S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

2 powody, dla których zdecydowanie nie powinieneś inwestować w kryptowaluty

Kryptowaluty, na czele z Bitcoinem $BTCUSD-2.5%, stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Wiele osób wskazuje na korzyści płynące z tych aktywów, ale inwestowanie w nie wiąże się również z poważnym ryzykiem. Po przeczytaniu tych argumentów sam zdecyduj, czy kryptowaluty powinny znaleźć się w Twoim portfelu.

Kryptowaluty

Powód nr 1: ograniczone podstawy i duża spekulacja

Ryzyko jest odwrotną stroną potencjału wzrostu. Akcje rosną i spadają wraz z podażą i popytem, ale udziałowcy prawdziwych spółek są ostatecznie uprawnieni do przepływów pieniężnych, które dana firma wytwarza w długim okresie. Jeżeli wszystko inne zawiedzie, akcje mają przynajmniej pewien związek z podstawowymi danymi.

W przypadku kryptowalut nie jest to zbyt zauważalne. Zamiast tego rynki są w dużej mierze napędzane przez spekulacje. Wiele osób kupuje kryptowaluty tylko z myślą o tym, że większy rozmach spowoduje jeszcze większy wzrost cen, nie dbając o funkcję tokena. Wiele projektów blockchain ma wbudowane interesujące funkcje, które zapewniają zyski posiadaczom, ale wartość rynkowa kryptowalut jest w dużej mierze oderwana od tych podstawowych zysków.

Utrudnia to rzeczywistą analizę tych aktywów jako inwestycji. Zamiast tego wiele sukcesów i porażek pozostawia się w sferze domysłów.

Powód 2: Brak regulacji

Pierwotne umysły stojące za bitcoinem $BTCUSD-2.5% i innymi kryptowalutami były bardzo skoncentrowane na stworzeniu instrumentów finansowych, które ograniczyłyby uprawnienia organów regulacyjnych i banków centralnych. Te pragnienia są zrozumiałe, ale inwestorzy zaczynają rozumieć, dlaczego istnieje szereg regulacji dotyczących rynku kapitałowego.

Pumps and dumps, rug-pulls i inne formy manipulacji rynkiem lub jawnego oszustwa stanowią poważny problem dla kupujących kryptowaluty, zwłaszcza tych handlujących mniejszymi altcoinami. Pojawiły się również podejrzane praktyki stosowane przez zespoły stojące za niektórymi głośnymi kryptowalutami, które mogą prowadzić do dużych strat wartości dla akcjonariuszy.

Ryzyko to nie musi charakteryzować rynku jako całości, a większość projektów kryptowalutowych jest autentyczna. Jednak nieuregulowany rynek może być niebezpieczny dla osób, które nie są ekspertami.

To tylko kilka z głównych problemów, jakie dostrzegam w odniesieniu do kryptowalut w ogóle, jestem pewien, że jest ich znacznie więcej i z chęcią dodam je w komentarzach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Do napisania tego artykułu zainspirował mnie analityk Ryan Downie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet