S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Czy Tether (USDT) może okazać się taki sam jak Terra (UST)?

W ostatnich tygodniach stabilne monety znalazły się w centrum uwagi po dramatycznym załamaniu się ekosystemu Terra $LUNAUSD i jego+0.2%UST. Stablecoins to kryptowaluty, których wartość jest powiązana z innym towarem, często z dolarem amerykańskim. W głowach ludzi pojawia się pytanie, jak dokładnie zachowają swoją wartość i czy scenariusz może się powtórzyć.

Czy USDT może okazać się taki sam jak UST?

Szczególnie niepokojący jest kurs dolara amerykańskiego (USDUSD+0.0%), który również nieznacznie stracił swoje umocowanie podczas krachu na giełdzie Terra. Dwóch ekspertów przedstawiło swoje komentarze, aby zrozumieć, jak prawdopodobny może być upadek Tether i jakie konsekwencje mogą spotkać inwestorów.

Tether to największy stablecoin na rynku. W rzeczywistości jest to trzecia co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej - ustępuje jedynie bitcoinowi i Ethereum. Od pewnego czasu istnieją jednak obawy co do braku przejrzystości w odniesieniu do jej akcji - dodatkowo spotęgowane rozpadem firmy Terra. Na przykład w zeszłym roku biuro nowojorskiego prokuratora generalnego ukarało firmę Tether grzywną za wprowadzanie inwestorów w błąd.

Travis Bott, przedsiębiorca kryptowalutowy oraz założyciel i dyrektor generalny agencji Meta Labs, powiedział, że Tether jest innym typem stablecoina niż Terra i w związku z tym ma mniejsze szanse na niepowodzenie. "Czy może się rozbić? Tak" - powiedział. "Czy się zawali? Bardzo w to wątpię".

Bott uważa, że Tether jest stablecoinem wspieranym przez bank bez pokrycia, co oznacza, że powinien posiadać rezerwy dolarowe na pokrycie emitowanych przez siebie tokenów. UST firmy Terra był algorytmicznym stablecoinem, który wykorzystywał wbudowane formuły do utrzymywania swojej ceny. "Mimo że Tether jest stablecoinem, podobnie jak LUNA, są one zaprojektowane zupełnie inaczej" - powiedział Bott. "Jedna z nich z rzeczywistymi aktywami USD zapewniającymi stabilność, a druga oparta była na niesprawdzonej teorii, że algorytm jest w stanie zrównoważyć stabilne monety".

Eloisa Marchesoni, przedsiębiorca działający w branży kryptowalut, który doradzał ponad 35 startupom i sfinansował kilka patentów technologicznych, obawia się, że Tether może nie mieć wystarczających środków na pokrycie emitowanych przez siebie tokenów. "Tether twierdzi, że jego rezerwy składają się wyłącznie z USD, ale z informacji ujawnionych przez spółkę wynika, że ma ona bardzo mało gotówki i sporo niezidentyfikowanych papierów komercyjnych" - powiedziała. Marchesoni twierdzi, że Tether zmniejszy poziom posiadanych papierów komercyjnych - rodzaju niezabezpieczonego długu krótkoterminowego - i zwiększy ilość amerykańskich bonów skarbowych w swoich rezerwach.

Ryzyko z pewnością istnieje, a w przypadku kryptowalut jest wielokrotnie wyższe, dlatego należy uważać, gdzie inwestuje się pieniądze.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet