S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Proč tuhle akcii nakupuje Warren Buffett jako šílený?

Warren Buffett měl v posledních letech v hotovosti hodně peněz. A tím myslím vážně hodně. Do peněženky by se mu rozhodně nevlezly... Dlouhodobě prohlašoval, že na trhu už není skoro nic, co by ho pozitivně překvapilo a hlavně zaujalo jakožto potencionální nákup. To se ale na začátku tohoto roku drasticky změnilo a Věštec začal přikupovat jako o život. Hlavně pak jednu společnost.

Warren Buffett je žijící investiční legendou

Na konci roku 2021 vzrostla hotovost jeho holdingové společnosti Berkshire Hathaway na téměř rekordních 146,7 miliardy dolarů. To by nemělo být překvapením. Buffett je koneckonců hodnotový investor a ocenění na americkém akciovém trhu bylo po výrazném růstu v letech 2020 a 2021 nafouklé.

"Nacházíme jen málo věcí, které nás vzrušují," uvedl Buffett v nedávném dopise akcionářům Berkshire. V roce 2022 však Berkshire utratila přibližně 7,5 miliardy dolarů za nákup akcií ropného a plynárenského gigantu Occidental Petroleum $OXY+0.0%.

Celkový podíl Berkshire v OXY činí 143 milionů akcií v hodnotě přibližně 10 miliard dolarů. Hezká sumička 😂 Pojďme se na tento krok podívat blíže a zjistit, zda by investoři měli následovat jeho příkladu. Obrazně - nekupujte prosímvás $OXY+0.0%  za deset miliard 😂

Společnost Berkshire podpořila nákup OXY po konferenčním hovoru k výsledkům společnosti, který se konal koncem února. Buffett si přečetl přepis a líbilo se mu, co viděl. "Četl jsem každé slovo a řekl jsem si, že přesně tohle bych udělal. Řídí společnost správným způsobem," řekl miliardářský investor televizi CNBC s odkazem na generální ředitelku společnosti Occidental Vicki Hollubovou. "Začali jsme nakupovat v pondělí a koupili jsme vše, co jsme mohli." THIS IS THE WAY! 🔥😂

Ve 4. čtvrtletí roku 2021 dosáhla společnost Occidental tržeb ve výši 8,01 miliardy dolarů, což představuje 139% meziroční nárůst. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,48 dolaru, což je výrazné zlepšení oproti upravené ztrátě 65 centů na akcii v předchozím roce.

V konferenčním hovoru Hollub vyzdvihla dobré provozní výsledky společnosti Occidental, zlepšenou rozvahu a nový rámec výnosů pro akcionáře.

Pochopitelně je teď ropná společnost vysoko...

Dne 24. února představenstvo společnosti vyhlásilo pravidelnou čtvrtletní dividendu ve výši 13 centů na akcii z kmenových akcií OXY, což představuje obrovský nárůst o 1 200 % oproti výplatě v předchozím čtvrtletí, kdy činila pouhý 1 cent na akcii. Společnost rovněž oznámila program zpětného odkupu akcií v hodnotě 3 miliard USD.

O tři měsíce později jsme se dozvěděli, že se situace v roce 2022 nadále zlepšuje. V prvním čtvrtletí dosáhla společnost OXY tržeb ve výši 8,53 miliardy dolarů a upraveného zisku 2,12 dolaru na akcii. I když se nedávná sázka Berkshire na velké ropné společnosti dostává na titulní stránky novin, není to poprvé, co Buffett investoval do společnosti Occidental.

V roce 2019 utratila Berkshire 10 miliard dolarů za prioritní akcie Occidental, aby pomohla společnosti koupit jejího kolegu, houstonského producenta energií Anadarko Petroleum. Společnost Occidental vyplácí z těchto prioritních akcií dividendu ve výši 8 % ročně, což společnosti Berkshire zajišťuje každé čtvrtletí příjem z dividend ve výši 200 milionů USD.

Na základě tohoto ujednání získává Berkshire také warranty na nákup 83,9 milionu kmenových akcií Occidental za realizační cenu 59,62 USD.
Vysoké ceny komodit v roce 2021 výrazně prospěly producentům ropy. Z 11 sektorů indexu S&P 500 si v roce 2021 zdaleka nejlépe vedl energetický sektor, který vynesl úctyhodných 53 %, čímž výrazně překonal 27% zisk indexu S&P 500 za celý rok.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Osobně jsem nad ropáky hodně přemýšlel, ale domnívám, že je příliš pozdě na to teď nakupovat :/

společnostem se samozřejmě v příštích kvartálech bude nadmíru dařit a i šance na upsite potenciál tu je. I přesto si ale připadám, že mi zde tak nějak ujel vlak

Ja som realizoval nakupy energo/ropnych spolocnosti v Januari, a lutujem, ze som ich nevzal viac. Teraz, ale budem nieco prikupovat

Aktuálně je společnost super. Pokud dokážou být flexibilní a reagovat na budoucí trendy tak úplně super

tam je důležitá transformace k ekologičtějším zdrojům, na to je teď ze shora hodně velký tlak

Vnímám to dost podobně. A přijde mi, že $OXY+0.0% je jeden z těch těžařů, kteří mají šanci tohle chytit včas

Popravdě jsem $OXY+0.0% před Buffettovým nákupem vůbec neznal. Čím víc je teď ale přijde, že si mi to vážně líbí.

Mně taky. Mám s tím ale jeden zásadní problém skrz moji filozofii - jedu na long term a tím pádem se snažím myslet na dejme tomu 20 - 30 let. No a právě v tomhle horizontu si myslím, že bude dávno spalovací motor nahrazen elektrikou nebo něčím jiným.

To si myslím taky, ale fosilní zdroje a aktivity OXY nejsou jen o dopravě