S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

3 wspaniałe porady inwestycyjne Petera Lyncha, jednego z największych inwestorów wszech czasów

Peter Lynch jest jednym z największych inwestorów wszechczasów. Przez 13 lat kierowania funduszem Magellan w firmie Fidelity osiągał ponad 29% rocznej stopy zwrotu, a na emeryturę przeszedł w wieku 46 lat. W 2021 r. udzielił wywiadu firmie Fidelity, w którym przedstawił mądrości, z których może skorzystać każdy inwestor. Oto trzy kluczowe spostrzeżenia Petera Lyncha, które mogą pomóc Ci przemyśleć i udoskonalić Twój styl inwestowania.

Inwestor Peter Lynch ujawnił 3 mądrości inwestycyjne.

Hack #1: Wiedz, co posiadasz

Peter Lynch mówi o tym, jak ostrożnie ludzie podchodzą do swoich pieniędzy. mówi:

Społeczeństwo zachowuje ostrożność przy zakupie domu, lodówki czy samochodu. Będą pracować przez wiele godzin, aby zaoszczędzić sto dolarów na bilecie w obie strony. Dadzą 5 000 lub 10 000 dolarów na jakiś szalony pomysł, który usłyszeli w autobusie, i to jest zdecydowanie problem.

Inwestorzy indywidualni często szukają "następnej wielkiej rzeczy", która może ich przestraszyć i sprawić, że coś stracą (FOMO), dlatego działają pochopnie i nieracjonalnie. Jednak płytkie zrozumienie posiadanych akcji może sprawić, że w przypadku wystąpienia zmienności znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Skąd będziesz wiedział, co zrobić, gdy wartość Twoich akcji spadnie o 10%, 20% lub 50%?

Lynch powiedział, że jeśli nie potrafisz wyjaśnić dziecku, dlaczego posiadasz daną akcję w czasie krótszym niż dwie minuty, to prawdopodobnie nie powinieneś jejw ogóle posiadać.

Hack nr 2: Wiedzieć, kiedy sprzedać akcje

Zmienność w końcu spowoduje niepewność. Peter Lynch powiedział, że w ciągu 13 lat, kiedy kierował firmą Magellan, w dziewięciu z tych lat giełda odnotowała spadki. Znajomość różnicy między akcjami uszkodzonymi a zepsutą spółką to cienka granica między błędną pogonią za spadkiem wartości akcji a wykorzystaniem świetnych okazji do kupna.

Decyzja o tym, kiedy sprzedać, jest dokładnie taka sama jak decyzja o tym, kiedy kupić. Masz konkretną historię - dlaczego go kupiłem.

Kiedy firma przechodzi z poziomu półdobrego do lepszego i dobrego, chyba odpadam. Sprzedajesz firmę, która była przykładem rozwoju, gdy nie ma już miejsca na rozwój. Kiedy Taco Bell działało tylko w południowej Kalifornii, dokąd mogło się udać? Pojechali do środkowej Kalifornii. Potem były już wszędzie. To jest historia, która trwa już 70 lat.

Trzeba określić, kiedy firma zbliża się do dojrzałości, i wtedy się ją opuszcza. Albo historia staje się jeszcze gorsza. Jeśli historia jest nienaruszona, trzymaj się jej.

Innymi słowy, należy mieć tezę inwestycyjną uzasadniającą posiadanie akcji. Zapoznaj się z tezą, aby wiedzieć, jak reagować na zmienność, gdy ta się pojawi. Sprzedaj, ponieważ Twoja teza inwestycyjna przestała być solidna, a nie dlatego, że cena akcji rośnie lub spada.

Hack #3: Porażka jest w porządku

Ludzie na ogół nie lubią bólu, a strach przed utratą pieniędzy może być dla wielu inwestorów przeszkodą w osiągnięciu sukcesu. Poznaj samego siebie, a jeśli nie możesz przeżyć myśli, że inwestowanie w akcje jest do góry nogami, powinieneś zamiast tego zainwestować w fundusze indeksowe.

Nie zawsze trzeba mieć "rację", aby zarobić dużo pieniędzy na giełdzie. Peter Lynch mówi:

Możesz mieć rację 5 lub 6 razy na 10. Jeśli jednak Twoje wygrane wzrosną 4-, 10- lub 20-krotnie, zrównoważy to straty rzędu 50%, 75% lub 100%.

Pamiętaj, że akcje mogą na razie spadać, ale zwycięzcy mogą wzrosnąć do poziomu wielokrotnie przewyższającego ich pierwotną wartość. Można wybrać dziesięć akcji i sprawić, że dziewięć z nich spadnie do zera. Jeżeli jednak wartość tej jednej akcji wzrośnie dziesięciokrotnie, to mimo wszystkich przegranych osiągamy wynik dodatni. Twój sposób myślenia zmieni się na lepsze, gdy uświadomisz sobie i zaakceptujesz fakt, że straty są częścią inwestowania.

Inwestorzy często dochodzą do głosu i to jest właśnie wspólny mianownik tych trzech wskazówek inwestycyjnych. Skuteczne inwestowanie wymaga odpowiedniego sposobu myślenia. Należy rozumieć spółki, w które się inwestuje, i skupić się na tym, dlaczego kupiło się akcje. Przyjmij zmienność, która wiąże się z inwestowaniem, i zachowaj spokój podczas wzlotów i upadków. Zrób te rzeczy, a będziesz miał większe szanse na osiągnięcie sukcesu w ciągu całego życia.

Jeśli podobają Ci się tego typu artykuły, zachęcam do śledzenia mnie, abyś niczego nie przegapił.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet