S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Rosja uruchamia opartą na blockchainie alternatywę dla SWIFT, aby obejść sankcje

Rosyjska spółka zależna Korporacji Rostec, RT-Techpriemka, ogłosiła, że z powodzeniem uruchomiła rozwiązanie płatnicze oparte na technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych, które posłuży jako alternatywa dla SWIFT, umożliwiając krajowi skuteczne obejście międzynarodowych sankcji.

Rosja wprowadza nową alternatywę w odpowiedzi na sankcje.

Rosyjska alternatywa oparta na blockchainie

Rosyjski koncern państwowy Rostec uruchomił CELLS, platformę opartą na blockchainie, która według firmy ma kilka zastosowań, w tym ułatwianie superszybkich i bezpiecznych płatności międzynarodowych bez konieczności korzystania z systemu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Spółka zależna firmy Rostec, RT-Techpriemka, zaprezentowała rozwiązanie CELLS blockchain uczestnikom niedawno zakończonej konferencji Cyfrowy Przemysł Rosji Przemysłowej (CIPR-2022) w Niżnym Nowogrodzie.

Według źródeł zbliżonych do sprawy, platforma blockchain CELLS została opracowana przez Nowosybirski Instytut Systemów Oprogramowania (NIPS) i zapewnia użytkownikom dostęp do ekosystemu produktów i usług programistycznych.

W szczególności zespół wskazał, że system CELLS ma ułatwiać dokonywanie płatności w krajowych walutach fiat, dzięki czemu stanowi realną alternatywę dla systemu SWIFT w zakresie płatności transgranicznych. Ponadto CELLS może być wykorzystywany do przechowywania walut cyfrowych, procedur typu "poznaj swojego klienta" (KYC) i innych.

Oczekuje się, że system będzie przetwarzał do 100 000 transakcji na sekundę z możliwością rozbudowy w przyszłości. W oparciu o CELLS twórcy zamierzają wdrożyć system przechowywania danych, platformę do tworzenia aplikacji internetowych, usługę "cyfrowego paszportu", system "cyfrowego mieszkalnictwa i usług komunalnych" oraz inne rozwiązania.

Prezes Rostecu, Oleg Jewtuszenko, skomentował uruchomienie CELLS:

"Cyfrowy system płatności na platformie blockchain może być wykorzystywany jako pełnoprawny zamiennik systemu SWIFT, zapewniając dużą szybkość, bezpieczeństwo i nieodwołalność transakcji. System umożliwi przejście na rozliczenia w walutach narodowych, wyeliminuje ryzyko kar i zapewni uczestnikom rozliczeń niezależność od krajowej polityki finansowej."

Wypalenie sankcji

W lutym ubiegłego roku trwająca od 2014 roku wojna rosyjsko-ukraińska przybrała nowy kierunek, gdy Kreml najechał na Ukrainę, wywołując najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Mimo apeli społeczności międzynarodowej wzywających Rosję do zakończenia inwazji, administracja prezydenta Putina kontynuuje atak, zmuszając światowe mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone, ONZ i inne, do nałożenia na Kreml szeregu sankcji.

W marcu 2022 roku Unia Europejska ogłosiła usunięcie ze SWIFT siedmiu głównych rosyjskich instytucji finansowych, w tym VTB Bank, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank i VEB, a także Sberbank i Gazprombank, które obsługują większość eksportu gazu i ropy.

Podobnie, wiele giełd kryptowalutowych ograniczyło swoje usługi dla użytkowników z Rosji, a Binance wyraźnie zaznaczyła, że jej produkty Visa i Mastercard nie będą już działać w tym regionie.

Próbując obejść sankcje, Paweł Nawalny, przewodniczący Komisji Energetyki Kongresu Rosyjskiego, zasugerował podczas konferencji prasowej w marcu ubiegłego roku, że kraj ten mógłby wykorzystać bitcoina BTC i inne kryptowaluty jako metodę płatności za eksport swoich zasobów naturalnych.

Po uruchomieniu CELLS okaże się, czy nowe rozwiązanie płatnicze oparte na blockchainie pozwoli Rosji wreszcie przezwyciężyć nałożone na nią paraliżujące sankcje gospodarcze.


No comments yet