S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Metaverse i wszystko wokół niego: definicja, potencjał, a przede wszystkim firmy, które na tym skorzystają

Do tego artykułu przygotowywałem się już od dłuższego czasu, ponieważ jest dużo nowości, nowych wejść gigantów, a co najważniejsze - dużych pieniędzy. Wielu inwestorów zna termin metaverse, ale co kryje się pod tym pojęciem? Które firmy zainwestowały mnóstwo pieniędzy w tę "niepewną" przyszłość? Jak duży jest potencjał tego rynku? Czy podążanie za tymi firmami ma sens? Postaram się to wszystko przybliżyć w poniższym artykule👇.

Wszyscy mówią o gigantycznym potencjale metawersum, ale czym ono tak naprawdę jest?

Istnieje wiele definicji metaverse, ale żadna z nich nie pasuje idealnie. Czy jest to tylko kolejny przekręt, bańka, bujda, czy też rewolucja, okazja do zarobienia pieniędzy lub kolejny sposób manipulowania ludzkością? Tak, jest wiele takich opinii, ale dziś nie będziemy się skupiać na tych spekulacjach.

  • W zasadzie niemożliwe jest uzyskanie dwóch jednakowych odpowiedzi na pytanie o definicję metawersum.

Gdybym jednak miał ją streścić w krótszym fragmencie: Jest to rodzaj internetowego uniwersum science fiction, w którym można "mieszkać", pracować, robić zakupy, nabywać nieruchomości i wykonywać wiele innych czynności, które są typowe dla naszej rzeczywistości, korzystając z technologii rzeczywistości wirtualnej.

  • Zanim ktoś skrytykuje ten fragment, chcę zapytać: zastanawiasz się, dlaczego miałbym kupić buty, domy, gadżety i kolekcje NFT związane z metawersum? Dla porównania - rynek gier komputerowych, na którym można kupić sprzęt premium do stylizacji i personalizacji awatarów w grze, wart jest 54 miliardy dolarów.

Podstawowa teza jest taka, że jeśli spodoba Ci się ten świat, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz kupował podstawowe rzeczy potrzebne człowiekowi w tym świecie, w którym możesz "żyć".

Jak zaawansowany jest rozwój metawersum?

Mimo że wielcy gracze wyłożyli na metawersum miliony i miliardy dolarów, wciąż nie mamy gotowego produktu, z którego moglibyśmy korzystać. W zasadzie jesteśmy na początku czegoś wielkiego, a przyszłość będzie wspaniała, podobnie jak w przykładzie spojrzenia ludzkości na komputery i Internet w latach 90. w porównaniu z dzisiejszymi czasami i postępem.

Może to nawet trochę humorystyczne, że na razie metawersum jest w trakcie tworzenia, ale mimo to powoli sprzedawane są ewentualne wirtualne działki i inne dodatki, od których zależeć będzie powodzenie tego świata. Takie wyprzedaże oferują na przykład firmy Sandbox i Decentraland.

Czasami mam wrażenie, że każdy z wielkich graczy, takich jak Facebook, Nvidia czy Microsoft, buduje swoje własne metawersum, zamiast widzieć w tym intencję jednego wielkiego światowego projektu, w który wszyscy są w jakiś sposób zaangażowani. Przynajmniej na razie nie ma żadnych oznak współpracy ani możliwości przenikania się światów.

  • Głównym powodem, dla którego tak się dzieje, jest to, że metawersum nie ma konkretnej definicji, wyglądu i ogólnej wizji. Każda firma ma inny pogląd i w zupełnie inny sposób pracuje nad budowaniem tych światów.

Gdzie dokonuje się postęp? Technologia wirtualnej rzeczywistości zbiera nagrody

Kto nie słyszał o technologii A/R i V/R.

Modernizacja układów scalonych pozwoliła rozwiązać wiele niedociągnięć tych technologii (wydajność, grafika). Nadal istnieje kilka nierozwiązanych problemów: wiele osób uważa, że po krótkim czasie słuchawki wywołują mdłości. Innym problemem jest to, że technologia ta nie potrafi jeszcze naśladować pełnego zakresu ruchu.

  • Eksperci twierdzą, że człowiek nie powinien spędzać w VR więcej niż 30 minut.
  • Facebook twierdzi jednak, że do prawidłowego przejścia i korzystania z metawersum potrzebne będzie co najmniej 1,5 - 3 (lub więcej) godzin dziennie.

Metaverse w liczbach

Jak duże możliwości stwarza metawersum?

  • Bloomberg prognozuje, że czeka nas rynek o wartości 800 mld USD. Szacuje się, że do 50% tej kwoty przypada na firmy z branży gier, zdominowanej przez Roblox, EA, Activision Blizzard i inne.

Piaskownica już sprzedaje ziemię w ilościach hurtowych

  • W ciągu ostatniego roku wartość tokena Sand wzrosła o około 16 000% (jest to jedna z najbardziej dochodowych kryptowalut ubiegłego roku). W listopadzie ubiegłego roku firma Sand sprzedała firmie NFT grunty o wartości 90 mln USD.

Nvidia, jako dominujący gracz na rynku układów scalonych

Szef firmy $NVDA+3.6% jest jednym z największych zwolenników metaverse. Dobrze wiemy, że do spełnienia wysokich wymagań stawianych przez obraz potrzebny jest bardzo wydajny procesor graficzny (GPU). Zgadnijcie, kto ma aż 83% udziału w rynku układów GPU? Nvidia.

Microsoft - jeden z największych graczy w tej branży

Jeśli śledzisz rynki, zapewne wiesz o przejęciu firmy Blizzard przez Activision, które kosztowało $MSFT-0.1% nieco poniżej 69 miliardów dolarów-0.1%. W ten sposób firma $MSFT-0.1% nie ukrywa, że liczy na to, że to przejęcie stanie się kamieniem węgielnym jej wejścia do metawersum.

Mark Zuckerberg i jego platformy meta

Prawdopodobnie nie musimy nawet mówić o dosłownej obsesji $FB+0.5% na punkcie metawersum. Tylko w ubiegłym roku firma zainwestowała ponad 10 miliardów dolarów w swoje Reality Labs. Dla porównania, Instagram kosztował Metropolię 10 razy mniej niż jej zeszłoroczne inwestycje w metaverse.

Morgan Stanley ma oczy zwrócone na Chiny

Firma MS szacuje, że potencjał rozwoju metaverse w Chinach wynosi nawet 8 bilionów USD. Analitycy mają nadzieję i wierzą, że wielkie nazwiska zaangażują się w projekty na tym rynku. Dużo mówi się o firmach Tencent, Alibaba i TikTok.

Oprogramowanie jedności

Unia Europejska zapłaciła nieco ponad 1,6 miliarda dolarów-6.6% za firmę Weta Digital, zajmującą się tworzeniem treści do gier. Weta jest znana z tego, że skupia się głównie na efektach wizualnych. Dzięki temu gigantycznemu przejęciu Unity pozyskało aż 300 profesjonalnych programistów, którzy będą pracować nad technologią 3D działającą w czasie rzeczywistym i wielokrotnie wykorzystywaną w metawersum.

Moda i obuwie stają się coraz popularniejsze

Jedną z firm, o których najwięcej się mówi, jest Nike, która sprzedaje buty wirtualne i sprzęt sportowy. Przewiduje się, że do 2030 roku wartość sektora mody w metawersum może wynieść nawet 25 miliardów dolarów - to naprawdę szalone, co o tym sądzisz? Wiele mówi się także o wiodących światowych markach, które prawdopodobnie będą aktywnie zaangażowane w rozwój (Hugo Boss, Balenciaga).

Wreszcie,

Jedno jest pewne: im więcej pieniędzy napłynie do metawersum (a jest ich dużo), tym większy stanie się ten rynek i tym więcej pracy trzeba będzie włożyć w jego rozkręcenie.

Oczywiście nie chcę powiedzieć, że streściłem wszystko od A-Z, ponieważ ten rynek kryje w sobie wiele rynków, o których nie wspomniałem, takich jak NFT, kryptowaluty, moda, rynek mieszkaniowy i wiele innych. Do której firmy przywiązujesz największą wagę? Alternatywnie chciałbym zapytać, jak duże szanse dajecie metawersum na odniesienie sukcesu i stanie się giga rynkiem i przyszłością ludzi. Czy inwestujesz bezpośrednio w jakieś firmy, mając na uwadze potencjał metaverse?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet