Snaha Intelu se zase probojovat na vítězné podium. Jakou šanci firma reálně má? 🤔

Akcie společnosti Intel $INTC+1.3% zažívají od roku 2018 na burze těžké časy. Je to z velké části kvůli nedostatku inovací a ztrátě tržního podílu ve prospěch svých kolegů v oblasti CPU a GPU. Společnost Intel je uprostřed ambiciózního plánu na změnu, který by mohl přinést ovoce v dlouhodobém horizontu. Rizika podle mě však v tuto chvíli převažují nad výnosy z investice do akcií $INTC+1.3%.

 

 

Akcie se však obchodují za levno ve srovnání s giganty v oboru, jako jsou Nvidia $NVDA+2.0% a AMD $AMD+0.4%. $INTC+1.3% se obchoduje se za 12násobek forwardových tržeb, ale hlavním důvodem levného násobku je to, že Intel očekává v roce 2022 výrazný pokles zisku.

 

Současné odhady předpokládají pokles zisku v roce 2022 o 7,4 % z hodnoty 4,79 dolarů v roce 2021. Kromě toho se očekává pokles zisku o 9,7 % v roce 2021 z 5,30 dolarů v roce 2020. Sražená pozice akcií $INTC+1.3% je tedy oprávněná a měla by investory odradit od sázek na tyto akcie.


Plán obratu společnosti Intel

Společnost Intel v posledních několika letech generovala nevýrazný růst a trpěla odkládáním modernizace čipů a jejich nedostatkem. V důsledku toho přenechala svůj podíl na trhu společnosti TSMC $TSM+1.1%. Kromě toho také ztratila velkou část svého tržního podílu ve prospěch společnosti AMD na trhu procesorů pro osobní počítače a datová centra.

 

Zdá se však, že společnost Intel má konečně plán, jak nastartovat své zotavení. Odvolala svého generálního ředitele Bona Swana a jmenovala bývalého generálního ředitele společnosti VMware $VMW+0.0% Pata Gelsingera.

 

Intel je významným hráčem v oblasti sléváren, což by se potenciálně mohlo stát vysoce ziskovým obchodním modelem. Gelsinger doufá, že by Intel mohl do konce roku 2024 dohnat společnost TSMC v oblasti sléváren.

 

Gelsinger nastínil své plány na modernizaci závodů společnosti Intel tak, aby využívaly litografické stroje společnosti ASML, a rozšířil tak služby sléváren třetích stran. Cílem je snížit podíl společnosti $TSM+1.1% na trhu, odstranit problémy s produkcí v Asii a přilákat masivní vládní dotace z USA a Evropy.

 

Kromě toho Intel plánuje rozšířit své působení v USA, aby se účinně chránil před budoucími obchodními válkami a geopolitickými riziky spojenými s Tchaj-wanem. Pokud se jí podaří všech těchto cílů úspěšně dosáhnout, bude pravděpodobně v příštím desetiletí růst impozantním tempem, což z ní opět učiní atraktivní dlouhodobou investici.


Rizika, která nás čekají

Hlavním rizikem pro společnost Intel je její realizace. Jedná se o společnost se značným tržním podílem ve svých klíčových segmentech a masivními peněžními toky, která však špatně provádí zavádění nových typů procesů.

 

S technologicky zaměřeným generálním ředitelem v čele společnosti se však zdá pravděpodobné, že by Intel mohl potenciálně uvádět produkty na trh efektivnějším způsobem. Nicméně realizace zůstává pro společnost do budoucna hlavním rizikem.

 

Navíc dohnat $TSM+1.1% je v této fázi těžký úkol. Společnost TSMC plánuje v příštích třech letech investovat do svého podnikání až 100 miliard dolarů a v závodě procesů je daleko před společností Intel, a proto pravděpodobně zůstane hlavním rizikem i nadále.

 

 Společnost TSMC si také zajistila vládní dotace v USA pro své arizonské závody, což Gelsinger ostře kritizoval. Nový generální ředitel společnosti Intel má pro budoucnost společnosti vysoké cíle, ale zjevně má před sebou náročnou práci. Intel je firma, která trpí vážnými problémy s realizací a pronásleduje vedoucího výrobce v oboru, který se řítí kupředu.


Akcie společnosti $INTC+1.3% se v posledních několika letech pohybovaly jen pomalu a tento trend se pravděpodobně v dohledné době nezmění. Společnost Intel má připravený plán obratu, který by mohl přinést dividendy v budoucnu, ale v této fázi je příliš riskantní.

 

Její nový generální ředitel stanovil pro společnost ambiciózní cíle, ale jejich realizace zůstává velkým problémem. Proto je v tuto chvíli nejlepší se akciím $INTC+1.3% raději vyhnout.

 

DISCLAIMER: Nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

"Navíc dohnat $TSM+1.1% je v této fázi těžký úkol. Společnost TSMC plánuje v příštích třech letech investovat do svého podnikání až 100 milionů dolarů".

Tady asi mely byt mld ne? Za100mio by neporidili ani jednu masinu od ASML;)

yes, díky 😄

proto radši $NVDA+2.0%

$INTC+1.3% to určitě zvládne 😅

No nic, čas otevřít brokera a vyřešit 😂