S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Stawką jest astronomiczna kwota 61 miliardów dolarów: Broadcom prowadzi rozmowy w sprawie kupna Vmware

Dyrektor generalny firmy Broadcom $AVGO-4.3% (Hock Tan) buduje imperium na mało widocznych, ale kluczowych zastosowaniach dla firm. Dyrektor generalny Hock Tan podpisał umowę kupna VMware $VMW-5.0% za 61-5.0% mld USD. VMware reprezentuje największy jak dotąd zakład, że wzrost popytu na oprogramowanie dla przedsiębiorstw utrzyma się pomimo zawirowań gospodarczych.

Dlaczego stawką jest tak astronomiczna kwota?

  • Mówiąc wprost, łączenie różnych ofert produktów o niskim profilu jest dobrym sposobem na generowanie wysokich zysków.

Transakcja zakupu VMware, ogłoszona w czwartek, wepchnęłaby Broadcom głębiej w świat oprogramowania zaludniony przez firmy o ugruntowanej pozycji, takie jak International Business Machines Corp. i Oracle Corp. oraz niezależne firmy specjalizujące się w niszowych zastosowaniach.

  • Przejęcie to niemal potroiłoby wielkość działu oprogramowania firmy Broadcom i odpowiadałoby za prawie 49% przychodów firmy, co z mojego punktu widzenia jest ogromnym dodatkiem. Czy ta fuzja ma sens?

W ramach transakcji, będącej jednym z największych przejęć w tym roku, Broadcom zapłaci połowę ceny w gotówce i połowę w akcjach oraz przejmie dług VMware w wysokości 8 mld USD. Łączna wartość transakcji w przeliczeniu na jedną akcję wynosi 138 USD, co stanowi ponad 40% premię w stosunku do kursu akcji VMware przed zeszłotygodniowymi doniesieniami medialnymi o transakcji.

VMware dobrze wpisuje się w strategię firmy Broadcom

  • Firma jest niezastąpionym dostawcą, krytyczną platformą technologiczną z szeroką bazą klientów i niesamowitą siłą napędową innowacji.
  • Broadcom coraz częściej stara się wchodzić w obszary oprogramowania o kluczowym znaczeniu dla firm, co jest korzystne dla inwestorów, którzy oczekują innowacji i kolejnych kroków ze strony firmy, które mogą zwiększyć ich zyski z akcji.
  • Po dwuletnim okresie szybkiego rozwoju branża technologiczna zmaga się z pandemicznymi zawirowaniami w handlu elektronicznym, reklamie cyfrowej, sprzedaży komputerów i innych dziedzinach. Jednak rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw, na który Broadcom chce wejść, kształtuje się jako wyspa stałego wzrostu, nawet w warunkach niepewności rynkowej.

Prezes Zarządu$AVGO-4.3%

Dzięki serii przejęć przekształcił firmę w hurtownię układów scalonych, dostarczając m.in. układy Wi-Fi do iPhone'ów i układy sieciowe do dużych centrów danych. W 2018 r. zastosował podobne podejście w branży oprogramowania, wydając 19 mld USD na CA Technologies, dostawcę oprogramowania dla przedsiębiorstw i IT. W następnym roku kupił firmę Symantec, zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym, za 10,7 mld USD.

  • Celem jest znalezienie firm głęboko powiązanych z systemami informatycznymi dużych korporacji, które trudno byłoby im wycofać. Następnie należy obniżyć koszty i uzyskać jak najwięcej korzyści ze swoich produktów poprzez "cross-selling i up-selling", jak określił tę strategię w listopadzie szef działu oprogramowania w firmie Broadcom.

W wywiadzie powiedział, że firma Broadcom skupi się na zwiększaniu przychodów z działalności VMware i łączeniu ich z innymi inwestycjami w oprogramowanie.

"Skupiamy się bardziej na przejęciu firm, które są świetnymi franczyzami, takich jak CA i Symantec, i włączeniu ich nie tylko z punktu widzenia marki, ale także z perspektywy operacyjnej, do znacznie większego planu gry" - powiedział.

Co sądzisz o fuzji firm Broadcom i VMware? Czy ta fuzja może być korzystna dla przyszłych przychodów i wzrostu firmy Broadcom? Firma Broadcom przeprowadziła szereg inwestycji, innowacji i posunięć, które są widoczne zwłaszcza w cenie akcji, która w ciągu 5 lat wzrosła z 220 USD do 583 USD za akcję.

  • Z mojego punktu widzenia jest to krok konieczny. W przypadku firmy, która osiąga już gigantyczne rozmiary, nie można polegać wyłącznie na tym, co sprawdzało się w przeszłości. Mądre i proaktywne podejście - to właśnie ono napędza długoterminowy wzrost firmy.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet