S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Solana zdobywa kolejny strzał, zwiększając deficyt ATH do ponad 80%.

Solana $SOLUSD+0.0% poniósł wczoraj kolejną serię strat na wartości. Główną przyczyną była ponowna przerwa w dostawie energii elektrycznej, która będzie piątą w 2022 roku. Przerwa ta spowodowała w pewnym momencie spadek ceny Solany o około 12-14%, pogłębiając stratę ATH o ponad 80%. Co kryje się za kolejną awarią sieci? Czy Solana odchodzi na emeryturę?

Co się właściwie stało?

  • W blockchainie Solana wystąpił czterogodzinny przestój po tym, jak błąd w transakcjach persistent nonce złamał mechanizm konsensusu Solany. Cena natychmiast zareagowała na ten przestój i pogłębiła stratę USDSOLUSD+0.0%.

$SOLUSD+0.0%

Solana, przedstawiana jako blockchain zdolny do szybkiego przetwarzania dużych ilości transakcji, osiągnęła już granice swoich możliwości. Nie była w stanie poradzić sobie z nagłym napływem być może setek tysięcy zgłoszeń i zaczęła się rozpadać. Problem posunął się tak daleko, że administratorzy sieci musieli ją zrestartować.

Zgodnie z oficjalną dokumentacją Solany, trwałe numery identyfikacyjne transakcji to "mechanizm pozwalający obejść typowy krótki czas życia transakcji haszowania bloków".

Błąd w mechanizmie powodował, że część sieci uznawała blok za nieważny, co uniemożliwiało osiągnięcie konsensusu wśród walidatorów - wyjaśnił współzałożyciel Solana Labs, Anatoly Yakovenko.

  • Do tej pory w tym roku w systemie Solana wystąpiło pięć awarii, a od września 2021 r. łącznie siedem, kiedy to doszło do 18-godzinnej przerwy w działaniu sieci spowodowanej ogromnym wzrostem obciążenia transakcyjnego. Nie mogę potwierdzić, czy jest to piąta awaria, ponieważ inne strony podają również liczbę 9. Nie są to jednak dane rozstrzygające i stanowią jedynie zarys problemów.

Solana poprosił również walidatorów o ponowne uruchomienie systemu, ponieważ inżynierowie rozpoczęli pracę nad nowymi wersjami. Operatorzy walidatora koordynują ponowne uruchomienie z najwyższego potwierdzonego bloku publicznego. Firma Solana zapewniła, że jej sieć blockchain jest bezpieczna, a środki inwestorów są bezpieczne.

Wkrótce po pojawieniu się informacji o awarii, rodzima kryptowaluta SOL uległa poważnej korekcie. W ciągu ostatnich 24 godzin cena SOL spadła o ponad 12%, schodząc poniżej 40 USD. Niegdyś ulubieniec inwestorów kryptowalutowych, SOL był głównym twórcą bogactwa w 2022 roku. Cena kryptowaluty SOL spadła o 75% w ciągu roku i o ponad 80% w stosunku do najwyższego poziomu w historii.

Nie minęło zbyt wiele czasu od ostatniego zaciemnienia

  • W zeszłym miesiącu w sieci blockchain Solana wystąpił przestój spowodowany przez boty próbujące handlować w sieci nieprzedstawialnymi tokenami (NFT).

Społeczność inwestorów staje się sceptyczna

  • Chociaż przerwy w dostawie energii elektrycznej w Solanie nie są już rzadkością, społeczność nadal odczuwa znaczną falę negatywnych emocji. Połącz to w całość, Solana. Powinniśmy mieć to już za sobą. Wierzymy w Ciebie, ale w tym momencie już w Ciebie wątpimy - to hasła i tweety, które płyną od inwestorów w kierunku Solany.

Zrozumienie bieżących transakcji Nonce na platformie Solana

W terminologii kryptograficznej nonce to prawdopodobnie liczba losowa używana w określonym celu. Laine ze Stakewiz, operatora walidatora Solany, wyjaśnia: "Trwały nonce to sposób na podpisanie transakcji offline z wyprzedzeniem, bez potrzeby korzystania z ostatniego bloku hash (który wygasa po dwóch minutach). Ostatnio wzrosło wykorzystanie, zwłaszcza na giełdach, prawdopodobnie z powodu ich chłodni."

W rozmowie z CoinDesk Austin Federa, dyrektor ds. komunikacji w Solana Labs, powiedział, że trwałe asy przyczyniły się do "bardzo niewielkiego odsetka" transakcji na blockchainie Solana. "Prawdopodobnie był to błąd, który istniał przez jakiś czas, ale nie stał się problemem, ponieważ nie jest to coś, z czego korzysta większość ludzi".

Kilka dni temu zapytałem naszych inwestorów, czy nadal widzą potencjał w: BTC, ETH i Solanie. Wielu zagorzałych zwolenników kryptowalut skupia się teraz wyłącznie na Bitcoinie, odrzucając wizje sukcesu młodszych kryptowalut. Co sądzisz o stale malejącej sieci Solany? Czy Solana może się podnieść i walczyć o odzyskanie swojej silnej pozycji?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet