S&P 500 ^GSPC
4,955.78
-0.40%
Nvidia NVDA
$668.92
-3.69%
Microsoft MSFT
$398.42
-1.09%
Meta META
$466.44
-1.02%
Alphabet GOOG
$143.15
+0.67%
Amazon AMZN
$167.80
+0.43%
Apple AAPL
$180.90
-0.36%
Tesla TSLA
$193.29
-0.24%

7 nejčastějších chyb začínajících investorů

Dnes jsem se nechal inspirovat videem od @milana, které naleznete níže. Zaměříme se na 7 nejčastějších chyb začínajících investorů. Proč si myslím, že se jedná o důležité téma? Studie zjistila, že až 15% investorů začalo s investováním teprve v roce 2020, což nám přináší generaci mladých/nových investorů, kterým by to mohlo pomoct.

Jak dlouho investujete vy?

Pandemie podnítila perfektní načasování k zahájení investování: akcie se staly levnějšími na nákup, když trh klesl, úrokové sazby spořicích účtů se snížily na polovinu a mnoho mladých spotřebitelů uvízlo doma a nemělo co dělat.

7 nejčastějších chyb - Přiznejte se, kdo z vás si jedním z uvedených problémů prošel (popřípadě jakou největší chybu u sebe vnímáte vy)?

  1. Neustálé sledování trhů a brokera (vývoj portfolia) - Aktuálně se nacházíme v době, kdy je většina portfolií převážně v minimálních ziscích a nebo červených barvách. Samozřejmě to nemusí být váš případ, ale v případě začátečníků je zde možnost pro pochroumání jejich psychiky a odolnosti, což vede k panice = prodeje se ztrátou a nebo k nákupům bez rozmyšlení.
  2.  Honba za trendy - Určitě každý z nás sleduje řadu influencerů a účtů na sociálních sítích. Zde bych se opovážil citovat Radovana Vávru: Buďte schopni odlišovat osobní sympatie (v tomto případě k vašemu vzoru) od peněz. To, že má někdo dobrou výkonnost a připisuje si jeden ziskový obchod za druhým ještě neznamená, že jeho nákup (dle vlastního uvážení a analýzy) bude dobrou volbou i pro vás. Když jde o prachy, tak dejte především na sebe a svůj názor.
  3. Následování špatných rad a informací - Dnešní svět je neskutečným způsobem otevřený a propojený. Proto všem doporučuju ověřovat si informace a vzdělávat se. Né nadarmo se říká: Nevěř všemu, co dávají v televizi ( v tomto případě na internetu). Tak jako je internet plný informací, tak je plný i poplašných/ nepravdivých zpráv, které vás mohou nepříjemně ovlivnit.
  4. Vaše investice nejsou sázkou na dlouhodobost - Pokud jde o investování, čas je důležitý. V ideálním případě byste měli držet investice tak dlouho, jak jen můžete, abyste maximalizovali své výnosy. Investování je něco, co děláte s očekáváním přiměřených výnosů v dlouhodobém horizontu. Rychlý růst je v investičním světě takřka nemožný (bez nesení větších rizik).
  5. Investujete příliš moc peněz, které můžete potřebovat - Před investováním byste se měli cítit pod kontrolou nad tím, jak utrácíte své peníze. Velká část toho je budování hotovostní rezervy, takže se nemusíte spoléhat na své investice, když narazíte na nouzovou situaci nebo chcete provést určitý nákup.
  6. Nejasné investiční cíle/špatná strategie - Ujistěte se, že máte dokonalou základnu pro investování. Nastavení hlavy, financí a především nastavené cíle, kterých se skálopevně budete držet. Držte se pravidla, že se nic nedá v tomto případě urychlit. Je tu možnost urychlení, ale nese sebou změnu strategie (selhání) a nesení větších rizik.
  7. Přestat investovat po selhání či neinvestovat vůbec - Asi každý z nás si vzpomíná na své začátky, kdy nejeden z nás prodělal peníze na nějakých, když to řeknu slušně, dnes už stupiditách. Mnoho lidí neustojí psychický nápor v podobě ztrátových pozic a nebo prodejů se ztrátou, což je nejhorší možný scénář. Tito lidé pak odchází z trhu s tím, že je to blbost a jen přichází o peníze - Myslím si, že tento pohled pak může ovlivňovat, ale ovlivní i novou generaci investorů, kteří o tom ještě nic moc neví. Nejhorší selhání vidím v neinvestování - Samozřejmě máme v dnešní době řadu způsobů na zhodnocování peněz, ale investování vnímám jako jednu z těch lepších voleb, která může být v určitém ohledu i bezpečná - I když se říká: Investuj jen to, co si ochotný ztratit.

Závěrem mě napadá ještě pár bodů, ale ty si nechám pro případný další díl této minisérie.

Rozhodně doporučuju jako další důležitý point tohle video, které mě inspirovalo k tomuto článku: (1) DIVERZIFIKACE: Kolik akcií by měl mít průměrný investor v portfoliu? - YouTube

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 986 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Číslo 5...obrovsky důležité. Rozmyslet si dobře, kolik můžu vrazit do investování teď, kolik si nechat na případné dokupování. Z vlastní zkušenosti vím, že se lehce přepálí začátek a člověku pak unikají příležitosti, protože už nemá z čeho brát. Hrozný 😀

Hned první bod podepisuji, ze začátku mi to dělalo obrovský problém 😅

Podle mě není úplně nutně špatné nebýt zaměřen na horizont 40 let, ale někdo to má tak, že si dělá důkladné analýzy investuje a za rok to vybere protože mu to splnilo jeho investiční cíl. Není špatné obchodovat aktivně, jen je to riskantnější než několik desítek let posílat peníze do fondů a čekat.

S tímhle souhlasím, hlavně by pak bylo těžké dělat třeba 20% ročně, když by to obchodování nebylo aktivní, ale zároveň je to opravdu zvýšený risk protože málokdo porazí trh :)

To je pravda.

To už se nám provazuje s volbou strategie, kterou má každý individuální. Otázkou je: Jak přesné mohou být naše predikce v horizontu 40 let ( tím myslím, které společnosti přežijí tuto dobu).

Podepsal bych se pod to na 100 %. Snad jen to sledování trendů - tam je trošku problém v češtině. Sledovat trendy youtubery a podobně je ofc špatně. Sledovat trend je ale myslím klíčové. Podle mě je blbost věřit v 30 letém horizontu těžařům ropy, když elektromobilita a obnovitelné zdroje jsou jasný nastupující trend. Čímž ale neříkám, že dalších třeba 10 let nebudou akcie spojené s ropou vynášet

Ještě bych to poupravil: *sledovat slepě trendy youtubery. Inspirovat se a koukat i z jiného pohledu je ok, následovat bez vlastn rozmyslu je špatně

Možná jsem to špatně zformuloval. Obsáhlostí, ale souhlasím jak s tím, co jsem napsal, tak s vámi👌 Díky za dodatek.

S tím sledováním trendu souhlasím. Občas není špatné se na něm svézt pokud je identifikován brzy.

Sice trochu z jiného soudku, ale já se takhle svezl na Ape coinu a vyplatilo se to, ale jak říkáte - musí být identifikován včas.

Rozhodně to může pomoct začátečníkům, ale i pokročilým pro uvědomění si, čím si už prošli a čemu se nadále vyvarovávat. Video taktéž pecka, víc takových obecných témat, díky.

Přesně tak, mohu jen souhlasit.

Díky za feedback. Při větším zájmu budu pokračovat v obecných tématech.

5. rozhodně můj případ na začátku. Proinvestoval jsem s příchodem výplaty dost peněz (nedostal jsem se do nějakého pressu nebo tlaku), ale v průběhu měsíce mi padala cena oblíbené akcie na velice dobré hodnoty a já jednoduše neměl už z čeho brát.

Říká se Buy the dip, ale člověk to nesmí předipovat hned z kraje 😄😄

No právě 😄😄

🤣🤣 předipovat

To je trochu můj problém :DD