NASDAQ
-134.52 (-0.87%)
S&P 500
-4.79 (-0.11%)
DOW
75.15 (0.21%)
FTSE
26.97 (0.38%)
DAX
78.54 (0.51%)
HANG SENG
73.75 (0.28%)
NIKKEI
44.50 (0.15%)
MSFT Microsoft Corp
309.16 -1.59 (-0.51%)
INTC Intel Corp
49.46 -6.55 (-11.69%)
TSLA Tesla Inc
909.68 16.08 (1.80%)
Posted by

Pasivní příjem 20 000 Kč měsíčně? Začněte nákupem těchto 3 divi akcií 👇

Vytvoření stálého pasivního příjmu je jedním z nejlepších způsobů, jak si zajistit relativně bezpečnou finanční stabilitu. Portfolio kvalitních akcií vyplácejících dividendy poskytuje solidní základ pro budoucnost a umožňuje použít malou část peněz z dividendového příjmu na růstové akcie nebo ještě rizikovější investice.

 

 

Hledáte-li nejlepší dividendové akcie, které vám mohou nabídnout solidní a stabilní příjem, musíte chtě nechtě zabrouzdat mezi zralé podniky, jež se v průběhu času osvědčily navzdory nejrůznějším ekonomickým výkyvům a situacím. Zároveň by mělo jít o podniky typu $AAPL, které se štítí sdílet hromady volné hotovosti v rámci svého bohatství s investory. 

 

Získat pasivní příjem 20 000 Kč měsíčně na dividendách samozřejmě nelze lusknutím prstu. Je k tomu totiž zapotřebí seriózní balík hotovosti. Například společnost Unilever $UL, o které si více řekneme níže, vyplácí ročně 2,02 USD na akcii, což znamená, že byste museli koupit 495 akcií, což by vás při ceně přes 52 USD za kus stálo téměř 26 000 USD, abyste se dostali na pasivní příjem 1000 USD, tedy zhruba 20 000 Kč ROČNĚ. Pro měsíční příjem je tedy potřeba náklady na akcii vynásobit 12krát, takže vám musí být jasné, že se celkový investovaný kapitál bude pohybovat v řádu jednotek milionů Kč.

 

Jasně, pokud na to máte a máte diverzifikované portfolio, s chutí do toho! Ale pro nás všechny ostatní "obyčejné smrtelníky" z řad investorů jsou následující 3 akcie minimálně dobrým začátkem k vygenerování zdravé dividendové výplaty, která nám snad jednoho dne dovolí dopracovat se k bohatství, které nám bude schopno na dividendách přinášet podobný pasivní příjem. 

 

Unilever $UL


Dividendy jsou sladké, ale ještě sladší jsou s velkými kopečky zmrzliny zapíjené doušky ledového čaje. A Unilever $UL je schopen díky velkému a dobře diverzifikovanému portfoliu známých spotřebitelských značek na váš stůl dostat vše výše uvedené a ještě mnohem víc, zatímco po svých investorech hází nemalé sumy peněz.

 

Tento rozsáhlý globální gigant v oblasti spotřebního zboží má obrovský byznys rozdělený do tří kategorií konzistentně poptávaných výrobků: potraviny a snacks, kosmetika a osobní péče a péče o domácnost. Pravděpodobně jste z každé z nich konzumovali (a pravidelně konzumujete) alespoň jeden výrobek - $UL vlastní například značky zmrzliny Ben and Jerry's, Algida nebo Míša, ledové čaje Lipton, dochucovadla Knorr či Hellmanns, mýdla Dove či čistící prostředky Savo, Domstos a Cif, abych jmenoval alespoň některé.

 

S takto masivně rozkročeným portfoliem spotřebitelských favoritů je $UL vzorem stabilní společnosti vyrábějící spotřební zboží, která dává svým zákazníkům to, co chtějí, a vydělává přitom spoustu peněz. Roční tržby společnosti se sídlem v Londýně se pohybují kolem hranice 45 miliard britských liber (61 miliard USD) a ziskovost hospodářského výsledku již několik let neklesla pod 4 miliardy liber (5,4 miliardy USD).

 

Mezitím volné cash flow v poslední době prudce stoupá - mimo jiné díky pandemickému naplňování spižíren spotřebním zbožím - a v roce 2020 dosáhlo více než 7 miliard liber (9,5 miliardy USD), což je více než luxusní polštář pro případ jakýchkoli komplikací (ne že by se nějaké na obzoru rodily).

 

Mám však pocit, že vedle profláklých amerických titánů v oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble $PG a o něco níže v řetězci Colgate-Palmolive $CL je Unilever $UL z pohledu dividendového mainstreamu tak trochu spící akcií. Je to společnost, která se zřejmě snaží spíše obhájit své celkové postavení na trhu, než aby se snažila o růst jako její američtí kolegové, takže její příjmy jsou ve srovnání s Procter & Gamble a Colgate-Palmolive poměrně statické.

 

Tyto dva americké subjekty však nevyplácejí dividendy s vysokým výnosem jako Unilever. Jejich globální protějšek, který je sice vyspělejší, ale trvale ziskový, má vždy dostatek peněz, aby mohl nejen vyplácet štědré dividendy, ale také je relativně pravidelně zvyšovat.

 

Ačkoli výplata amerických depozitních certifikátů Unileveru v dolarech $UL (alternativou je nákup akcií na londýnské burze pod tickerem $ULVR) kolísá kvůli směnným kurzům, obecně lze říci, že výplata společnosti roste. Z necelých 0,33 dolaru na akcii na začátku roku 2016 se čtvrtletní dividenda vyšplhala na 0,50 dolaru - což je více než 50% zlepšení za sotva pět let.

 

A co víc, v současné době dividendy ročně vynáší 3,86 %, což je mnohem více než 2,4 % u společností Procter & Gamble i Colgate-Palmolive.

 

Unilever pravděpodobně nikdy nebude společností, která by se mohla pochlubit výrazným růstem výnosů. Bez ohledu na to je však konzistentní a silná ziskovost společnosti záviděníhodná, stejně jako její schopnost generovat vysoké volné peněžní toky. Je to jeden z nejstabilnějších plátců dividend s vysokým výnosem a jako takový je více než hodný jako kotevní akcie pro výnosy v každém portfoliu.

 

Altria Group $MO


Tento měsíc byl pro akcionáře společnosti Altria $MO zklamáním. Rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod nařídilo společnosti zastavit prodej jejích bezdýmných tabákových výrobků IQOS v Americe a zdá se, že toto rozhodnutí zavřelo dveře tomu, co jinak vypadalo jako atraktivní cesta k růstu. Zahřívané tabákové výrobky IQOS stále tvoří relativně malou část celkových příjmů společnosti Altria, ale byly považovány za potenciálně důležitý hnací motor růstu.

 

$MO se nyní obchoduje jen za necelý desetinásobek (výhledové P/E 9,74) očekávaného letošního zisku a s roční dividendou ve výši 3,60 USD na akcii dosahuje roční dividendový výnos zhruba 7,6 %. Nedávné výprodeje (30. září cena akcií za jediný den spadla ze 48,5 na 45,5 $ za kus) byly pro akcionáře jistě zklamáním, ale společnost si upevnila své místo mezi akciemi s titulem dividendového krále, neboť již 52 let v řadě dosahuje ročního růstu svých výplat. Vzhledem k tomu, že její podnikání je odolné vůči recesi, má vysoké výnosy a relativně nízký násobek P/E, vypadají akcie $MO rozhodně atraktivně oceněné - i když není těžké pochopit, proč je trh vůči tabákovému gigantu poněkud pesimistický.

 

Výrobky elektronických cigaret IQOS měly na japonském trhu silný start a společnost Altria doufala, že by jí tato řada mohla pomoci dosáhnout dlouhodobého růstu v oblasti alternativních cigaret. Rozhodnutí americké Komise pro mezinárodní obchod, že řada IQOS porušuje patenty společnosti British American Tobacco $BTI, zřejmě zkalilo vyhlídky na jeden z potenciálních motorů růstu společnosti Altria. Je stále možné, že toto rozhodnutí bude zrušeno, ale vývoj není zdaleka příznivý.

 

Vzhledem k tomu, že se zužují vyhlídky na růst v kategoriích bezdýmného tabáku a elektronických cigaret, není překvapivé, že investoři mají na akcie společnosti Altria $MO poněkud negativní názor. Na druhou stranu dlouhodobé vyhlídky společnosti nejsou zdaleka tak hrozivé, jak by se teď mohlo na základě nedávného vývoje zdát. Silná značka pomohla společnosti v minulém čtvrtletí zvýšit upravené tržby z hlavních tabákových výrobků o 10 % oproti předchozímu roku a díky svému portfoliu tabákových výrobků, které je na trhu jedničkou, může Altria vykazovat silné cash flow, které nadále podporuje její atraktivní dividendu.

 

I když je na obzoru určitá nejistota, výhled společnosti Altria $MO není zdaleka tak problematický, jak naznačuje její ocenění, a trpěliví investoři se s vysokou pravděpodobností mohou do budoucna těšit na vysoké dividendy a dlouhodobý růst akcií.

 

Leggett & Platt $LEG
 

Nedivil bych se, pokud jste zatím o společnosti Leggett & Platt $LEG možná vůbec neslyšeli. Její výrobky jsou však v dnešním světě přítomny téměř na každém kroku.

 

To proto, že Leggett & Platt je předním výrobcem pružinových cívek pro matrace a pohovky a je také producentem patentované speciální pěny používané na trhu s lůžkovinami a nábytkem. Její podpůrné systémy lze nalézt také v automobilovém a leteckém průmyslu, u výrobců nábytku a v podlahářství a textilním průmyslu.

 

Produkty z dílny $LEG jsou v podstatě všude, kde se nějakým způsobem sedí nebo leží - ať už v domácnosti, kanceláři nebo autě.

 

Je tomu tak pravděpodobně proto, že firma působí na trhu již od roku 1889, a co je pro růst příjmů z dividend důležitější, od roku 1939 (!) každoročně vyplácí svým akcionářům odměnu. Leggett & Platt také zvyšuje dividendu již 50 let po sobě, naposledy tak učinila v druhém čtvrtletí letošního roku, kdy byla čtvrtletní výplata zvýšena z 0,40 USD na 0,42 USD na akcii.

 

To znamená, že roční dividenda bude zhruba o 3,75 % vyšší než v loňském roce, což je ve skutečnosti o něco méně než 4,3% složený průměrný roční nárůst za posledních pět let a 6,9% složený nárůst za posledních 20 let.

 

To proto, že Leggett & Platt $LEG aktuálně dává přednost splácení dluhu před úhradou organického růstu a dividend. Pandemie postihla výrobce matracových pružin stejně jako všechny ostatní, ale přesto se mu podařilo snížit poměr čistého dluhu k upravenému zisku EBITDA za posledních 12 měsíců na 2,44.

 

I tak dnes má $LEG při současné ceně akcií stále roční dividendový výnos 3,7 %, což je nejen lepší než 1,3% výnos indexu S&P 500, ale také jeden z nejvyšších výnosů mezi 64 společnostmi, které tvoří dividendové aristokraty indexu S&P 500 $SPX.

 

Vzhledem k tomu, že management již 50 let po sobě zvyšuje výplatu, je členem ještě prestižnější skupiny dividendových králů a udržení své pozice mezi těmito dividendovými stálicemi je pro vedení samozřejmě stěžejní, neboť jde o velmi prestižní záležitost..

 

Společnost Leggett & Platt $LEG proto obezřetně vyplácí zdravé dividendy, aniž by ohrozila jejich udržitelnost či svou rozvahu, a investoři mohou počítat s tím, že tento trend bude i nadále pokračovat.

 

*Nejedná se o investiční doporučení.

Přidej se k 25471 investorům, kteří jsou členy komunity Bulios, a získej zdarma přístup k tomuto a dalším investičním příspěvkům.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Pro více informací mrkni na sekci Privacy Policy
Next post
Potenciální krize je příležitost k nákupu těchto 3 dividendových akcií
Autoload is on
Discussion
Posted by 9 days ago

Autor @captainjack má karmu 2337 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Posted by 7 days ago

O osud Altrie bych se nebál, zrovna tento týden dostala od FDA dárek - poprvé v historii je možné začít dělat veřejný marketing na několik e-cigaretových produktů od R.J. Reynolds, to je BIG.

Posted by 7 days ago

$MO jedna ze stálic mého portfolia. 👍👍

Posted by 9 days ago

Tak další víkend se očividně nudit nebudu 😎