S&P 500 ^GSPC 5,067.25 -0.07%
Tesla TSLA $161.31 +11.49%
Amazon AMZN $177.48 -1.15%
Apple AAPL $167.88 +0.59%
Microsoft MSFT $409.16 +0.39%
Nvidia NVDA $825.90 +0.20%
Meta META $495.73 -0.07%

Przykro mi. Warren Buffett, nie masz racji

Wszyscy wiemy, że Warren Buffett jest legendą, jeśli chodzi o akcje. Od 1965 roku przyniósł swoim akcjonariuszom roczny zwrot w wysokości 20%. Nikt nie może się równać z jego osiągnięciami, dyscypliną czy długowiecznością, jeśli chodzi o skuteczne inwestowanie, ale jest jedna rzecz, co do której Wyrocznia z Omaha się myli.

Czy legendarny inwestor ma rację we wszystkim?

Słowa Warrena Buffetta na temat bitcoina $BTCUSD-1.9%

Kilka tygodni temu, podczas dorocznego spotkania Berkshire w Omaha, Buffett został zapytany o bitcoina. Oto, co miał do powiedzenia:

Gdybyś powiedział mi, że posiadasz wszystkie bitcoiny na świecie i zaoferowałbyś mi je za 25 dolarów, nie przyjąłbym ich... Mieszkania będą przynosić dochody z wynajmu, gospodarstwa rolne będą produkować żywność... Gdybym miał wszystkie bitcoiny... co bym z nimi zrobił? To nic nie daje. Kilka lat temu, w wywiadzie dla CNBC, wyraził podobną opinię: "Kryptowaluty w zasadzie nie mają żadnej wartości i niczego nie produkują... Po prostu tam siedzą. Można na nią patrzeć cały dzień i nie pojawią się żadne małe bitcoiny".

Jak powiedział Buffett, bitcoin niczego nie produkuje. Niektórzy porównują je do cyfrowego złota. Po prostu tam siedzi.

Dotyczy to również kryptowalut... Ale większość kryptowalut nie jest kryptowalutami. Wyobraźmy sobie, że większość inwestorów uważa, że każda akcja na rynku jest akcją meme, taką jak GameStop czy AMC. A jednak Warren Buffett i większość inwestorów tak właśnie postrzegają dziś kryptowaluty jako całość.

Uważają, że każda kryptowaluta to bezwartościowa moneta cyfrowa, która nic nie produkuje. Nie rozumieją, że waluty wirtualne, takie jak bitcoin, to tylko jeden z rodzajów kryptowalut. Istnieją dziś prawdziwe firmy kryptowalutowe... z prawdziwymi produktami... wytwarzającymi prawdziwe przepływy pieniężne.

Czy potrafisz wymienić najszybciej rozwijającą się sieć bezprzewodową w historii?

FirmaHelium $HNTUSD-2.9% budujenowy rodzaj sieci bezprzewodowej. Takiej, która nie jest własnością i nie jest kontrolowana przez wielką korporację, jak Verizon czy AT&T, ale jest własnością i jest obsługiwana przez ludzi takich jak ja i ty. Sieć bezprzewodowa Helium działa w oparciu o setki tysięcy hotspotów, których zasięg jest około 200 razy większy niż zasięg standardowego połączenia Wi-Fi. Każdy może kupić router Helium i zainstalować go w swoim domu. Firma Helium posiada 800 000 hotspotów w 172 krajach na całym świecie. Jest to najszybciej rozwijająca się sieć bezprzewodowa w historii.

W tym kwartale uzyskali 15 milionów dolarów przychodu... co oznacza wzrost o ponad 2500% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Za korzystanie z sieci Helium płacą takie firmy, jak Nestle, Lime Scooters i Volvo. Helium jest prawdziwą firmą, która dostarcza prawdziwą wartość.

Inna firma kryptowalutowa przetworzyła w zeszłym roku transakcje o wartości 11,6 biliona dolarów...

To więcej niż Visa, Mastercard czy PayPal. Tym biznesem jest Ethereum $ETHUSD-0.3%, druga co do wielkości kryptowaluta o wartości około 250 mld USD. Gdyby to była "firma", byłaby to około 25. największa akcja na świecie. Ethereum to w istocie wirtualny komputer, który umożliwia transfer pieniędzy, kupno lub sprzedaż aktywów, przechowywanie plików i wiele innych. To jak Visa, giełda nowojorska i platforma Google Cloud w jednym.

Określanie Ethereum mianem kryptowaluty jest po prostu nieprecyzyjne. Termin ten przywołuje obrazy cyfrowych pieniędzy, które - jak powiedział Buffett - "niczego nie produkują". Jak można tak mówić o platformie, która przetwarza więcej transakcji niż Visa czy Mastercard?

Na początku lat 90. młodzi, głodni i utalentowani przedsiębiorcy zakładali firmy internetowe. Obecnie najmądrzejsze umysły na świecie budują firmy kryptowalutowe. Mówiąc wprost, nie możemy "wrzucać wszystkich projektów do jednego worka".

Źródło: bitcoinwarrior.net

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet