NASDAQ
-408.06 (-2.75%)
S&P 500
-84.79 (-1.89%)
DOW
-450.02 (-1.30%)
FTSE
-90.90 (-1.20%)
DAX
-308.45 (-1.94%)
HANG SENG
-54.48 (-0.22%)
NIKKEI
-241.93 (-0.87%)
BRK.A Berkshire Hathaway Inc
458,675.00 -8,715.00 (-1.86%)
TSLA Tesla Inc
943.90 -52.37 (-5.26%)
SNOW Snowflake Inc
267.56 -11.71 (-4.19%)

Akcie, které vyplácejí dividendu, jsou jednou z věcí, která prospívá každému investičnímu portfoliu. Dividendy poskytují investorům výhodu pravidelného příjmu prostřednictvím měsíčních, čtvrtletních nebo ročních výplat. Zařazení dividendových akcií do portfolia se velmi osvědčuje známým investorům, jako je třeba Warren Buffet, jehož společnost jen z pěti akcií shrábla za tento rok na dividendách 4,6 miliardy dolarů.

 

Společnosti vyplácející dividendy mají různé tvary a velikosti a zaměřují se na různá odvětví trhu, včetně potravinářství, energetické infrastruktury a zdravotnictví. A pokud má společnost za sebou více než 25 let konzistentního vyplácení dividend, připojuje se k elitní skupině zvané Dividend Aristocrats. Tři z těchto aristokratů, o kterých dnes píšu, mohou být vynikajícím doplňkem každého portfolia a cena akcií každého z nich je v současné době nižší než 1200 korun.

 

 

Coca-Cola $KO

 

Možná znáte reklamy společnosti Coca-Cola, v nichž pití coly vykouzlí úsměv na tváři komukoli a kdykoli. Totéž pravděpodobně platí i ve vztahu mezi dividendami z akcií $KO a investory do Coca-Coly, jako je Warren Buffett, kterému dividendy z akcií Coca-Coly v roce 2021 vynesly 672 milionů dolarů.

 

Společnost vyplácí a zvyšuje dividendy každoročně již 59 let po sobě. V současné době činí roční dividenda 1,68 USD na akcii, což znamená dividendový výnos 3,1 %, který předstihuje průměrný výnos v odvětví nealkoholických nápojů ve výši 2,61 %. K investorům je přívětivá i cena akcií, která se od začátku roku 2009 více než zdvojnásobila z 21 na 54 USD.

 

Po zveřejnění dobrých výsledků za druhé čtvrtletí se společnost $KO vydala správným směrem, což by mělo podpořit další pokračování výplaty dividend. Výsledky za druhé čtvrtletí oznámené 31. července zdůraznily trojnásobný růst v meziročním srovnání, včetně 42% čtvrtletního nárůstu čistých příjmů, 48% skoku v zisku na akcii a zdvojnásobení cash flow na 5,4 miliardy dolarů.

 

Společnost $KO uvedla, že za růstem tržeb stojí oživení na trzích, které byly negativně ovlivněny koronavirem, což vedlo předsedu představenstva a generálního ředitele společnosti Coca-Cola Jamese Quincyho k sebevědomému prohlášení:

 

"Jsme lépe než kdy jindy vybaveni k tomu, abychom v tomto rostoucím a dynamickém odvětví vítězili a urychlili tvorbu hodnot pro naše zúčastněné strany."

 

Enbridge $ENB

 

Pokud žijete v některých částech USA nebo Kanady, pravděpodobně jste někdy využili aktivit společnosti Enbridge, alespoň nepřímo. Tato energetická dodavatelská společnost provozuje 27 000 kilometrů ropovodů, které přepravují ropu a zemní plyn ze západní Kanady na hlavní severoamerické trhy. Jako člen elitní skupiny Dividend Aristocrats by $ENB mohla po léta pohánět i vaše investiční portfolio stálým příjmem.

 

Společnost $ENB vyplácí dividendy z akcií již více než 66 let. Její dividendový výnos činí 6,5 %, což odpovídá výnosům nejlepších konkurentů. V prosinci 2020 společnost oznámila zvýšení dividendy o 3 %, čímž se její roční dividenda vyšplhala na zdravých 3,34 USD na akcii, což představuje dividendový výnos 6,46 %. Pro srovnání, přední konkurenti Energy Transfer LP $ET a Kinder Morgan $KMI v současnosti nabízejí dividendový výnos 6,14 %, resp. 6,09 %.

 

Tento aristokrat bude pravděpodobně i nadále vyplácet solidní dividendu. Předpokládá se, že trh s přepravou ropy a zemního plynu poroste do roku 2026 složenou roční mírou růstu 6 %, a to díky vyšší poptávce. Projekty ropovodů, které byly během pandemie zpožděny, se opět rozbíhají a pracují na plnou kapacitu. To by mělo společnosti $ENB zajistit růst příjmů na podporu dividend a zvýšit cenu akcií, které se v průběhu roku 2020 odrazí od 35% poklesu. Cena akcií klesla ze 42 na 27 dolarů, než nabrala růstovou dynamiku a opět dosáhla hranice 40 dolarů.

 

Cardinal Health $CAH

 

Stejně jako trh s přepravou ropy a zemního plynu zažívá i trh se zdravotní péčí po problematickém roce 2020 oživení, přičemž do roku 2028 se předpokládá 7,8% složená roční míra růstu trhu s domácí zdravotní péčí. Společnost $CAH se na tento trh výrazně zaměřuje a poskytuje služby více než 3,4 milionům pacientů s 46 000 produkty, od základních prostředků pro ošetření kůže a ran až po specializované přístroje, které monitorují, zaznamenávají a léčí nepravidelnou srdeční činnost. 

 

Společnost $CAH je také hrdým členem elitní skupiny Dividend Aristocrats, která začala vyplácet dividendy v roce 1984. Za posledních 34 let každoročně zvyšovala výši roční dividendy, naposledy na 1,96 USD, což představuje 4,03% dividendový výnos. Pro srovnání, dva její přední konkurenti v oblasti zdravotnictví, AmerisourceBergen $ABC a McKesson $MCK, nabízejí roční dividendový výnos 1,44 %, resp. 0,93 %.

 

Dárek, který se stále rozdává

 

Ať už se chystáte zaplatit si dovolenou, vysokou školu pro děti nebo důchod, investiční portfolio, které zahrnuje akcie vyplácející dividendy, vám může zajistit dodatečný příjem a zároveň minimalizovat rizika během volatilních nebo klesajících trhů.

 

*Nejedná se o investiční doporučení.

Zdroj

Next post
5 červencových super dividendových akcií, které si nemůžete nechat uniknout! 🤑💰
Autoload is on
Discussion
3M

Autor @petrkomarek má karmu 2751 a je členem této skupiny od 05/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

3M

Super pro lidi, kteří začínají. Akcie jsou levné a můžou se seznámit s dividendou. :)

3M

Přesně tak, navíc litr má v kapse každý a když ho nechají pracovat, to bude radosti 😂

3M

Tak jdeme na to $ABC 🚀

3M

$ABC asi ne 😐