S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

4 najczęstsze błędy popełniane przez początkujących lub niedoświadczonych inwestorów. Unikaj ich!

Na nasze inwestycje wpływa wiele czynników, a na wiele z nich, w tym na sytuację gospodarczą, nie mamy wpływu. Możemy jednak wpływać na sposób, w jaki inwestujemy. Unikając tych 4 druzgocących błędów, możemy znacznie zwiększyć nasze szanse na sukces w dłuższej perspektywie i zmniejszyć ryzyko potencjalnych strat.

Uważaj na te błędy!

1. brak dywersyfikacji

Dywersyfikacja inwestycji może pomóc zminimalizować straty, zapewniając, że żadna pojedyncza akcja nie będzie miała zbyt dużego znaczenia dla portfela. Staraj się rozłożyć swoje pieniądze na co najmniej 20-25 różnych akcji w kilku sektorach, tak aby w przypadku silnego uderzenia w jedną spółkę lub sektor rynku mieć inne inwestycje, które - miejmy nadzieję - przyniosą dobre wyniki.

Inwestowanie w fundusz indeksowy to prosty sposób na zdywersyfikowanie oszczędności za pomocą jednego zakupu, a ponadto jest to zazwyczaj dość przystępne cenowo.

2. Zbyt konserwatywne inwestowanie

Konserwatywne inwestowanie może pomóc poczuć się pewniej, zwłaszcza w obliczu możliwej recesji. Możliwe jest jednak inwestowanie zbyt zachowawcze. Zbyt duże ograniczenie ekspozycji na akcje może zmniejszyć zmienność portfela, ale może również spowodować utratę większych zysków w przypadku ponownego wzrostu wartości akcji. W rezultacie, aby osiągnąć długoterminowe cele finansowe, w przyszłości trzeba będzie oszczędzać jeszcze więcej własnych pieniędzy.

Teraz jest dobry moment, aby przejrzeć swój portfel i upewnić się, że inwestycje odpowiadają naszej tolerancji na ryzyko. Jeśli obawiasz się strat, możesz nawet inwestować nieco bardziej konserwatywnie niż dotychczas. Należy jednak być gotowym na dostosowywanie się do zmian warunków rynkowych w czasie.

3. spróbuj wyczuć czas na rynku

Próby dostosowywania się do rynku nigdy nie są dobrym pomysłem, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zakończą się niepowodzeniem. Nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy nie próbują kupować, gdy ceny są najniższe, i sprzedawać, gdy są najwyższe, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć codziennych wahań na rynku.

Skup się na perspektywie długoterminowej. Szukaj firm, które są liderami w swojej dziedzinie, są wystarczająco duże i stabilne, aby przetrwać trudne czasy gospodarcze. A jeśli obserwowanie wzlotów i upadków portfela jest dla Ciebie stresujące, spróbuj ograniczyć częste sprawdzanie jego stanu.

4. inwestowanie oszczędności krótkoterminowych

Należy inwestować tylko te pieniądze, których nie zamierza się używać przez co najmniej pięć lat. Inwestowanie krótkoterminowych oszczędności jest niebezpieczne, zwłaszcza w czasie ewentualnej recesji, ponieważ istnieje możliwość, że w razie konieczności wycofania pieniędzy w pewnym momencie będziemy zmuszeni sprzedać je ze stratą.

Powyższe kroki z pewnością pomogą Ci nieco zmniejszyć ryzyko strat. Poza tym należy pamiętać, że należy skupić się na perspektywie długoterminowej. Te powszechne błędy zostały zauważone przez analityka Kailey Hagen.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet