S&P 500 ^GSPC
4,960.88
-0.29%
Nvidia NVDA
$670.33
-3.48%
Meta META
$466.66
-0.97%
Microsoft MSFT
$399.40
-0.84%
Alphabet GOOG
$143.30
+0.77%
Tesla TSLA
$192.64
-0.58%
Amazon AMZN
$167.72
+0.38%
Apple AAPL
$181.31
-0.14%

4 wskazówki, dzięki którym staniesz się mądrzejszym inwestorem

Nie ma czegoś takiego jak idealny inwestor czy strategia inwestycyjna, ale z pewnością istnieją mądre decyzje i założenia. Różne strategie będą pasować do różnych osób z różnych powodów, ale niektóre sprawdzone wskazówki inwestycyjne mogą przynieść korzyści każdemu inwestorowi. Oto cztery rzeczy, które możesz zrobić, aby stać się mądrzejszym inwestorem.

Te wskazówki z pewnością pomogą Ci w opracowaniu solidnej strategii inwestycyjnej.

1) Korzystaj z funduszy indeksowych

Indeks giełdowy służy do grupowania spółek na podstawie określonych kryteriów, takich jak kapitalizacja rynkowa, branża lub misja ESG. Fundusz indeksowy jest tworzony przez różne instytucje finansowe w celu odzwierciedlenia określonego indeksu. Dla inwestora korzystanie z funduszy indeksowych jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, ponieważ pozwala na osiągnięcie natychmiastowej dywersyfikacji. Dzięki jednej inwestycji można inwestować w wiele firm jednocześnie.

Weźmy na przykład fundusz S&P 500, taki jak Vanguard S&P 500 ETF $VOO-0.4%. Dzięki jednej inwestycji można uzyskać ekspozycję na 505 najbardziej znanych na rynku akcji o dużej kapitalizacji. Chociaż trzy główne branże reprezentowane w indeksie S&P 500 to technologie informatyczne, opieka zdrowotna i produkty podstawowe, indeks ten obejmuje praktycznie wszystkie branże, jakie można sobie wyobrazić.

2. Zrozumieć siłę procentu składanego

Jedną rzeczą jest zarabianie na inwestycjach, a inną rzeczą jest to, aby pieniądze z inwestycji zaczęły zarabiać na siebie - w tym właśnie przypadku w grę wchodzi metoda compounding. Im szybciej ktoś zacznie rozumieć siłę procentu składanego w inwestowaniu, tym bardziej dochodowe stanie się to zajęcie. Wszystko, czego potrzebujesz, to czas, a tworzenie mieszanek zrobi resztę za Ciebie.

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym dokonujemy jednorazowej inwestycji w wysokości 10 000 USD w fundusz, który w długim okresie przynosi zyski w wysokości 10% rocznie. Oto, jak w przybliżeniu wyglądałaby akumulacja tej inwestycji w ciągu różnych lat:

  • Wartość po 20 latach: 67 200 USD
  • Wartość po 25 latach: 108 300 USD
  • Wartość po 30 latach: 174 500 USD

To pokazuje, jak wielką wartość dodaną można uzyskać dopiero po upływie dłuższego czasu. Z każdym kolejnym rokiem łączna kwota wzrasta bardziej niż w roku poprzednim, ponieważ środki, które przynoszą dochód, są większe. W pierwszym roku zarobisz 10% z 10 000 USD, w 15 roku zarobisz 10% z ponad 41 000 USD, a w 29 roku zarobisz 10% z ponad 158 000 USD. Im więcej czasu, tym lepiej.

3. pamiętaj o opłatach, które ponosisz

Chociaż obecnie praktyką branżową jest dopuszczanie bezpłatnych transakcji, inwestorzy nadal muszą zwracać uwagę na opłaty. Każdy fundusz będzie miał wskaźnik kosztów, czyli roczną opłatę naliczaną jako procent całkowitej kwoty inwestycji. Na przykład, wskaźnik kosztów w wysokości 0,50% oznacza, że za każde zainwestowane 1000 USD zapłacisz 5 USD rocznie. Chociaż różnice w procentach pomiędzy funduszami mogą wydawać się niewielkie, z czasem mogą się one sumować i pomniejszać zyski.

4. Wiedz, że nie zawsze warto czekać, aż straty się "odbudują".

Ogólnie rzecz biorąc, w najlepszym interesie inwestora leży, aby był on inwestorem typu " kup i trzymaj", który inwestuje długoterminowo. Nadchodzi jednak moment, w którym trzeba zdać sobie sprawę, że niektórych strat można nigdy nie odrobić, a nawet jeśli uda się je odrobić w przyszłości, koszt utraconych możliwości może nie być wart czekania. Czasami trzymając się inwestycji, bardziej sobie szkodzimy, niż gdybyśmy ją porzucili. Mądrzy inwestorzy wiedzą, kiedy nadszedł czas na zmianę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet