S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Jak korzystać z zysków sektora energetycznego? Zainwestuj w Exxon Mobil

W ciągu ostatniego roku cena ropy naftowej znacznie wzrosła, czemu oczywiście towarzyszyły działania zmierzające do całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy w związku z wojną na Ukrainie. Korzysta na tym również jedna z największych firm w swojej branży, Exxon Mobil. W ostatnim czasie kurs akcji firmy znacznie wzrósł, a według wielu przesłanek to jeszcze nie koniec hossy.

Rok temu ropa powyżej 110 USD wydawała się science fiction. Ale teraz wysokie ceny są rzeczywistością.

Wpłynie to na wyniki finansowe wielu firm, ale posiadacze akcji Exxon $XOM+1.2% mają szansę skorzystać na wzroście cen energii.

Nie oznacza to jednak, że rentowność firmy zależy wyłącznie od paliw kopalnych. Jak się przekonamy, firma jest bardzo zainteresowana ograniczeniem emisji.

Nie da się jednak ukryć, że wyższe ceny paliw kopalnych przyczyniły się do wzrostu cen akcji. Nie jest jednak jeszcze za późno na zakup akcji, gdyż ich wycena nadal wygląda atrakcyjnie.

Co się dzieje z akcjami firmy Exxon?

Nie jest tajemnicą, że jak dotąd w 2022 r. sektor energetyczny osiągnął lepsze wyniki niż reszta rynku. Inwazja Rosji na Ukrainę uruchomiła łańcuch wydarzeń, który wywindował ceny ropy i gazu do krótkoterminowych szczytów. W rezultacie wartość akcji Exxon wzrosła z 63 USD na początku roku do 104 USD.

Jeśli zawirowania geopolityczne będą się utrzymywać, mogą stanowić podstawę dla cen paliw kopalnych i tło dla kursu akcji Exxon Mobil. Niezależnie od tego, czy inwestorom się to podoba, czy nie, muszą oni uwzględnić inflację cen energii i powinni rozważyć nadanie priorytetu aktywom, które mogą zyskać na wartości w tym trudnym środowisku.

Źródło.

Silny wzrost cen może jednak niepokoić niektórych inwestorów zorientowanych na wartość. Nie powinno to jednak być powodem do niepokoju. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wskaźnik PE wynosił 15,2, co sugeruje, że nadal istnieje możliwość dalszego wzrostu. Ponadto spółka wypłaca w przyszłości roczną stopę zwrotu z dywidendy w wysokości 3,4%. Jest to miła premia dla długoterminowych akcjonariuszy.

Rosnący nacisk na zieloną energię

Pamiętajmy, że mówimy o firmie, która w pierwszym kwartale 2022 roku zarobiła 5,5 mld USD. Exxon Mobil jest w stanie wypłacać hojne dywidendy, jednocześnie finansując swoje działania związane z paliwami kopalnymi oraz inicjatywy w zakresie czystej energii.

Dzięki temu, nawet w przypadku spadku cen ropy naftowej, firma jest dobrze finansowana i może przetrwać wahania cen paliw. Ponadto firma jest liderem w dziedzinie paliw alternatywnych do paliw kopalnych, więc nie jest całkowicie uzależniona od przychodów z ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na przykład Exxon Mobil w niedawnym komunikacie prasowym poinformował, że "firma planuje budowę na skalę światową fabryki błękitnego wodoru, która będzie wspierana przez jeden z największych projektów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Baytown w Teksasie".

Ponadto spółka ogłosiła zawarcie interesującej umowy z indonezyjską państwową firmą energetyczną Pertamina. Exxon Mobil i Pertamina będą wspólnie rozwijać "technologie redukcji emisji, w tym wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz produkcji wodoru".

Czy jest już za późno na zakup, czy nie?

W niepewnych czasach firma oferuje ogromną wartość dla akcjonariuszy i hojne dywidendy. Jest to dobrze skapitalizowany gigant przemysłowy, zainteresowany paliwami kopalnymi, ale także energią alternatywną.

Nie ma więc powodów do obaw o akcje Exxon po ich imponującym rajdzie. Wciąż jest miejsce na rozwój, ponieważ firma umacnia swoją pozycję lidera na rynku energetycznym.

Disclaimer: Zainspirowany artykułem Louisa Navelliera, nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet