S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

5 powodów, dla których Bitcoin może być lepszą długoterminową inwestycją niż złoto

Zwolennicy kryptowalut często określają bitcoina $BTCUSD-0.4% mianem "cyfrowego złota", ale jak BTC wypada w porównaniu ze złotem jako inwestycja długoterminowa? Przyjrzyjmy się niektórym konwencjonalnym argumentom, które inwestorzy wysuwają, gdy zachwalają złoto jako inwestycję, oraz temu, dlaczego bitcoin może być w dłuższej perspektywie jeszcze lepszym rozwiązaniem.

Co jest lepszą inwestycją w dłuższej perspektywie?

Kulminacja czterdziestu lat wysokiej inflacji i coraz gorsza sytuacja gospodarki światowej skłoniły wielu analityków finansowych do zalecenia inwestowania w złoto w celu ochrony przed zmiennością i możliwym spadkiem wartości dolara amerykańskiego.

Zachowanie wartości

Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto kupować zarówno złoto, jak i bitcoiny, jest fakt, że historycznie zachowywały one swoją wartość w czasach niepewności gospodarczej.

Fakt ten został dobrze udokumentowany i nie da się zaprzeczyć, że historycznie złoto oferuje najlepszą ochronę bogactwa, ale nie zawsze zachowuje wartość. Poniższy wykres pokazuje, że nawet traderzy złota byli narażeni na długie okresy spadków cen.

Cena złota, źródło: TradingView

Na przykład osoba, która kupiła złoto we wrześniu 2011 r., będzie musiała poczekać do lipca 2020 r., aby ponownie znaleźć się na zielonym rynku. W historii bitcoina nigdy nie minęło więcej niż trzy do czterech lat, zanim jego cena powróciła i przekroczyła najwyższy poziom w historii , co sugeruje, że w dłuższej perspektywie BTC może być lepszym środkiem przechowywania wartości.

Czy bitcoinmoże być lepszym zabezpieczeniem przed inflacją?

Złoto było historycznie uważane za dobre zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ jego cena miała tendencję do wzrostu wraz z rosnącymi kosztami życia. Jednak bliższe przyjrzenie się wzrostowi złota w porównaniu z bitcoinem pokazuje, że podczas gdy w ciągu ostatnich dwóch lat złoto zyskało skromne 21,84%, cena bitcoina wzrosła o 311% . W świecie, w którym ogólne koszty życia rosną szybciej niż większość ludzi jest w stanie sobie z tym poradzić, posiadanie aktywów, które mogą przewyższyć rosnącą inflację, w rzeczywistości pomaga zwiększyć bogactwo, a nie tylko je utrzymać.

Chociaż zmienność i spadki cen w 2022 r. były bolesne, bitcoin nadal zapewniał inwestorom wzrost z dużo większymi możliwościami.

Niepewność geopolityczna

Złoto, często nazywane "towarem kryzysowym", jest dobrze znane z tego, że utrzymuje swoją wartość w czasach niepewności geopolitycznej, ponieważ wiadomo, że ludzie inwestują w złoto, gdy na świecie wzrasta napięcie. Niestety dla osób przebywających w strefach konfliktów lub innych obszarach narażonych na niestabilność, noszenie przy sobie wartościowych przedmiotów jest ryzykowne i naraża je na zajęcie mienia i kradzież.

Bitcoin stanowi bezpieczniejsze rozwiązanie dla osób znajdujących się w takiej sytuacji, ponieważ mogą one zapamiętać początkowe hasło i podróżować bez obaw o utratę swoich środków. Gdy dotrą do celu, będą mogli odzyskać portfel i uzyskać dostęp do swoich zasobów.

Cyfrowa natura bitcoinów oraz dostępność bardziej zdecentralizowanych rynków i giełd peer-to-peer, takich jak LocalBitcoins, stwarza większe możliwości pozyskiwania bitcoinów.

Dolar nadal traci na wartości

W ostatnich miesiącach dolar amerykański był silny, ale nie zawsze tak jest. W okresach, gdy wartość dolara spada w stosunku do innych walut, inwestorzy chętnie sięgają po złoto i bitcoiny.

Jeśli różne kraje będą nadal odchodzić od dolara amerykańskiego na rzecz podejścia bardziej wielobiegunowego, może dojść do znacznego odpływu środków z dolara, ale środki te nie będą kierowane do słabszych walut.

Choć złoto od tysiącleci stanowiło ważny składnik majątku, w naszym nowoczesnym, cyfrowym społeczeństwie nie jest ono powszechnie używane ani akceptowane, a większość ludzi z młodszych pokoleń nigdy nie widziała osobiście złotej monety.

Dla tych grup bitcoin stanowi bardziej znaną opcję, która może być zintegrowana z cyfrowym stylem życia ludzi i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń ani fizycznego przechowywania.

Bitcoin jest deflacyjny

Wielu inwestorów i ekspertów finansowych jako powód, dla którego złoto jest dobrą inwestycją, wskazuje niedobór i ograniczenia podaży złota po latach spadku jego produkcji.

Uruchomienie produkcji w nowej kopalni może trwać od pięciu do dziesięciu lat, co oznacza, że szybki wzrost podaży jest mało prawdopodobny, a banki centralne w 2008 r. znacznie zwolniły tempo sprzedaży złota.

Niemniej jednak szacuje się, że w ziemi wciąż znajduje się ponad 50 tys. ton metrycznych złota, które górnicy chętnie by wydobyli, gdyby cena znacznie wzrosła.

Z drugiej strony, bitcoin ma stałą podaż 21 mln BTC, a jego emisja odbywa się w znanym tempie. Publiczny charakter łańcucha blokowego bitcoinów umożliwia poznanie i weryfikację lokalizacji każdego bitcoina.

Nie ma sposobu na znalezienie i sprawdzenie wszystkich rezerw złota na świecie, co oznacza, że nigdy nie poznamy jego prawdziwej podaży. Z tego powodu bitcoin wygrywa debatę na temat rzadkości.

Bitcoin alebo zlato?

Vote to see the results! 0 answers already!

No comments yet