S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Tučná dividenda a 100% zhodnocení v příštích 5 letech? To nám může nabídnout British American Tobacco

British American Tobacco $BTI-1.4% je britská nadnárodní společnost, která vyrábí a prodává cigarety, tabák a další nikotinové výrobky. Vypadá to, že společnost má nyní velice dobré postavení pro znovuzískání své silné pozice z roku 2017. Sestupný trend je už minulostí a nyní máme možnost svést na vlně růstu, který je okořeněn 6,7% dividendou. Proč se předpokládá, že společnost vykáže slušný růst v příštích 5 letech?

V popředí máme velice zajímavou cenu akcie (44$ za akcii).

Vraťme se zpátky k roku 2017. Společnost $BTI-1.4% tou dobou pokořila svá ATH (přes 70$ za akcii), bohužel tento silný vývoj společnosti nebyl udržen příliš dlouho a mnoho investorů ji téměř odepsalo po 50% propadu z ATH během těžších dvou let. Nyní se zdá, že je společnost znovu schopná obnovit své silné postavení (alespoň takový názor mám od roku 2021, kdy to vypadalo, že je sestupný trend prolomen). Společnost se odrazila od minim z roku 2021 o téměř 31% a je připravena na tento růst navázat. Proč?

  • Jedním z nejdůležitějších základních aspektů je pro mě nová kategorie parních výrobků, výrobků pro ohřev tabáku a perorální nikotinové sáčky. Za prvé, management si je/byl akutně vědom zdravotních problémů a sekulárního úpadku svých tradičních produktů. Proto velmi aktivně povzbuzují spotřebitele ke svým novým výrobkům s nižšími dopady na zdraví. Během své poslední průběžné zprávy společnost oznámila drastické zrychlení svého podnikání v nové kategorii. Tento nový segment kategorie vykázal v loňském roce růst tržeb o více než 50% a také silnou trakci u spotřebitelů.

Ředitel společnosti: V 1. pololetí roku 2021 jsme přidali 2,6 milionu spotřebitelů nové kategorie, což je náš historicky nejvyšší nárůst, a dosáhli jsme 16,1 milionu spotřebitelů našich nehořlavých produktů. To bylo poháněno našimi silnými globálními značkami, Vuse, glo a Velo, které se opírají o silné inovace.

 

Snižování zadluženosti a výnosy akcionářů

Díky silnému generování hotovosti, po agresivních investicích do svých nových produktů, má BTI stále dostatek hotovosti, aby snížila páku své rozvahy a odměnila akcionáře. V loňském roce snížila svůj dlouhodobý dluh o více než 6 miliard dolarů a také oznámila plán na zpětný odkup akcií v hodnotě zhruba 2,7 miliardy dolarů.

Ředitel $BTI-1.4%: Generování hotovosti zůstává nejvyšší prioritou, protože i nadále investujeme do podnikání a snižujeme pákový efekt rozvahy. Jsme na dobré cestě dosáhnout přibližně trojnásobku upraveného čistého dluhu na upravený EBITDA do konce roku.

  • Někteří investoři jsou natolik býčí, že očekávají 100% návratnost do 5 let. Klíčové je rozšíření a obliba nahřívaného tabáku a přístrojů glo, vuse a velo.
  • Mezi klíčové katalyzátory patří dramatické zrychlení nové kategorie nehořlavých výrobků, silná hotovost na podporu dalšího budování značky a značné zpětné odkupy akcií.

A konečně rizika. Dlouhodobým rizikem je postupný úpadek tradičních hořlavých produktů. Společnost na to má předpřipravenou strategii formou náhrady hořlavých výrobků za elektro a nahřívané tabákové výrobky.

  • I tak je možné, že tyto výrobky nebudou dlouhodobě schopné nahradit klasické cigarety.

$BTI-1.4% x konkurence

Srovnání s jeho vrstevníky, jako jsou Altria (MO) a Philip Morris (PM). Navzdory rozptylu mezi různými metrikami je ocenění BTI přibližně stejné jako u Altrie, ale s výraznou slevou od PM. Jeho P/E 12,25 je o dost nižší než P/E Altrie a je méně než polovinou P/E Philip Morris.

Dividenda 6,7%

Dividenda společnosti $BTI-1.4% je považována za extrémně bezpečnou, pokud je měřena ve vztahu k nedávným ziskům. Na druhé straně máme za sebou sérii 34 let výplat dividend, což je poměrně slušná minulost z pohledu pravidelných výplat, které jsou vypláceny čtvrtletně.

  • Investujete do tabákových společností? Jednou z hlavních výhod těchto nemorálních investic vidím v tom, že tyto společnosti nabízí stabilní a tučné dividendy, které popohání růst i v dobách medvědích trhů a krizí. Co si budeme - kuřáci budou nakupovat tyto výrobky i kdyby se cena vyšplhala na nesmyslné hodnoty (ostatně dnešní ceny tomu i odpovídají).
  • Může $BTI-1.4% přinést 100% návratnost v příštích 5 letech? Základním hnacím motorem by měl být přechod na nahřívaný tabák.
  • Jeví se vám tato investice jako výhodná? Máme zde narůstající volné peněžní prostředky, kterými se budou odměňovat akcionáři v podobě zpětných odkupů akcií a posílení dividend.

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 1030 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

pokud bych nebyl zainteresován už v $MO-2.8%, tak bych o $BTI-1.4% zauvažoval, proč ne 👍

chápu, nechceš tříštit síly 😉

Já se držím PM, ale názor mám stejný.

Ta dividenda je opravdu solidní a nebál bych se sem zaparkovat svoje peníze na nějakou dobu, akcii mám tedy oceněnou o něco níže než kde se nyní obchoduje

za mě je zajímavá i $MO-2.8%

Kdo nemá tabákovou společnost v portfoliu, jako by nežil😄

Otazka je, jak moc tabakovym spolecnostem porostou naklady, hlavne za prepravu a logistiku ...

To se dá říct v podstatě o každé společnosti v dnešní době. Problémy s dodavatelským řetězcem, čipová krize a mnoho dalších. Společnost musí prokázat své kvality a bud přijde s novým produktem nebo jednoduše může podražit ty staré produkty. Jenom se chci zeptat, proč si myslíte, že se budou nějak závratně zvedat náklady pro tabákové společnosti?

Neznam skladbu nakladu tabakovych spolecnosti, ale treba naklady na prepravu v posledni dobe leti hodne nahoru, nejen kvuli drahe rope, ostatne jako vsechno, jak pisete.

Slušná dividendovka. Myslím si, že tabákové společnosti jsou stálice a držáci i v dobách krizí apod. Tak jak říkáte: Kuřák si od pusy nevezme ani kdyby ta krabička stála 150, což už stojí pomalu :D

Právě i to je jeden z důvodů, proč si myslím, že by každý měl investovat do nějaké tabákové společnosti. Klientela je už tak navyklá a závislá, když to řeknu tímto nepěkným stylem, že budou nakupovat i když jim klesne příjem a zdraží se pořizovací ceny těchto výrobků. Navíc zde bývají stabilní a mnohdy i tučné dividendy, které se v dobách propadů budou hodit.

Držím se $PM+0.5%, ale bti vypadá při dnešních cenách stále dost dobře.

Taktéž jsem zastánce PM, ale asi bych neměl problém s bti. Kompletní analýzu nemám zpracovanou, ale na základě údajů, co jsem zjistil vypadá dobře.