S&P 500 ^GSPC
5,051.41
-0.21%
Tesla TSLA
$157.11
-2.71%
Apple AAPL
$169.38
-1.92%
Nvidia NVDA
$874.15
+1.64%
Microsoft MSFT
$414.58
+0.23%
Alphabet GOOG
$156.00
-0.21%
Amazon AMZN
$183.32
-0.16%
Meta META
$499.76
-0.09%

Chcesz zabezpieczyć swoje pieniądze przed inflacją? Te 3 akcje są odporne

W sytuacji, gdy inflacja osiąga 40-letnie maksima, inwestorzy muszą znaleźć odpowiednie firmy, w których będą mogli ulokować swoje pieniądze, aby zapobiec ich deprecjacji. Aby zwalczyć tę plagę, Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o pół punktu procentowego, co stanowiło największą jednorazową podwyżkę od 22 lat.

Te 3 firmy ochronią Twoje pieniądze przed inflacją.

Istnieje jednak sposób na pokonanie inflacji, a polega on na "zaparkowaniu" pieniędzy w akcjach, które z czasem mogą skutecznie podnieść swoje ceny tak, aby dorównać lub przekroczyć długoterminową stopę inflacji. Takie firmy mają zazwyczaj silne marki i są lubiane przez konsumentów, co pozwala im podnosić ceny bez utraty części klientów.

1. 3M $MMM-0.3%

3M to bez wątpienia jeden z najbardziej udanych i innowacyjnych konglomeratów przemysłowych na rynku. W 2021 roku firma osiągnęła przychody w wysokości 35,4 mld USD i prowadzi zróżnicowaną działalność, obejmującą wszystkie dziedziny, od klejów i ceramiki po produkty do leczenia ran i wyroby papiernicze. Różnorodność portfela gwarantuje, że ta stabilna firma jest wystarczająco zabezpieczona przed wstrząsami gospodarczymi, takimi jak recesja, a jednocześnie może czerpać korzyści z różnych branż, w których działa.

W 2021 r. sprzedaż netto firmy 3M wzrosła o 9,9% rok do roku do 35,3 mld USD, a zysk netto wzrósł o 8,7% rok do roku do 5,9 mld USD, co świadczy o odporności firmy w czasie pandemii. Firma ma również doskonałe wyniki w wypłacaniu rosnących dywidend - przez 64 lata z rzędu odnotowywała wzrosty, co plasuje ją na liście królów dywidend. Firma przeznacza również około 5% do 6% swoich przychodów na badania i rozwój, co zapewnia ciągłe opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla swoich klientów.

2. Procter & Gamble $PG+0.3%

Jeżeli szukasz akcji, które mają długą historię i przeszły przez wiele cykli gospodarczych, nie szukaj dalej niż Procter & Gamble. Firma działa na rynku od ponad 180 lat i może się poszczycić szerokim asortymentem dóbr konsumpcyjnych w 10 kategoriach, które sprzedaje do ponad 180 krajów. Posiadając dobrze znane marki, takie jak Pantene, Olay, Oral-B i Pampers, firma Procter and Gamble dysponuje doskonałą siłą cenową, która może pomóc jej wyprzedzić inflację.

W roku finansowym 2021, który zakończył się 30 czerwca, sprzedaż netto wzrosła o 7% rok do roku, a zysk netto wzrósł o 10% do 14,3 mld USD. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku obrotowego 2022 sprzedaż netto wzrosła o 6,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a dochód netto wzrósł o 2,5%, pomimo wpływu inflacji. Firma Procter and Gamble podniosła również kwartalną dywidendę do 0,9133 USD na akcję, co oznacza 66. rok z rzędu, w którym podwyższyła dywidendę. Prognoza na rok 2022 zakładająca wzrost przychodów o 4% do 5% i wzrost zysku netto o 6% do 9% świadczy o zdolności firmy do dalszego rozwoju pomimo presji kosztowej, z którą się boryka.

3. McDonald's $MCD-0.3%

Jako jedna z najbardziej rozpowszechnionych sieci fast foodów, McDonald's jest potęgą posiadającą 38 000 placówek na całym świecie. W 2021 r. firma nie poddała się nawet pandemii, odnotowując wzrost całkowitych przychodów o 21% w stosunku do roku poprzedniego do 23,2 mld USD oraz wzrost zysku netto o 59% do 7,5 mld USD. Słynne "złote łuki" i nacisk na rodziny sprawiły, że popyt był wysoki, a tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w dłuższej perspektywie.

W pierwszym kwartale roku obrotowego 2022 McDonald's odnotował łączną sprzedaż w porównywalnych sklepach na poziomie 11,8%, w porównaniu z 7,5% w poprzednim kwartale. Całkowita sprzedaż wzrosła o 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a dochód netto (z wyłączeniem pozycji nadzwyczajnych i jednorazowych) wzrósł o 19%. Firma zadeklarowała również kwartalną dywidendę w wysokości 1,38 USD na akcję, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

McDonald's nie spoczywa jednak na laurach i aktywnie buduje swoją sieć, współpracując z firmami dostawczymi. W połowie maja McDonald's i Deliveroo zawarły nową, długoterminową umowę partnerską, w ramach której obie firmy będą współpracować w celu dalszego rozszerzania zasięgu sieci fast food.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie, to nie jest porada inwestycyjna, a jedynie wskazanie możliwości ochrony Twoich pieniędzy w czasach inflacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet