S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

2 wiarygodne akcje dywidendowe, które pobiły S&P 500 w ciągu ostatnich pięciu lat

Inwestując w poszczególne akcje, można oczekiwać wyższych stóp zwrotu niż w przypadku indeksu S&P 500 $^GSPC-1.5% w tym samym okresie. I właśnie tym mogą się pochwalić dwie akcje, które będą przedmiotem niniejszego artykułu, a które w ciągu ostatnich pięciu lat z łatwością osiągały lepsze wyniki od indeksuna stronie . Nie jest to gwarancją przyszłych zysków, ale z pewnością jest to dobry początek.

2 akcje, które w ciągu najbliższych 5 lat mogą ponownie prześcignąć indeks S&P 500

Powoli i systematycznie

P&G $PG-0.3% jest największą amerykańską firmą z branży produktów konsumenckich pod względem kapitalizacji rynkowej. W przeciwieństwie do wielu innych firm produkujących podstawowe dobra konsumpcyjne, które nadmiernie się rozwijają i próbują robić zbyt wiele, firma P&G opanowała sztukę koncentrowania się na tym, co robi najlepiej i robi to lepiej niż jakikolwiek inny konkurent.

Wykres pięcioletni akcji PG , Źródło:Google Finance

Firma P&G odrobiła tę lekcję w bardzo trudny sposób. Nie tak dawno temu firma P&G nadmiernie rozrosła swoją działalność i spędziła większą część dwóch lat pomiędzy rokiem finansowym 2015 a 2017 na restrukturyzacji swojej działalności, ograniczając liczbę marek i kategorii produktów oraz inwestując tylko w rynki, na których wiedziała, że może dobrze prosperować.

Wynik był znakomity dla firmy P&G i jej akcjonariuszy. Obecnie przychody P&G są niższe niż ponad osiem lat temu. Jednak zyski firmy są rekordowo wysokie, FCF jest rekordowo wysoki, wzrósł o 67% w ciągu 10 lat (nawet przy niższej sprzedaży), a marża operacyjna jest rekordowo wysoka i wynosi 23,6%.

Teza inwestycyjna firmy P&G jest bardzo prosta - firma osiąga doskonałe i spójne wyniki zarówno w okresie wzrostu, jak i spadku koniunktury gospodarczej. Będzie skupować duże ilości akcji i systematycznie zwiększać dywidendę. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba akcji firmy P&G spadła o ponad 10%. Biorąc pod uwagę stopę dywidendy w wysokości 2,6%, P&G wydaje się być świetnym zakupem dla inwestorów nastawionych na pasywny dochód.

Koncentracja na długoterminowym wzroście

Strategia firmyDeere( $DE-3.8% ) opiera się na zdrowym bilansie i reinwestycjach. W prezentacji za II kwartał roku obrotowego 2022 firma Deere przypomniała inwestorom, że kolejność wykorzystywania środków pieniężnych z działalności operacyjnej zaczyna się od utrzymania bilansu na poziomie inwestycyjnym poprzez utrzymywanie rozsądnej pozycji zadłużenia. Następnie należy zainwestować w przedsiębiorstwo. Na trzecim miejscu znajduje się utrzymywanie wskaźnika wypłaty dywidendy na poziomie 25-35%. Ostatnim elementem jest skup akcji własnych.

Pięcioletni wykres akcji firmy Deere , Źródło:Google Finance

Nawet jeśli rozwój firmy Deere spowolni się, jej długoterminowe inwestycje w technologie informatyczne, sztuczną inteligencję i automatyzację dają jej wyjątkową przewagę i pozwolą na dalsze zdobywanie udziałów w rynku przez kolejne dziesięciolecia. Firma Deere ma znakomite osiągnięcia w inwestowaniu w technologię i wykorzystywaniu jej do wytwarzania doskonałych produktów, które przynoszą klientom doskonały zwrot z inwestycji. Inwestowanie w oprogramowanie, wraz z podstawowym sprzętem i wyposażeniem, toruje firmie Deere drogę do rozwoju usług na rynku wtórnym i utrzymania zainteresowania klientów.

Biorąc pod uwagę długoterminowy wzrost w branżach, w których działa firma Deere (rolnictwo, budownictwo i leśnictwo), rozsądne jest, aby firma postawiła na rozwój organiczny jako sposób na zwiększenie wartości dla akcjonariuszy. Dlatego dywidendę i akcje zwrotne firmy Deere należy traktować raczej jako lukrowany dodatek do jej podstawowej tezy inwestycyjnej.

Podsumowując

Akcje spółek P&G i Deere dobrze współpracują w koszyku. Obie firmy są liderami w branży. Firma P&G zabezpiecza portfel wiarygodnymi, stabilnymi zyskami i rosnącą dywidendą, podczas gdy cykliczne wyniki firmy Deere będą w znacznie większym stopniu podlegać wahaniom wraz z ogólną sytuacją gospodarczą.

Kupuj mądrze i zawsze przeprowadzaj własną analizę. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Analityk Daniel Foelber analizuje akcje.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet