S&P 500 ^GSPC
5,124.82
-1.43%
Nvidia NVDA
$886.39
-2.18%
Tesla TSLA
$170.91
-2.11%
Meta META
$513.72
-1.81%
Amazon AMZN
$185.78
-1.73%
Microsoft MSFT
$421.45
-1.51%
Alphabet GOOG
$159.42
-0.85%
Apple AAPL
$175.04
+0.00%

Deweloper Epic Games: "Ludzie stracili zainteresowanie metawersum". Co to oznacza dla firmy Meta, Apple i innych?

Firmy technologiczne, takie jak Facebook, spółka matka Meta $FB+0.5% i Microsoft $MSFT-1.5%, inwestują ogromne sumy pieniędzy w swoje plany dotyczące metawersum, trójwymiarowego wirtualnego świata, na punkcie którego mają dosłowną obsesję. Do tej pory nie udało się jednak osiągnąć zadowalających rezultatów, dlatego wiele osób, na czele z wiceprezesem Epic Games, potępia ten projekt.

Czy Metaverse to przyszłość czy nieudany projekt?

"Ludzie stracili zainteresowanie grą Metaverse, ponieważ postacie w niej występujące wyglądają jak z kreskówki, tyle że bez nóg" - powiedział w rozmowie z serwisem Pro Marc Petit, wiceprezes Epic Games i dyrektor generalny silnika Unreal Engine. "Chodzi mi o to, kim chce być? To nie jest atrakcyjne".

Krytyka Petita jest nie tak zawoalowanym odniesieniem do platformy "Horizon Worlds"firmy Meta. Główne doświadczenie firmy w metawersji, "Horizon Worlds", zawiera beznogie awatary i grafikę, która jest daleka od tej, jaką można znaleźć we współczesnych wielkobudżetowych grach wideo. I właśnie tego typu projekty mogą na dłuższą metę zniechęcić użytkowników.

https://youtu.be/02kCEurWkqU

Od metawersum, które nam obiecywano, dzielą nas lata.

Zainteresowanie metaverse wśród dużych korporacji jest ogromne. Meta $FBd+0.5%zmieniła nazwę, aby zasygnalizować swoją koncentrację na metawersum, a Microsoft $MSFT-1.5% bada sposoby wykorzystania go do zabawy i pracy. Firma Google $GOOG-0.9% również wyraziła zainteresowanie tą koncepcją, a firma Apple $AAPL+0.0% podobno pracuje nad własnym zestawem słuchawkowym do rzeczywistości rozszerzonej, który mógłby zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku.

Jednak sposób, w jaki metawersja była do tej pory oferowana konsumentom, był niejasny i pełen odległych technologii. To, co mamy obecnie, jest dalekie od pierwotnych założeń.

Co więcej, pojawiają się sygnały, że nawet młodzi ludzie mają mgliste pojęcie o metawersum. Według najnowszego raportu firmy Piper Sandler tylko 26% nastolatków ma jakieś urządzenie VR, tylko 5% używa go codziennie, a 17% korzysta z niego co tydzień. Co więcej, 50% nastolatków nie jest przekonanych do metaverse lub nie ma zamiaru kupować urządzenia VR. Jest to poważny problem dla przyszłego funkcjonowania metawersów i innych podobnych projektów, którym firmy będą musiały się jak najszybciej zająć.

Jedno jest jednak pewne - w najbliższym czasie nie doczekamy się prawdziwej metawersji. Na zakończenie zaznaczam, że nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzać własną analizę. Metawersja została omówiona przez analityka Daniela Howleya.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet