S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Proč investujeme?

Proč vlastně lidé investují? A proč investuji já?

Na sepsání tohoto příspěvku mě přivedla nedávná konverzace s jedním člověkem, který se mně ptal kolik jsem do investic vrazil a kolik už vydělal.  Když jsem mu pověděl nějakou výši dividendy, které dosahuji, protože jak víme, tak nerealizovaný zisk není zisk v kapse a řekl jsem mu kolik času trávím analýzami společností, tak mi řekl následující větu: Zlaté české ručičky, to radši půjdu ještě do druhé práce na odpolední a k současné výplatě si vydělám měsíčně dalších třicet tisíc třeba. Nedalo mi to a odpoledne a přes noc jsem nad tím přemýšlel. Je to super a ten člověk má určitě můj respekt že dokáže takhle dřít, ale dokáže tento člověk takto makat i ve čtyřiceti, padesáti, šedesáti nebo dokonce v sedmdesáti letech? Ano vím, je spoustu lidí co je i v těchto letech  v dobré fyzické kondici, ale myslím si, že nikomu se zrovna nebude chtít například v sedmdesáti letech chodit do práce, jen protože má nízký důchod a z důchodu nevystačí financovat svůj důchodový životní styl.

SPY (ETF na index S&P500)

Zde je graf vývoje ceny ETF kopírující cenu indexu S&P500 $SPY+0.9% .Omlouvám se ale není to moc dobře vidět, ale od roku 1997 do roku 2022 vzrostla cena o 429%. Ještě jednou 429% za posledních 25 let, což představuje průměrný roční růst ceny o 17% ročně. 

 

S malými penězi zázraky?

Teď si tedy vezmeme příklad nějakého člověka kterému je dnes 65 let, ve svých 40 letech začal pravidelně vždycky jednou měsíčně investovat 1000 korun do tohoto ETF. Pokud to dělal tak dneska má přes dva a půl miliónu korun. Myslím si, že na důchod mít dva a půl míče v kapse není vůbec k zahození.

Nyní necháme situaci stejnou jenom řekněme, že by toto ETF nedosahovalo průměrného ročního růstu 17% ale jenom 10%. Tak stále tento člověk bude mít něco kolem jednoho miliónu korun. A kolik měl tento člověk práce s tímto investováním? Skoro žádnou. Akorát jednou měsíčně nakoupil ETF, což mu mohlo zabrat tak do 5 minut práce.

 

Proč vlastně investuju já?

Samozřejmě jako každý investor chci své finance ochránit před inflací a zhodnotit, ale také chci z části portfolia vybudovat příjem. A to je pro mě ta krása, že ne jenže můžu své peníze zhodnocovat, ale také skrze dividendové tituly můžu budovat další zdroj příjmu. myslím si že i kdyby ten příjem měl být pouze ve výši 2000 korun měsíčně, tak na konci roku takové vánoční prémie k platu ještě navíc nejsou vůbec k zahození ne? Nebo taková dovolená pro jednu osobu zdarma?

Samozřejmě mým cíle je si vybudovat co nejlepší životní úroveň do budoucna a na důchod (vůbec bych se nezlobil, kdyby přišel třeba už ve čtyřiceti, nebo padesáti :)).

 

Proč si myslím že by měl každý člověk investovat?

Ve výše modelovém příkladu jsme viděli, co mohli mít někteří lidé, kteří by se rozhodli investovat v roce 1997, kde jim bylo kolem 40 let. podle mého by všichni lidé měli investování brát jako zajištění na stáří, protože řekněme si to na rovinu nemůžeme pracovat stejným tempem jako teď do nekonečna. Jednou prostě přijde doba, kdy už práci budeme shánět velmi těžko a to kvůli svému věku a budeme se muset spolehnout na důchod co nám dá stát. A nemyslím si že je dobrá volba spoléhat se na stát.

 

Ještě jedna drobnost. U dividendových akcií je ta krása že se nabalují jako sněhová koule, takže když se dostane člověk do bodu kdy má dividendu stejně velkou jako pravidelnou sumu na nákup akcií, tak pokud je s tímto tempem spokojen, tak nemusí už nadále odkládat a může jenom za dividendy kupovat nové a nové akcie. ;)

Prosím vás než se po přečtení tohoto článku vrhnete hned nakupovat na burzu, tak vezměte na vědomí, že nic není jisté. Není jisté ani to jestli toto ETF poroste stejně rychle jako doposud. Určitě pokud se o investice nezajímáte, nejprve si něco o tom přečtěte a nastudujte, nebo využijte možnosti nějakého poradce. Trhy jsou nevyzpytatelné a nikdo neví jestli do budoucna porostou nebo budou klesat.

Kalkulačka složeného úroku, kterou jsem používal k výpočtu je zde https://www.mesec.cz/kalkulacky/kolik-vam-vynese-sporeni-v-bance/

Klidně si zde můžete zkusit pohrát s čísly.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu. Tento materiál byl zpracován pouze pro informativní účely.

Proč investujete?

Vote to see the results! 25 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 43 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

no len nie každy človek ma peniaze navyse :) kedze vieme ako je nastaveny system v CZ SR a vela ludi zije z ruky do ust

To jo. Ale podle mě je hodně lidí, co by dokázaly třeba tisícovku dát bokem, ale nedělají to.

áno s tym suhlasim