S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$776.50
+15.08%
Meta META
$482.90
+3.18%
Amazon AMZN
$173.42
+2.86%
Microsoft MSFT
$412.54
+2.58%
Alphabet GOOG
$145.64
+1.25%
Apple AAPL
$183.59
+0.70%
Tesla TSLA
$193.97
-0.41%

Nad NFT se stahují mračna. Je tohle konec jednoho nesmyslného trendu?

Hned na úvod řeknu, že nejsem zastánce ani odpůrce NFT. Prostě to považuju za nějaký vývoj, který má teoretické využití, fundament a smysl. Jde jenom o to, jestli tento vývoj je něco, co své uplatnění opravdu najde. Po obrovském hypu kolem těchto tokenů se nyní zdá, že zájem upadá a investoři opouští potápějící se loď jako o závod. Je ale tento scénář opravdu tak černý, nebo pouze koresponduje s celkovým aktuálním stavem trhu?

NFT - budoucnost, nebo bublina, která právě splaskla?

Na několikadenní konferenci Garyho Vaynerchuka VeeCon, která se konala v Minneapolisu, nebyly vidět žádné známky kolapsu tohoto trhu.

Zpěvák Pharrell Williams opustil pódium poté, co opěvoval Web 3.0 a nadšenému davu sběratelů NFT řekl: "Právě teď měníte paradigma." Všechno to vypadá jako pohádka - něco jako v počátcích internetu...

A přitom během předchozích šesti týdnů bylo z kryptoaktiv vymazáno více než 1 bilion dolarů, zatímco hodnota NFT klesla o více než 80 % oproti svému tržnímu maximu. To už nezní tak pohádkově...

Pro podnikatele a moderátora konference prudké ztráty v odvětví kryptoměn pouze potvrdily jeho názor: Vaynerchuk neboli Gary Vee, jak je známý, tento krach neboli "NFT Winter" předpověděl již několikrát.

To dokazuje třeba i tento víc než půl roku starý článek

"Říkal jsem to v srpnu, říkal jsem to v červenci a říkal jsem to v květnu," řekl Vaynerchuk v rozhovoru pro Yahoo Finance, "viděl jsem, že to přijde - že krach způsobený krátkodobou chamtivostí je naprosto potenciálně to, v čem se nacházíme. Právě to začíná, dochází ke korekci."

Na druhou stranu když to říkáte pořád, tak to není tak úplně předpověď... jednou se trefit musíte 😂😂

Vaynerchuk, který založil společnosti VaynerMedia, VaynerSports a kolekci NFT nazvanou VeeFriends, tvrdil, že v oblasti kryptoměn předběhl dobu jako jeden z původních evangelistů NFT. Podle něj je nedávná korekce zdravou kontrolou nadměrných spekulací.

"Makro je správné - NFT tu budou navždy," dodal, "mikro je špatné, proto korigujeme." Krkolomná věta, ale smysl dává.

Spekulace s kryptoměnami byly stejně šílené jako když na konci 90. let, měly domény hodnotu třeba 400 miliard dolarů, řekl Vaynerchuk a přirovnal boom NFT k dot-com bublině. "Přicházel internet, který měl změnit svět. Ocenění na Wall Street byla přehnaná. Ocenění NFT v tomto prvním roce jsou přehnaná... ale základy jsou reálné."

Po výše zmíněném krachu se začal ztrácet lesk reklamních kampaní celebrit, které krypto, NFT a Web 3 stavěly do centra celosvětové pozornosti, zejména těch, které se vysílaly během posledního Super Bowlu v Los Angeles, který byl kvůli množství krypto reklamních kampaní označován jako "Crypto Bowl".

Zatímco geopolitické události, rostoucí inflace a propad akciového trhu srazily hodnotu kryptoměn a NFT, u jiných sběratelských předmětů tomu tak nebylo. Mercedes z roku 1955 nedávno překonal světový aukční rekord, když se prodal za 143 milionů dolarů, obraz Andyho Warhola "Marilyn" se prodal za 195 milionů dolarů. O rekordní ceně automobilu jsem psal např. zde: 

Tímto zvláštním druhem investic hravě překonáte všechny akcie i kryptoměny. Má to ale háček

"Jsou níž než zcela neudržitelná čísla z lednové zlaté horečky" uvedl. "A tak se to děje vždycky. Byl jsem u toho, když všichni psali články a říkali, že internet je móda."

Jsme u zrodu nového internetu? Jaký je váš názor?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 491 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

tak kdo koupil ty kreslený opičáky, priznejte se :D

Hodnota NFT je akorát v technologii a svého plného potenciálu zdaleka nedosáhla. Cena těch zázračných obrázků ke kterým tím ani nezískáte copyright byla/je směšná. Možná až na výhody které z toho plynou v reálném světě.

Pro umělce by to mohl být začátek jak elegantněji kapitalizovat svoje díla a zbavit prostředníky marže.

Samotný důkaz o vlastnictví je velmi poutavý protože má nepřeberné množství aplikací.

Stejně jako s kryptoměnama, je to proces na desítky let možná i století, stejně jako začátky automobilového průmyslu až k současnosti.

Kryptoměny (Bitcoin a možná některé altcoiny) i NFT zůstanou, otázkou je v jaké formě.

Přesně. A ten počáteční hype se postupně uklidňuje a s ním jde dolů i cena

Ale třeba si to postupně svoje místo s nějakým adekvátním ohodnocením najde

Já na ty NFT nikdy moc nebyl :d

Co myslíte vy? Jsou NFT jen přeceněný nonsense, nebo reálná věc, která byla aktuálně nespravedlivě hodně potrestána?

Ja píšu, pro mě spíš za B. Přesně jak uvádí týpek z článku - NFT tady budou, nevím v jaký podobě ale budou. Jenom si musí najít svojí reálnou cenu, protože to co se dělo poslední dva roky rozhodně byla jen móda

Mám dost podobný názor

ze začátku byl okolo toho akorát moc velký hype a teď se to pomalu vrací do normálu

Ja si myslim, ze NFT jsou cesta

kam? snad ne do pekla...

Podle mě nejde jen o malou korekci. Prostě splaskla bublina, která byla úplně extrémě přefouknutá. Ale tím rozhodně neříkám, že NFT nemají smysl. Mají. Jen byly hrozně přehypovaný