S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Po wczorajszym oświadczeniu prezydenta Bidena akcje spółek solarnych są bardziej interesujące niż kiedykolwiek wcześniej

Sektor energii słonecznej rozwija się w ostatnich latach w szybkim tempie, ponieważ istnieje duża presja, aby przestawić gospodarkę światową z paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz, na odnawialne źródła energii. Akcje w tym sektorze zyskały wczoraj na popularności, gdy prezydent Joe Biden ogłosił, że USA zniosą cła na producentów paneli słonecznych w Azji Południowo-Wschodniej. W tym artykule omówimy, co to oznacza dla firm z tego sektora i jak należy oceniać energię słoneczną.

Energia słoneczna

Taryfy celne stanowią poważny problem zarówno dla producentów zagranicznych, jak i firm krajowych, ponieważ konsumenci końcowi w USA są zmuszeni do płacenia wyższych cen za towary. Biorąc pod uwagę, jak napięte są obecnie łańcuchy dostaw, oczekuje się, że ten ruch wpłynie na obniżenie cen w sektorze.

Akcje firm z branży solarnej, w tym Sunrun $RUN+1.2%, Array Technologies $ARRY+3.7%, Enphase $ENPH+2.1%, SunPower $SPWR+2.3% oraz Invesco Solar ETF $TAN+2.3%, gwałtownie wzrosły na tę wiadomość.

Wzrost zapasów energii słonecznej dzięki zniesieniu ceł

Mniejsza liczba ceł oznacza potencjalnie wyższe marże dla producentów i niższe koszty dla konsumentów. Większość makroekonomistów przyjęłaby tę wiadomość pozytywnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę presję, z jaką boryka się obecnie świat w sektorze energetycznym.

Wielu ekologów i inwestorów dbających o środowisko naturalne wskazuje na potrzebę szybszego przejścia na energię odnawialną. Jednak koszty związane z przejściem na energię ekologiczną nadal zniechęcają firmy i osoby prywatne do dokonywania niezbędnych inwestycji. Odejście od taryf mogłoby przynieść korzyści dla sektora i przyspieszyć proces transformacji.

Teraz krótkie spojrzenie na moje portfolio. Osobiście stawiam na energię słoneczną dzięki akcjom Daqo New Energy $DQ+7.6%, które wczoraj wzrosły o ponad 12%. Jest to chińska firma produkująca polikrzem, który jest niezbędny do produkcji ogniw i modułów słonecznych.

Na zakończenie klasycznie zaznaczam, że nie jest to rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzać własną analizę. Powyższe informacje zaczerpnąłem od autora Chrisa MacDonalda.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet