S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

4 nejčastější chyby začínajících nebo nezkušených investorů

Na naše investice má vliv celá řada faktoru a mnoho z nich, včetně toho co dělá ekonomika nemůžete ovlivnit. To co však ovlivnit můžeme je způsob, jakým investujeme. Tím, že se vyvarujeme těmto 4 zničujícím chybám můžeme dlouhodobě výrazně zvýšit šance na úspěch a snížit riziko případné ztráty. 

Pozor na tyto chyby!

1. Žádná diverzifikace

Diverzifikace investic může pomoci minimalizovat vaše ztráty tím, že zajistí, aby žádná jednotlivá akcie nezatěžovala vaše portfolio příliš silně. Snažte se rozložit své peníze mezi alespoň 20-25 různých akcií v několika odvětvích, abyste v případě, že jedna společnost nebo odvětví trhu bude silně zasaženo, měli k dispozici další investice, kterým se snad daří dobře. 

Investice do indexového fondu je snadný způsob, jak diverzifikovat své úspory jediným nákupem, a obvykle je také poměrně cenově dostupný. 

2. Příliš konzervativní investování

Konzervativní investování vám může pomoci cítit se bezpečněji, zejména když se díváte do možné recese. Je však možné investovat příliš konzervativně. Pokud příliš omezíte expozici vůči akciím, můžete sice zaznamenat menší volatilitu svého portfolia, ale také můžete přijít o větší zisky, když se akciím bude opět dařit. V důsledku toho budete muset do budoucna spořit ještě více vlastních peněz, abyste splnili své dlouhodobé finanční cíle.

Nyní je vhodná doba, abyste si prohlédli své portfolio a ujistili se, že vaše investice odpovídají vaší toleranci k riziku. Pokud se obáváte ztrát, můžete dokonce investovat o něco konzervativněji než dosud. Musíte však být ochotni přizpůsobit se v průběhu času změnám podmínek na trhu.

3. Snaha o časování trhu

Snaha o časování trhu není nikdy dobrý nápad, protože se pravděpodobně nepovede. Snažit se nakupovat, když si myslíte, že jsou ceny nejnižší, nebo prodávat, když jsou nejvyšší, je něco, o co se nepokoušejí ani ti nejzkušenější investoři, protože nikdo nedokáže předvídat denní výkyvy trhu.

Soustřeďte se na dlouhodobý horizont. Hledejte společnosti, které jsou na špici ve svém oboru a jsou dostatečně velké a stabilní, aby přežily náročné ekonomické období. A pokud vás sledování vzestupů a pádů vašeho portfolia stresuje, zkuste omezit jeho častou kontrolu.

4. Investování krátkodobých úspor

Měli byste investovat pouze peníze, u kterých neočekáváte, že je využijete alespoň pět let. Investování krátkodobých úspor je nebezpečné, zejména v době možné recese, protože existuje možnost, že budete nuceni prodat se ztrátou, pokud budete potřebovat peníze v určitém období vybrat. 

Výše uvedené kroky, vám rozhodně mohou pomoci riziko ztráty trochu snížit. Kromě toho si jen musíte pamatovat, že je třeba se soustředit na dlouhodobý horizont. Těchto častých chyb si všiml analytik Kailey Hagen. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Cool! You did it on your first attempt!

snažit se časovat trh mi přijde jako naprosto zbytečné, ani legendární Buffett to nedělá.

Prostě když akcie dosáhne ceny, která se mi libí, nakoupím

Přesně takhle by to mělo vypadat, no a pokud cena akcie opět klesne, přikoupit :))

Diverzifikaci bych určitě nepodceňoval :)

pro drtivou většinu investorů je diverzifikace opravdu klíč k úspěchu