S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Enphase Energy: Idealne akcje wzrostowe i energetyczne, które wzbogacą Twój portfel

Myślę, że każdy inwestor dostosował się do presji związanej z ropą i energią w latach 2021 i 2022, włączając do swoich portfeli różne akcje z tych sektorów. Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy uważają, że nie zdążyli na pociąg. $ENPH+0.0% osiąga świetne wyniki, a mimo to jego wartość w ujęciu rok do roku wzrosła o 12%. Dlaczego wciąż uważam, że $ENPH+0.0% jest dobrą inwestycją? Czy kupiłbym nawet po obecnej cenie?

Czym zajmuje się firma $ENPH+0.0%?

Enphase Energy $ENPH+0.0% jest globalną firmą energetyczno-technologiczną, która projektuje, produkuje i sprzedaje produkty z zakresu energetyki domowej oraz platformę inteligentnych paneli słonecznych. Firma ta jest najbardziej znana z najnowocześniejszych systemów mikroinwerterowych. W związku z globalnym naciskiem na ekologiczną energię i rosnącą popularnością systemów mikroinwerterowych firma Enphase w ciągu ostatnich kilku lat rozwijała się w niesamowitym tempie (dodam jednak, że firma nadal znajduje się na poziomie niższym o 22% od średniej ceny sprzedaży).

Dlaczego wierzę w kontynuację trendu wzrostowego?

  • Enphase skorzysta z silnego wzrostu na rynku mikroinwerterów w ciągu najbliższych kilku lat. Firma ma również ogromne możliwości rozwoju poza granicami USA.
  • Wzrost przychodów i zysków firmy Enphase jest coraz szybszy, a doskonałe wyniki w ostatnim kwartale pokazują, że firma doskonale radzi sobie z zarządzaniem ograniczeniami w łańcuchu dostaw.
  • Silna pozycja i solidna baza ekonomiczna, która w przyszłości będzie napędzana przez dodatkowe badania, rozwój i/lub przejęcia.

Wyniki za I kwartał 2022 r.

  1. Po pierwsze, odnotowano przychody w wysokości 441 mln USD, co oznacza wzrost o 46% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  2. W ciągu kwartału Enphase wygenerowała również wolne przepływy pieniężne w wysokości 90,1 mln USD.
  3. Najbardziej uderzającym aspektem wyników był dalszy szybki wzrost, przy jednoczesnym utrzymaniu marż. Marża brutto i marża operacyjna pozostały zasadniczo na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Było to szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę ciągłe ograniczenia w łańcuchu dostaw na całym świecie.

Ten doskonały wynik jest rezultatem inteligentnej alokacji kapitału przez kierownictwo oraz strategicznego rozmieszczenia zakładów produkcyjnych. Obecnie większość zakładów produkcji kontraktowej znajduje się w trzech krajach (Meksyk, Indie i Chiny), a w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynku europejskim firma rozbudowuje swoje moce produkcyjne w Rumunii.

Według ostatnich doniesień, firma rozszerza działalność na rynek w Niemczech, Holandii, na Florydzie, w Australii i wielu innych krajach. Aby uzyskać pełny przegląd, odwiedź stronę internetową Enphase Energy (link).

Na czym polega przewaga firmy nad konkurentami?

  • Technologia mikroinwerterów, z której znana jest firma Enphase, ma nieodłączne zalety w porównaniu z konwencjonalnymi inwerterami łańcuchowymi. Konwencjonalny inwerter łączy prąd stały z wielu paneli ("ciąg" paneli) i przekształca go w prąd zmienny. W systemie z mikroinwerterem do każdego panelu podłączony jest mikroinwerter, który niezależnie generuje prąd zmienny. Ta różnica konstrukcyjna pozwala mikroinwerterowi przezwyciężyć problemy związane z ekranowaniem, zanieczyszczeniami i uszkodzonymi panelami. Zasadniczo awaria mikroinwertera ma wpływ tylko na jeden panel, a nie na cały system.

Dlaczego firma będzie się nadal rozwijać?

Pierwszą kwestią jest rosnąca popularność energii słonecznej. Dzięki sprzyjającej polityce federalnej, szybko malejącym kosztom i rosnącemu zainteresowaniu zieloną energią, moc elektrowni słonecznych w USA rośnie w szybkim tempie.

Kolejnym czynnikiem jest rosnąca popularność mikroinwerterów. Jak wspomniano w poprzednim rozdziale, mikroinwerter oferuje wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym falownikiem, a zapotrzebowanie na mikroinwertery stale rośnie. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat popyt na mikroinwertery będzie rósł w tempie 20% rocznie.

Nie wspominając o wielu ważnych i korzystnych partnerstwach (SunPower, Panasonic, Solaria i wiele innych).

Podsumowanie: dlaczego warto tu inwestować?

Spółka posiada solidną pozycję gotówkową - ponad 1 mld USD+0.0% w bilansie, a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przepływy pieniężne wyniosły 378 mln USD. Marże zysku są powyżej średniej dla sektora we wszystkich obszarach. Firma Enphase nie jest bynajmniej w trudnej sytuacji finansowej.

W ciągu ostatniej dekady całkowity rynek energii słonecznej rósł w tempie około 30% rocznie, a przychody firmy Enphase rosły w tempie 36% rocznie. W ostatnich tygodniach spółka radziła sobie całkiem nieźle - wystarczy spojrzeć na wykres od maja do dziś. Ten, kto przejął pałeczkę 11 maja, może się teraz pochwalić 50% wzrostem w tym krótkim okresie.

  • Oczekuje się, że wzrost gospodarczy będzie średni i w większości stabilny w przedziale 10-15%.

Jedyną rzeczą, przy której inwestorom mogą stanąć włosy na głowie, jest wskaźnik P/E, który obecnie wynosi 178. Jest to jeden z najwyższych wskaźników P/E w całym sektorze.

Podobają mi się akcje i nie obawiałbym się zainwestować w tę firmę. Nie obliczyłem jednak jeszcze wartości wewnętrznej akcji, więc nie mogę w 100% stwierdzić, że jest to okazyjny zakup. Mamy jednak wiele sygnałów, które świadczą o tym, że perspektywy i wzrost nie będą stanowiły dla firmy najmniejszego problemu.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet