S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Recesja czy przedłużająca się inflacja: Elon Musk i ekonomista Allianz nie mają wątpliwości

Przed nami nowy miesiąc, a jak inaczej rozpocząć go w tym roku, niż nieprzyjemnymi dla inwestorów wiadomościami. Prezydent Biden spotkał się wczoraj z przewodniczącym Fedu, aby omówić dalszy rozwój sytuacji w zakresie inflacji, która jest najwyższa od 40 lat. Jednocześnie Biden powiedział przed wizytą, że zamierza wspierać politykę Fed (podnoszenie stóp procentowych w celu walki z inflacją). Wyniki spotkania nie są nam jeszcze znane, ale mogę wam powiedzieć, że są to poglądy dwóch bardzo ważnych osób w swoich dziedzinach.

Czy zgadzasz się z ich poglądami?

Jak widzi to Elon Musk?

Ekonomista Allianz nie jest jedyną osobą, która ostrzega, że gospodarka amerykańska może zmierzać w kierunku recesji. Prezes Tesli $TSLA+0.4% Elon Musk powiedział w zeszłym tygodniu, że albo już jesteśmy w recesji, albo do niej zmierzamy. Ale on uważa to za dobrą rzecz.

  • Musk szacuje, że nadchodząca recesja potrwa od 12 do 18 miesięcy.

Musk wyjaśnił, że "już zbyt długo pada deszcz pieniędzy na głupców" i podkreślił, że "niektóre bankructwa muszą się zdarzyć". Wyjaśnił: Te wszystkie środki przymusu pozostawania w domu sprawiły, że ludzie myślą, iż nie muszą ciężko pracować. Nadchodzi ciężka pobudka!

  • Uczciwym powodem inflacji jest to, że rząd wydrukował o bilion więcej pieniędzy, niż powinien.

Jeśli Fed za bardzo podniesie stopy procentowe, ryzykuje wywołanie recesji. W przypadku mniejszego zacieśnienia istnieje ryzyko gwałtownego wzrostu inflacji.

Kim jest Mohamed El-Erian?

  • El-Erian jest głównym doradcą ekonomicznym w Allianz, spółce macierzystej PIMCO, jednego z największych menedżerów inwestycyjnych, gdzie był dyrektorem generalnym i współkierownikiem ds. inwestycji. Jest także przewodniczącym Queens College na Uniwersytecie Cambridge.

Główny doradca ekonomiczny Allianz (Mohamed El-Erian) twierdzi, że Rezerwa Federalna będzie musiała "wybrać pomiędzy dwoma błędami w polityce". Jeden z nich grozi wywołaniem recesji, a drugi może spowodować przedłużenie inflacji do 2023 r.

El-Erian podkreśla również, że nie zajęto się sytuacją na czas, więc nie można jej już rozwiązać "po cichu".

Mohamed El-Erian o inflacji, recesji i gospodarce USA

Ekonomista Mohamed El-Erian omawia kierunki rozwoju gospodarki amerykańskiej oraz plan Rezerwy Federalnej dotyczący opanowania inflacji.

  • Ekonomista odpowiedział, że "najlepszym scenariuszem" jest to, co przewodniczący Powell nazwał "miękkim lądowaniem", czyli poradzenie sobie z sytuacją "spokojnie" i bez katastroficznych scenariuszy.

Ekonomista El-Erian zaznaczył jednak, że nie ma już zbyt wielkich nadziei na taki scenariusz.

Można było to zrobić w ten sposób, ale oznaczałoby to, że Fed podjąłby działania dziewięć miesięcy temu. Miało być, ale się nie udało. Tak więc zamiast zacieśniać w rozwijającej się i dynamicznej gospodarce, zacieśnia się w gospodarce spowalniającej.

Ekonomista zauważył, że "bardzo trudno jest osiągnąć miękkie lądowanie" i powiedział, że "najlepsze, na co można liczyć w tej chwili, to wspomniane miękkie lądowanie". Powiedział jednak, że prawdopodobieństwo, że tak się stanie, "nie jest tak duże, jak by sobie tego życzył".

El-Erian stwierdził ponadto:

Fed będzie musiał wybrać pomiędzy dwoma błędami w polityce.

1 Zbyt mocne naciśnięcie hamulców grozi recesją.

2. Komisja spowolni swoją politykę podnoszenia stóp procentowych i ryzykuje, że inflacja przeciągnie się do 2023 roku.

  • Jak postrzegasz tę sytuację?
  • Czy mamy recesję? Czy to w ogóle możliwe?
  • Czy Fed może okiełznać inflację?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet