S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Być może Palantir znalazł świetnego klienta, który może odwrócić długoterminowe spadki

Palantir $PLTR+0.0% już od dłuższego czasu przyciąga uwagę, ponieważ oczekuje się, że firma będzie dominująca, z niemal zerową konkurencją, a co najważniejsze, że będzie to firma rozwijająca się. Wartość spółki spadła o 74% w stosunku do średniej ceny rynkowej, a w maju ubiegłego roku spółka zanotowała najniższe historyczne minimum na poziomie 6,7 USD za akcję. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: Palantir może być wykorzystywany w całym kraju w niemieckim systemie ramowym. Fakt ten potwierdzają już prowadzone od dłuższego czasu badania.

Palantir x Niemcy

Powinna to być tak zwana umowa ramowa dotycząca stosowania systemu $PLTR+0.0% w całych Niemczech. W Niemczech prowadzone są odpowiednie testy, jak wynika z badania BR przeprowadzonego przez krajowe i federalne ministerstwa spraw wewnętrznych.

Krajowa Policja Kryminalna w Hamburgu również pisze na prośbę, że jest zainteresowana aplikacją w ramach krajowej strategii cyfryzacji "Policja 2020". Wiosną bieżącego roku Bawarska Państwowa Policja Kryminalna podpisała z firmą Palantir umowę ramową dotyczącą wykorzystania programu Palantir (interdyscyplinarne badania i analizy).

Ta umowa ramowa daje teraz wszystkim stanom federalnym i rządowi federalnemu możliwość zakupu oprogramowania Palantir.

Produkt firmy Palantir, oparty na systemie Gotham (Gotham jest komercyjnie dostępnym systemem operacyjnym), ma na celu łączenie informacji z różnych policyjnych baz danych i przyczynianie się do walki z przestępczością: "Naszym celem jest sprawienie, by możliwości analityczne policji w zakresie zwalczania i ścigania poważnej i zorganizowanej przestępczości oraz terroryzmu były jeszcze skuteczniejsze i szybsze" - czytamy w komunikacie prasowym bawarskiego urzędu LKA.

Jürgen Bering, prawnik i ekspert ds. ochrony danych w organizacji Society for Free Rights, opisuje umowę ramową jako "przerwanie tamy": "Dużym problemem jest to, że wzmocni ona pozycję firmy palantir na rynku niemieckim".

Na pytanie BR niektóre niemieckie regiony poinformowały, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy umowa ramowa zostanie wykorzystana. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Meklemburgii-Pomorza Przedniego twierdzi, że nie można wykluczyć wykorzystania programu Palantir w przyszłości.

Rząd federalny również chce zdecydować, czy chce korzystać z oprogramowania. Oznacza to, że z oprogramowania mogłaby korzystać również Policja Federalna i Celna Policja Kryminalna. W 2018 r. ministrowie federalni krytycznie odnieśli się do współpracy z firmą Palantir ze względu na obawy dotyczące ochrony danych.

Czego tak naprawdę bali się (lub boją) Niemcy?

Po pierwsze i najważniejsze, wspomniana już ochrona danych. Różni szefowie policji twierdzili, że funkcjonariusze powinni mieć możliwość korzystania z oprogramowania Palantir do przeszukiwania nie tylko policyjnych baz danych, ale także innych oficjalnych baz danych, takich jak rejestr broni, dane dotyczące ewidencji ludności czy centralny rejestr cudzoziemców.

  • To mogą być bardzo wrażliwe dane - pod względem niewłaściwego ich wykorzystania.

Ponadto w rozwiązaniu Palantir można zintegrować dane o pasażerach lub raporty dochodzeniowe z Internetu.

Jürgen Bering obawia się jednak, że nowe łączenie danych może naruszać prawa podstawowe. Oprogramowanie łączy "nie tylko jeden czy dwa małe zbiory danych, ale tysiące".

Niektórzy urzędnicy twierdzą, że "obywatela można zobaczyć za jednym naciśnięciem przycisku".

  • Pytanie brzmi, co zwycięży. Strach i obawy x Użyteczność i niezawodność Palantiru.

Oprogramowanie może być wykorzystywane w szczególnych przypadkach, np. w celu zapobiegania określonym zagrożeniom. Może się jednak zdarzyć, że system nie stanie się standardem, a policja i organy bezpieczeństwa po prostu go przyjmą. Przynajmniej tak to widzi jeden z prawników i ekspertów w dziedzinie ochrony danych i prywatności, Jürgen Bering.

Niewiele osób wie, że Niemcy zainspirowały się Palantirem właśnie z powodu wojny na Ukrainie

Palantir odegrał kluczową rolę w wojnie na Ukrainie, którą wojskowi opisali jako "fundamentalną zmianę charakteru wojny".

Dyrektor generalny Palantir Technologies Inc. (Alex Karp) po cichu odwiedził w zeszłym tygodniu Ukrainę i spotkał się z prezydentem tego kraju oraz innymi przywódcami w Kijowie, aby omówić współpracę w dziedzinie obronności oraz otworzyć biuro firmy zajmującej się analizą danych w tym ogarniętym wojną kraju.

Spotkanie przyniosło szereg danych:

Ostatnio pojawiły się interesujące doniesienia, które wskazują na poważny przegląd wydatków i technologii wojskowych, zwłaszcza w USA.

Alex Karp powtarzał w poprzednich wywiadach, że wyścig o najlepszą technologię w wojsku nie jest liniowy. Zamiast tego jest on wykładniczy. Karp zasugerował, jak ważne są inwestycje USA i Zachodu w najlepsze technologie dla nowoczesnych działań wojennych. Kraje, które jako pierwsze zdobędą najlepsze technologie, prawdopodobnie doświadczą wykładniczych krzywych wzrostu w zakresie użyteczności danych i innowacyjnych technologii. Przyszłość działań wojennych będzie obejmowała sztuczną inteligencję, robotykę i inne zaawansowane technologie.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy przyszłość świata i działań wojennych może zależeć od najnowocześniejszych technologii i centrów danych?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana gruntownej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet