S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Dlaczego Apple jest nadal doskonałą firmą, która jeszcze długo będzie dostarczać wartości

Kiedy zaczynałem inwestować, wiedziałem tylko, że wszyscy muszą kupować Apple. Prawdopodobnie jest to najsłynniejszy magazyn na świecie. Jest ku temu dobry powód. Doskonała firma, której nie wyobrażam sobie, żeby mogło jej zabraknąć. Ale to śmierdzi na pierwszy rzut oka - każdy musi się o tym przekonać na własne oczy. Na pierwszy rzut oka cena musi być bardzo wygórowana. Czyż nie?

Apple, prawdopodobnie najbardziej legendarna firma technologiczna na świecie

Apple jest idealną firmą na obecne warunki rynkowe. Niepewność jest ostatnio na porządku dziennym, ponieważ rynek akcji nadal zmaga się z ogromną presją ze strony wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych i gospodarczych skutków wojny między Rosją a Ukrainą. Jak można się było spodziewać, szczególnie akcje technologiczne zostały upokorzone, a indeks Nasdaq Composite spadł o prawie 25% od początku roku.

A następnie o 12,5% w ciągu ostatniego roku

Niektóre z najbardziej znanych firm technologicznych na świecie, takie jak Netflix i Meta Platforms, przedstawiły w ostatnich kwartałach słabe sprawozdania finansowe, ponieważ cały sektor technologiczny zmaga się z niekorzystnymi warunkami makroekonomicznymi. Jednak Apple $AAPL+0.8% jest jedną z niewielu firm, które w ostatnich miesiącach utrzymują dobre wyniki operacyjne.

Na obecnym rynku pełnym niepewności ten gigant technologiczny oferuje inwestorom idealną okazję do inwestowania. Myślę, że nawet wielki Warren Buffett zgodziłby się z tym stwierdzeniem. Producent iPhone'a stanowi obecnie 40% jego portfela inwestycyjnego Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0%.

W ciągu ostatnich dwunastu kwartałów lider branży technologicznej za każdym razem przekraczał szacunkowe wyniki i tylko raz nie spełnił prognozy przychodów, co świadczy o dobrej ocenie działalności przez kierownictwo. Przychody ogółem i zysk na akcję wzrosły o 8,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, odpowiednio do 97,3 mld USD i 1,52 USD, a marża operacyjna utrzymała się na stałym poziomie 30,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Firma ma fantastyczną siłę w swoich segmentach produktów i usług. Segment produktów firmy - obejmujący produkty iPhone, iPad, Mac, wearables, Home i akcesoria - wzrósł o 6,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając wartość 77,5 mld USD, natomiast segment usług - obejmujący Apple Music, AppleTV+, App Store, iCloud i inne usługi abonamentowe - wzrósł o 17,3%, osiągając wartość 19,8 mld USD.

Apple nie martwi się szczególnie konkurencją

Apple ma dobrą pozycję wyjściową do dalszego rozwoju, biorąc pod uwagę stabilny segment produktów i niewykorzystany potencjał działalności usługowej, która z kwartału na kwartał odnotowuje coraz lepsze wyniki. Analitycy Wall Street oczekują, że w całym bieżącym roku przychody firmy wzrosną o 7,7% rok do roku do 394,0 mld USD, a zysk na akcję wzrośnie o 9,4% do 6,14 USD.

Stały wzrost firmy Apple w obliczu fatalnych warunków gospodarczych, w połączeniu z 28,1 mld USD w gotówce i jej ekwiwalentach, sprawia, że gigant technologiczny jest dziś solidną inwestycją. Na szczęście dla inwestorów, wyprzedaż na szerokim rynku pociągnęła za sobą spadek kursu akcji Apple, dzięki czemu wycena firmy jest obecnie atrakcyjna.

Od początku roku kurs akcji Apple spadł o 19%, co sprawia, że wycena akcji jest znacznie bardziej atrakcyjna niż na początku roku. Wskaźnik P/E dla akcji wynosi obecnie 24, czyli w dużej mierze pokrywa się z pięcioletnią średnią wynoszącą 23. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych firm z branży technologicznej wycena spółki spadła, mimo że nadal odnosi ona sukcesy na polu biznesowym. Dlatego inwestorzy o długim horyzoncie czasowym mogą wykorzystać trwającą wyprzedaż, kupując akcje Apple przy obecnych poziomach wyceny.

Apple jest jedną z niewielu spółek technologicznych, które w ostatnim czasie konsekwentnie osiągają dobre wyniki finansowe. Mimo to inwestorzy ukarali akcje, powodując ich spadek o prawie 20% od początku 2022 roku. Rozważni inwestorzy mogą rozważyć wykorzystanie nieuzasadnionej wyprzedaży i nabycie akcji firmy Apple.

Działalność spółki jest w świetnej kondycji, a solidny bilans i generowane środki pieniężne sprawiają, że jest to bardzo stabilna inwestycja. W miarę pogłębiania się rozdźwięku między wynikami operacyjnymi Apple a jego wyceną, inwestorzy nie powinni się wahać przed kupnem akcji.

I spójrzmy prawdzie w oczy - tej firmy nic nie jest w stanie pokonać.

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet