S&P 500 ^GSPC
5,083.28
+0.27%
Nvidia NVDA
$790.90
+1.84%
Amazon AMZN
$174.76
+0.92%
Tesla TSLA
$200.26
-0.88%
Meta META
$488.28
+0.88%
Alphabet GOOG
$138.30
+0.63%
Apple AAPL
$180.37
-0.58%
Microsoft MSFT
$408.87
+0.28%

V tomto článku půjde o shrnutí současné situace ve světě a jak by tomu měl retailový investor čelit. Chtěl bych poukázat na několik krizových bodů, které mají vliv na naše vydělané a investované peníze. V rámci globální krize lze rozdělit problémy do následujících několika sekcí.

Inflace

Všude zmiňovaná a tolik nenáviděná inflace. Ve zkratce, inflace nám znehodnocuje naše peníze a prokazatelně zdražuje zboží a služby, které běžně nakupujeme. V současnosti je inflace na hodnotách přibližně 14 %. Řada ekonomů se dohaduje nad tím, zda je inflace dovezená „z venku“ nebo je to hlavně náš „vnitřní“ problém. Pravda asi bude někde uprostřed. Inflace je zejména poptávková, to v praxi znamená, že je poptávka po zboží vyšší než nabídka. ČNB se tento problém snaží řešit pravidelným navyšováním úrokových sazeb, ale efekt je aktuálně nulový, každopádně tento nástroj ČNB se v praxi obvykle projevuje až v následujících řádech měsíců. Zvyšování úrokových sazeb také navyšuje úroky u hypoték a úvěrů, proto na to doplácí hlavně ti, kteří nemají sjednanou fixaci svých úroků na několik let dopředu. A jak by to vypadalo, kdyby ČNB sazby nenavyšovala? Nejvíce by na to doplatil nemovitostní trh, protože lidé by stále nakupovali nemovitosti a při nedostatku materiálu by to dopadlo dalším raketovým zdražením nemovitostí. Pozitivem zvedání úrokových sazeb je posilování naší měny, což snižuje měnovou konverzi, která je velmi důležitá u dovozu a nezbytných komodit pro život, například elektřina, ropa a další. Co by v nás inflace měla probouzet? Hlavně pocit, že bychom měli naše peníze investovat do investičních produktů, ať už se bude jednat o různé komodity jako je zlato, stříbro, šperky, hodinky, umění aj. Další možností je investování do nemovitostí, pozemků či na kapitálových trzích. V rámci burzy lze sledovat, analyzovat a nakupovat akcie jednotlivých firem. Pro konzervativní investory je další možností nákup dluhopisů se zafixovaným výnosem. Jen okrajově bych chtěl zmínit, že produkty, které momentálně nabízí bankovní sektor, jsou velmi slabým nástrojem pro zhodnocení financí. Ale i taková možnost se zde nabízí. Investičních možností je celá řada a je vždy důležité, aby si člověk nejprve analyzoval sám sebe, své myšlení, své finanční prostředky a poté se rozhodl, nejlépe s pomocí odborníka, jak a kde své peníze uložit. Chci zmínit důležitou věc, a to že v současné situaci nejde inflaci porazit, ale každý z nás ji alespoň může vůči sobě minimalizovat.

Energie

Energetická krize začala už v covidové době, kdy prvním velkým signálem byl krach společnosti Bohemia Energy a v současné době tuto krizi podpořilo vypuknutí války na Ukrajině, kdy Rusko jako hlavní dodavatel ropy a plynu mělo co dočinění s vyhrožováním a uzavřením přívodu těchto komodit do Evropy. Pro běžnou populaci to může mít i fatální dopad, kdy energie pro běžný život neustále zdražují. Investoři toho mohou využít v případě, že nakoupí správnou energetickou společnost do svého portfolia.

Stavební materiál, čipy, zboží

Tato sekce by mohla mít článek sama o sobě, nicméně všichni jistě víme, jak pandemie Covidu-19 zamíchala s dodávkou potřebných materiálů, čipů a dalších důležitých komponentů pro budování našeho světa. Momentálně na trhu panuje silná poptávka, a ještě silnější nedostatek, tzn. velmi nízká nabídka. To způsobuje masivní zdražování v rámci stavebního materiálu, čipů do automobilů a elektronických zařízení. Stavební firmy a developeři nezažívají lehké období a jejich výnosy z projektů se jim snižují, to může mít do budoucna za následek ještě menší nabídku v oblasti bydlení a následné zdražování nemovitostí a nájmů. Pro investory to může znamenat dobrou příležitost zhodnocovat svůj současný majetek, ať už formou dříve zakoupených nemovitostí nebo pozemků. Také roste poptávka po investičních bytech, neboť jak jsem zmínil, v nerovnováze se navyšuje i nájemní bydlení, které může investorům zajistit pasivní příjem.

Válka

Aby toho nebylo málo, vypuknutí války na Ukrajině nám také velmi zkomplikovalo mnoho proměnných a přispívá ke zvýšení globální krize v mnoha ohledech. Příliv migrantů vyjde evropské země na slušný balík, ale uvidíme v budoucnu, zda to byl dobrý krok pro naši ekonomiku z hlediska nové pracovní síly. V období války se z historie vždy osvědčilo vlastnit drahé kovy, hlavně zlato. To můžete směnit v podstatě kdekoliv na světě. Další chytrou a inovativní zbraní je držení kryptoměn, kterou také může populace prchající z válečného území směnit za peníze konkrétní země. To se právě prokázalo ukrajinským obyvatelům, kteří s jejich ukrajinskými hřivnami v zahraniční nic nenakoupili. Ale mít ve své krypto peněžence alespoň nějaké zlomky například bitcoinu, které vyberou v rozmístěných bitcoinmatech, jim může zásadně pomoci. Rozhodně velkou výhodou je také vlastnit silné zahraniční měny, americký dolar či euro.


Burza

Kapitálové trhy, mimo poslední týden, zažívali 7 týdnů v řadě propady a s tím se pojí také neustálý růst indexu VIX, kterému se v lidové řeči říká index strachu a očekávání volatility. Ten je nyní vysoko a investoři se v této době rozdělují na dva tábory. Ti, kteří v úzkosti a panice prodávají, a ti, kteří využívají příležitosti k nákupu. Důležitou myšlenkou je fakt, že nemůžete nakoupit všechno co spadlo a je na nízké ceně. Je velmi podstatné si firmy prověřovat. A to nejen technickou analýzou, ale zejména tou fundamentální. Všichni ti, kteří se na burze cenných papírů pohybujete, jistě víte, že je lákavé vidět společnosti, které odepsaly například i 70 % ze své ceny. V tomto ohledu je nezbytné být psychicky vůči tomuto obrněn a využívat možnosti nákupu kvalitních akciových titulů a diverzifikovat. Aktivně spravovat své portfolio je ale velmi náročné, jak z pohledu správných rozhodnutí, tak z pohledu času. Kromě možnosti nakupovat akcie a ETF přes svého brokera je další variantou vložit peníze do některého z aktivně spravovaných fondů, u Investhy je tímto fondem SmartStocks, který spravuje zkušený analytický tým a míří ke zhodnocení až 10 %. Do tohoto fondu se nově přikupovali akcie firem Chevron a Apple. Tyto akcie také v nedávné době nakupoval světově známý investorský velikán Warren Buffett.

Závěrem

Každá špatná doba jednou skončí a nastane zase ta dobrá, v minulosti se o tom lidstvo několikrát mohlo přesvědčit. Mějte na paměti, že základem je silná psychika a nepodléhání akutním výkyvům. Samozřejmostí každého investora, by mělo být vzdělání nebo vyhledání specialisty v daném odvětví. Ať už se jedná o nákup nemovitostí, zlata, fondů a dalších investičních nástrojů. Alfou a omegou je také dostatečná diverzifikace, tzn. snižování rizika tím, že budeme své investice a aktiva rozšiřovat do více produktů. Ze všech těchto problémů, které nyní zažíváme, se můžeme poučit do budoucna a využít tak efektivněji nenadálé události, které nás zase jednou dřív nebo později potkají.


Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @investhy má karmu 6 a je členem této komunity od 08/03/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

pěkně shrnuto, tenhle koktejl není nic jednoduchého pro investory 😅

Ještě bych dodal vážnost možného konfliktu Čína x Tchaj-wan, který by se mohl taktéž v krátké době podepsat na prohloubení krize. A ve spojitosti s Ukrajinou bych připomněl vážnost pozastavení vývozu obilovin a dalších důležitých komodit a nerostů.