NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
49,338.52 173.48 (0.35%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
PYPL PayPal Holdings Inc
183.93 -3.22 (-1.72%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)

Ropa se žene vzhůru a tyto 3 akcie z toho budou zaručeně těžit

Ropa brent, která se tento týden zastavila 85 USD, což jsou maxima z roku 2018, bude s největší pravděpodobností pokročovat v růstu, protože její spotřeba, díky energetické krizi, značně roste. Asie začíná spalovat ropu pro výrobu elektřiny, protože ceny plynu a uhlí stoupají a uhlí samo o sobě je málo dostupné. Pro nás investory je to ale dobrá zpráva, protože porostou akcie ropných společností.

 

Zdroj: canva.com

 

Dnes bych se podíval na tři společnosti, které nám investorům můžou na rostoucí ceně tekutého zlata zhodnotit peníze.

 

ConocoPhillips $COP 

 

Společnost ConocoPhillips si v posledních letech vytvořila obrovský peněžní fond, který ji předurčuje k tomu, aby využila příležitostí na trhu s ropou. První z nich se objevila v loňském roce, kdy uprostřed otřesů na trhu koupila společnost Concho Resources, aby posílila svou nízkonákladovou pozici v Permské pánvi bohaté na ropu. Díky transakci v hodnotě 9,7 miliardy dolarů, která se uskutečnila výhradně formou akcií, se její průměrné náklady na dodávky ropy snížily pod 30 dolarů za barel.

 

Mezitím společnost $COP nedávno využila další příležitost. Globální energetický gigant Royal Dutch Shell $RDSA se kvůli obavám ze změny klimatu odklání od těžby ropy. Z tohoto důvodu dal svá aktiva v Permské pánvi na prodej, která ConocoPhillips získala za 9,5 miliardy dolarů v hotovosti. To je velmi nízká cena, protože aktiva měla v příštím roce na základě výhledu cen ropy při oznámení transakce minulý měsíc vyprodukovat 1,9 miliardy dolarů volného cash flow. S pokračujícím růstem ropy by mohly vyprodukovat ještě více hotovosti.

 

Tato akvizice posílí provozní plán společnosti $COP, který již byl na cestě k produkci volného cash flow ve výši 70 miliard dolarů do roku 2030 za předpokladu, že ceny ropy budou v průměru 50 dolarů za barel. S ropou vysoko nad touto úrovní by ConocoPhillips mohla produkovat ještě větší peněžní toky. Tyto prostředky hodlá použít na splacení dluhu, zvýšení dividendy a zpětný odkup akcií, což by mělo vytvořit další hodnotu pro akcionáře.

 

Devon Energy $DVN

 

Společnost Devon Energy také využila loňských otřesů na trhu s ropou k akvizici, která pohnula s jehlou, a spojila se s WPX Energy v transakci za 12 miliard dolarů. Toto spojení snížilo její náklady, takže $DVN byla zisková už při ceně ropy za 33 USD. Kvůli těmto nízkým nákladům společnost Devon také spustila první dividendový program v odvětví s pevnou a variabilní dividendou, aby investorům vrátila více volného cash flow. 

 

S rostoucími cenami ropy se výplata dividend společnosti Devon Energy zvýšila. Kromě základní čtvrtletní sazby dividendy ve výši 0,11 USD na akcii vyplatila společnost Devon za poslední tři čtvrtletí další dividendy ve výši 0,19 USD, 0,23 USD a 0,38 USD na akcii.

 

Variabilní platby budou pravděpodobně i nadále stoupat. Společnost $DVN realizovala ve druhém čtvrtletí pouze 50,34 USD za barel ropy, protože její zajištění ropy na komoditní burze ji stálo 13,29 USD za barel. Vzhledem k tomu, že platnost těchto zajištění s nižší cenou brzy vyprší, měl by peněžní tok společnosti Devon nadále růst, i když se ceny ropy ochladí. Společnost plánuje vyplácet až 50 % svého volného cash flow prostřednictvím variabilních dividend každé čtvrtletí, což naznačuje, že investoři by mohli i nadále sklízet nečekaný zisk.

 

Pioneer Natural Resources $PXD 

 

Společnost Pioneer Natural Resources rovněž využila turbulencí na trhu s ropou k tomu, aby v uplynulém roce posílila svůj ropný byznys. V říjnu loňského roku získala společnost Parsley Energy v hodnotě 7,6 miliardy dolarů a letos v dubnu vynaložila 6,4 miliardy dolarů na nákup společnosti DoublePoint Energy. Obě transakce zvýšily její rozsah v Permské pánvi, což jí pomohlo snížit náklady, takže může těžit více ropy za méně peněz.

 

Původním plánem společnosti $PXD bylo začít v příštím roce vracet část rostoucího volného cash flow akcionářům tím, že přijme podobný dividendový rámec jako společnost Devon. Rostoucí ceny ropy však přiměly společnost $PXD k urychlení programu variabilní dividendy tím, že v srpnu vyhlásila první dodatečnou výplatu. Ta činila 1,51 USD na akcii, což byl téměř trojnásobek základní dividendy ve výši 0,51 USD na akcii. S rostoucími cenami ropy a s tím, jak iniciativy společnosti Pioneer na úsporu nákladů začínají přinášet výsledky, by tato výplata mohla v následujících čtvrtletích dále růst. 

 

Zisk z vyšších cen ropy

 

Společnosti ConocoPhillips, Devon Energy a Pioneer Natural Resources využily loňských turbulencí na trhu s ropou k tomu, aby posílily své ropné podniky akvizicemi. Tyto transakce zvýšily jejich produkci ropy a zároveň snížily náklady, čímž všechny tři společnosti získaly možnost generovat větší peněžní toky. Díky tomu v těchto dnech vydělávají na vyšších cenách ropy. To jim poskytuje prostředky na odměňování investorů vyššími dividendami a zpětným odkupem akcií. Tyto výnosy pro akcionáře budou pravděpodobně i nadále růst spolu s cenami ropy, a proto tato trojice vyniká jako jedna z nejlepších akcií ropných společností, jejichž koupi je třeba zvážit.

 

*Nejedná se o investiční doporučení.

Zdroj

Next post
Míří ropa zpět na 100 $/barel? Prý ano a tyhle akcie chcete mít koupené
Autoload is on
Discussion
1M

Autor @dezerth má karmu 5359 a je členem této skupiny od 22/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

1M

Devon mam a este EPD

1M

Díky moc za tyhle tipy!

1M

Není zač! :)

1M

Jop, nakup je ted jasna vec.

1M

Energie frčí. :)