S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu akcií Altria Group, které ihned reagují propadem

Akcie společnosti Altria Group $MO+0.5% se obchodují o více než 6 % níže poté, co Morgan Stanley snížil jejich rating. Další řada analytiků se připojuje a také snižuje svůj rating společnosti s cílovou cenou 50$, což je značné snížení oproti původní predikované ceně 54$. Co za tím stojí? Mohou být problémy společnosti dlouhodobého rázu?

Hlavní důvody snížení ratingu👇

Jako jeden z důvodů snížení cílové ceny analytici uvádí rostoucí ceny plynu a ropy. K dnešnímu dni činí průměrná cena galonu benzínu v zemi 4,96 USD oproti 3,06 USD před rokem. Analytik to vysvětluje:

"Předpokládáme nižší spotřebu cigaret, protože spotřebitelé hledají úspory, přičemž obzvláště zranitelné jsou výrobky prodávané na čerpacích stanicích."

  • Celkově se předpokládá, že běžné domácnosti budou více šetřit a hledat místo, kde mohou udělat škrty pro ušetření peněz.

Další velký problém je konkurent

Akvizice společnosti Philip Morris (PM) společností Swedish Match (SWMA) může mezitím pro akcie $MO+0.5% znamenat konkurenční problémy. Po této koupi bude Philip Morris nabízet řadu alternativních tabákových výrobků, jako jsou ZYN a IQOS. Analytik z Morgan Stanley se domnívá, že akcionáři společnosti Altria "podceňují riziko" této akvizice. Společnost Philip Morris bude moci vstoupit na americký trh se svým výrobkem IQOS už v roce 2024.

  • Z pohledu investora (PM) se nemůžu dočkat na to, co americký trh přinese pro společnost.

Kromě toho Altria $MO+0.5% před zveřejněním zprávy Morgan Stanley o snížení ratingu od počátku roku vzrostla o více než 12 %. V důsledku toho analytik uvádí, že společnost Altria je nasměrována spíš směrem dolů, což budou potvrzovat i tyto fundamentální tlaky.

S ohledem na tento medvědí pohled se podívejme, jak se na tabákovou společnost s 90 miliardami dolarů dívají ostatní analytici.

Analytici se vyjadřují k akciím $MO+0.5% následovně:

  • Goldman Sachs má cílovou cenu 100 USD. Analytička Bonnie Herzogová považuje akcie $MO+0.5% za atraktivní investici díky silným volným peněžním tokům, stabilním maržím a dividendovému výnosu. Analytička ji upřednostňuje před společností Philip Morris a domnívá se, že společnost sníží svůj výhled zisku na akcii ve fiskálním roce 2022 kvůli ruské invazi na Ukrajinu a kurzovým tlakům. Kromě toho může IQOS utrpět mírou akvizic kvůli nedostatku polovodičů.
  • Cílová cena společnosti RBC Capital je 53 USD. Analytik Nik Modi uvádí silné výsledky společnosti od prosince a domnívá se, že prostor pro další růst je omezený. Stejně jako Morgan Stanley upozorňuje, že rostoucí ceny benzínu mohou snížit výdaje spotřebitelů za tabákové výrobky.
  • Konečně, průměrná cílová cena společnosti Altria mezi 16 firmami, které společnost pokrývají, je 56,83 USD.

Závěr si musíte vyhodnotit vy. Z mého pohledu je snížení ratingu možná dost silné a unáhlené. Z mého pohledu jsou tabákové společnosti dobrá volba pro investora. Neříkám, že všechny, ale velká část těchto společností drží dlouhodobější historii na trhu, ve výplatách a navyšování dividend, růstu a především díky většímu množství volných peněz. Můj pohled na tento sektor mi jen tak někdo nevyvrátí - Říkám to v podstatě pořád, ale myslím si, že i kdyby ta krabička cigaret skočila o dalších 10 korun nahoru, tak si to ten kuřák neodepře (maximálně se dívá po levnějších alternativách - tabák, elektro cigarety). Je to jeden z důvodů, proč věřím, že tabákový průmysl tu bude i za dalších 5,10,20 let (ať už ve formě tabákových nebo elektro produktů).

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 1036 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Také si úplně nemyslím, že si kuřák odebere zrovna na tomto místě. Za celý můj život slýchám jenom jak jdou cigarety cenově nahoru, ale že by ti kuřáci snížili spotřebu? Ani nápad.

Altria nějaké krátkodobé výkyvy přežije. Za pár let jí budou analytici zase lízat paty jak je dobrá 😄 Já $MO+0.5% věřím.