodl proto, protože dividendové akcie vyplácejí dividendu, což znamená hotovost do portfolia, kterou můžu využít k nákupu právě například akcií, které jsou, nebo by mohli v budoucnu být ve slevě. 

 

Money management

Zde  se snažím plánovat své nákupy a to tak, že si stanovím nákupní cenu za kterou nakoupím. Pokud se potom stane, že kterákoliv z mých akcií padá, tak v momentě, co spadne o 10% pod moji nákupní cenu tak přikupuji další kusy do portfolia. Poklesy do 10% pod moji nákupní cenu obvykle vysedím. To znamená nesnažím se ani časovat trh a ani dávat do celého portfolia pravidelně peníze. Zkrátka dělám něco mezi a budu v tom pokračovat. V tom mi právě částečně mohou pomoct již výše zmíněné dividendy.

 

Dluh

V době zvyšování úrokových sazeb musí člověk počítat, že se společnostem zvýší úrokové náklady na dluh, což se promítne do celkových nákladů. Takže je dobré si spočítat o kolik tyto náklady budou moci vzrůst tak ,aby to danou společnost nezruinovalo. Toto je taky jedna věc na kterou se teď budu více koukat a už se koukám, protože pokud si člověk nenastuduje právě dluh a úrokové náklady, které společnost platit musí, tak potom může být překvapený proč například společnosti klesl zisk.

 

Nekupuj zajíce v pytli

Další věc co je tak se zaměřuji na společnosti, kterým opravdu rozumím a vím jak své tržby a zisky generují. Protože pokud člověk neví jak firma peníze vydělává tak nemůže ani vědět jak firma peníze může prodělat. Proto se například nekoukám po bankách a dalších finančních institucích, ale dívám se například po výrobních podnicích atd. V momentě co něčemu na firmě nerozumím, ať už se jedná o produkt, způsob jakým firma funguje, nebo něco ve finančních výkazech, tak dávám ruce pryč.

 

Aktuální zprávy

Tím je myšleno denní dění na trhu. To vůbec neřeším. Celkově co se týče krátkodobých zpráv, tak si myslím, že ty jsou dobré pro krátkodobé obchodníky. Já osobně kontroluji portfolio a nějaké zprávy kolem toho maximálně dvakrát týdně.

 

Závěr

Takže závěrem když to shrnu. Stále se řídím pilířovou analýzou (viz výše) a hlubším analýzou vybraných firem. K tomu mám v plánu akorát přidat aktuálně nějaké dividendové společnosti s co nejvyšším výnosem ale zase s rozumem, to znamená ať si ta společnost dividendu vůbec může dovolit vyplácet ze svých peněz a ať je dividenda dlouhodobě udržitelná. Společnost musím dále dobře chápat a znát a ohlídat si její úrokové náklady a dluh a samozřejmě z volné hotovosti budu navyšovat aktuálně vyklesané pozice. Já osobně z trhu nevystupuji a ani žádné celé pozice nehodlám v tuto chvíli uzavírat.

Budu rád když mi do komentářů dáte vědět jak se například v aktuální situaci pohybujete na trhu vy.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční a ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Jedná se jenom o můj pohled a můj názor, proto by si každý měl před investováním udělat vlastní průzkum a analýzu.

Zůstáváte v dnešní době v trhu?

Vote to see the results! 32 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 36 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Popravdě žádné výrazné změny ve strategii jsem nedělal, stále se držím svého plánu jako kdyby se nic nedělo.

Zvyšovat podíl v dividendových akcií, za mě proč ne. Ale zároveň bych se nevyhýbal ani růstovkám, kdy některé z nich jsou teď za velmi zajímavé ceny a za pár let to mohou být právě ony, kdo budou opět na vrcholu...

Přesně souhlasím. Proto neinvestuju všechnu volnou hotovost najednou ale po částech.

Tiež si idem svoju stratégiu dalej