@kaizy

Jestli chcete fakt super důkaz toho, že nás na burze čekají historické propady, podívejte se na účet investiční společnosti Berkshire Hathaway (mít tam tak přístup, haha). A také se podívejte na to, jakou (ne)aktivitu teď na trhu vyvíjí její zakladatelé Warren Buffett a Charlie Munger. Skoro nulovou. No, nevím jak vy, ale já bych se trochu děsil toho, co nás v nejbližších měsících čeká...

 

Strýček Warren se usmívá, jeho bankovní konto je plné

 

Tady jsem psal o 3 Warrenových akciích, které patří do každého portfolia, tak si to potom taky přečtěte, pokud máte zájem.

 

Každopádně, teď se pojďme mrknout na to, proč Věštec z Omahy odmítá utrácet...

 

Berskhire Hathaway s balíkem peněz


Berkshire Hathaway ukončila letošní druhé čtvrtletí s hotovostní zásobou (zahrnující hotovost, peněžní ekvivalenty a krátkodobé investice) v celkové výši 140,7 miliardy dolarů! Pro hardcore zájemce tady je kompletní zpráva za druhé čtvrtletí.

 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku však Berkshire - stejně jako prakticky ve všech kvartálech od začátku pandemie, respektive i před ní - nepoužila mnoho hotovosti na nákup akcií. Buffett navýšil podíly Berkshire pouze ve třech společnostech: Aon $AON, Kroger $KR a RH $RH.

 

Jistě, Berkshire také ohlásila zcela novou pozici ve společnosti Organon $OGN. Tato nová akcie v portfoliu konglomerátu však byla výsledkem spin-off vyčlenění z podniku Merck $MRK, který se zabývá zdravím žen.

 

Buffett je srdcem stále hodnotový investor


Buffettovým investičním mentorem byl kdysi Benjamin Graham, otec hodnotového investování. V průběhu let se Buffett sice odklonil od puristického zaměření na oceňování akcií, ale přesto se dá říci, že v srdci je stále hodnotovým investorem.

 

S ohledem na to se pro zajímavost podívejte na následující graf. Ukazuje cyklicky očištěný poměr ceny k zisku (CAPE) pro index $GSPC  za posledních 60 let. Metrika CAPE, kterou zpopularizoval profesor a autor z Yaleovy univerzity Robert Shiller, odráží cenu indexu S&P 500 vydělenou průměrnými výdělky za předchozích 10 let očištěnými o inflaci.

 

 

V současné době je ocenění indexu S&P 500 na druhé nejvyšší úrovni, kterou Buffett zažil od doby, kdy převzal společnost Berkshire Hathaway. Jediné období, kdy byl index CAPE během jeho investiční kariéry ještě vyšší, bylo období před rokem 2000 a krátce po něm, kdy na trzích zuřila dot-com bublina.

 

Všichni samozřejmě víme, co se stalo poté, co ocenění trhu dosáhlo tak vysoké úrovně. Akcie se propadly. Trvalo sedm let, než se index S&P plně zotavil. (A pak se opět propadl s finanční krizí v letech 2008 a 2009.)

 

Nevím jistě, zda se Buffett dívá na podobné grafy, jako je ten výše uvedený. Můžete se však vsadit, že určitě pozorně sleduje celkové ocenění trhu. A ví, že nakupovat akcie, když jsou nyní opravdu drahé a prakticky všechny valuace jsou našponované, obvykle nedopadá úplně nejlépe.

 

Zásadní otázka: Být dnes jako Buffett?


Řada investorů pravděpodobně hned v první sekundě zavrhne myšlenku, že by se řídili podobnou strategií jako Buffett. Mohli by správně poukázat na to, že celkový výnos Berkshire za posledních 10 let značně zaostává za indexem S&P 500. A úroveň CAPE byla po většinu tohoto období vyšší než po dlouhou dobu.

 

Můj názor je však takový, že Buffettův opatrný přístup má v současné době svůj smysl. Akcie se skutečně obchodují s prémií, jaká tu nebyla více než dvacet let. Z historického hlediska existuje přesvědčivá inverzní korelace mezi hodnotou CAPE indexu S&P 500 a výnosy v následujících letech. A jelikož Buffett nemá zájem nakoupit si akcie na půl roku na nějaký yolo swing, ale zpravidla vždy nakupuje s dobrou analýzou toho, jak se danému aktivu bude dařit minimálně v dalších 10 letech, není divu, že dnes jej na trzích prakticky nic neláká.

 

Věštec z Omahy dnes naopak dělá dvě věci, o kterých by ostatní investoři měli vážně uvažovat. Za prvé, vytvořil si velkou zásobu hotovosti. Za druhé, stále tu a tam nějaké akcie nakupuje, ale dělá to mnohem uvážlivěji než v minulosti.

 

Ne, nemyslím si, že každý investor musí mít nutně tak velké procento hotovosti, jako má po kapsách Buffett v Berkshire $BRK.A $BRK.B. Stejně tak si nemyslím, že jediné akcie, které stojí za to kupovat, jsou ty, které koupila Berkshire. Čím více však dochází ve valuacích k bublání, tím více hotovosti by měli investoři hromadit a tím selektivněji by měli tuto hotovost k nákupu akcií používat.

 

Hele možná považujete Warrena a jeho bandu za boomery, kteří ničemu nerozumí, ale jedno si tady všichni můžeme přiznat - pokud někdo na světě ví, kdy je správný čas kupovat a kdy ne, je to právě Warren Buffett.

 

Takže prasátka ještě nerozbíjet, ale pěkně trpělivě vyčkávat! Jakkoliv se samozřejmě nejedná o investiční doporučení.

Discussion
@czechinvestingbot 7M

Autor @kaizy má karmu 4475 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@btcmilionar 7M

Pořád čekám, kdy prozře a pustí pár miliard do krypta! 😎

@milan 7M

Tolik nemám, ale tady jsem ready na nákupy :))

@filipino22 7M

Boomerské rady tohleto :D

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇