S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Intel i 2 inne wyjątkowo tanie i wyjątkowo bezpieczne akcje dywidendowe o stopie zwrotu wyższej niż średnia dla indeksu…

Zasadą numer jeden dla każdego inwestora powinno być unikanie strat, a inwestowanie w akcje blue-chip o silnej kondycji finansowej, które wypłacają dywidendy, może pomóc w znacznym stopniu zminimalizować to ryzyko. Chociaż wszystkie wymienione tu akcje znajdują się w tym roku na minusie, jest więcej niż prawdopodobne, że prędzej czy później odbiją się od dna.

3 akcje dywidendowe o wyższej stopie zwrotu niż średnia dla S&P 500 wynosząca 1,4%

1. Intel

Akcje firmy Intel $INTC+0.0% spadły w tym roku o ponad 15%, ponieważ popyt na rynku komputerów osobistych jest niewielki. Sprzedaż netto za okres trzech miesięcy zakończony 2 kwietnia wyniosła 18,4 mld USD, co oznacza spadek o 6,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prognoza firmy na kolejny kwartał przewiduje, że przychody nie będą lepsze - wyniosą zaledwie 18 mld USD.

Wykres rocznej ceny akcji firmy Intel, Źródło: Google Finance

Są to jednak problemy krótkoterminowe, z którymi boryka się firma mająca silną, długoterminową przyszłość. Firma inwestuje miliardy dolarów w rozbudowę mocy produkcyjnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru układów scalonych; w styczniu ogłosiła plany zainwestowania 20 miliardów dolarów w dwie fabryki w Ohio.

Silny bilans firmy, który obejmuje prawie 40 mld USD w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych, pozwala Intelowi na dokonywanie dużych inwestycji, które mogą pomóc w długoterminowym rozwoju firmy. Ponadto firma zarabia pieniądze, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wygenerowała wolne przepływy pieniężne w wysokości 9,8 mld USD. Jest to wystarczająca kwota, aby pokryć 5,7 mld USD wypłaconych w tym czasie w formie dywidendy, przy jednoczesnym podejmowaniu inicjatyw rozwojowych. W związku z tym stopa dywidendy w wysokości 3,4% wydaje się być niezwykle bezpieczna dla inwestorów, którzy poszukują zarówno możliwości wzrostu, jak i stałego dochodu.

2. CVS Health

CVS $CVS+0.0% jest jedną z największych na świecie firm zajmujących się opieką zdrowotną. Oprócz posiadania wysokiej klasy apteki detalicznej, firma posiada również firmę ubezpieczeniową, ponieważ w 2018 r. kupiła firmę Aetna. Taka dywersyfikacja może sprawić, że jest to jedna z bezpieczniejszych inwestycji w opiekę zdrowotną. Od początku roku akcje spadły o 7%, co jest lepszym wynikiem niż 13% spadek indeksu S&P 500. A ponieważ działalność spółki jest całkowicie zdrowa, spadek cen jest dobrą okazją, by zainwestować w te niezwykle bezpieczne akcje dywidendowe.

Roczny wykres cen akcji CVS Health, Źródło: Google Finance

CVS osiąga obecnie roczne przychody w wysokości prawie 300 mld USD. W ubiegłym roku sprzedaż w wysokości 292 mld USD wzrosła o 8,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. I chociaż firma rutynowo osiąga skromne marże zysku poniżej 3%, w 2021 r. wygenerowała zysk netto w wysokości nieco poniżej 8 mld USD. W ciągu ostatnich 12 miesięcy CVS odnotował rozwodniony zysk na akcję w wysokości 6,01 USD.

Zysk ten wystarcza na pokrycie dywidendy na akcję, która w ujęciu rocznym wynosi 2,20 USD, a jej stopa zwrotu wynosi 2, 3%. Rozmiar i konsekwentnie dobre wyniki finansowe sprawiają, że CVS jest jedną z najbezpieczniejszych akcji dywidendowych w branży opieki zdrowotnej.

2. Home Depot

Home Depot $HD+0.0% to nazwa, która stała się synonimem napraw domowych. W tym sklepie można zaopatrzyć się w narzędzia i wszystko, co może być potrzebne do konserwacji lub poprawy wyglądu domu.

Roczny wykres cen akcji Home Depot, Źródło .

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości był bardzo gorący. To, w połączeniu z faktem, że w czasie pandemii ludzie spędzają więcej czasu w domach, doprowadziło do wzrostu liczby projektów naprawczych w domach. Sprzedaż netto firmy Home Depot w roku finansowym 2021 (zakończonym 30 stycznia 2022 r.) wyniosła ponad 151 miliardów dolarów - o 37% więcej niż 110 miliardów dolarów, które firma podała dwa lata przed wybuchem pandemii. W wyniku tego wzrostu zysk na akcję firmy wzrósł z 10,25 USD do 15,53 USD. Nawet w przypadku spowolnienia działalności Home Depot jest w doskonałej kondycji, by pokryć swoją dywidendę, która wynosi 7,60 USD na akcję rocznie. Stopa zwrotu w wysokości ok. 2,5% jest nieco lepsza niż wypłata CVS.

Jednak w 2022 r. akcje spadły o ponad 26%, ponieważ inwestorzy prawdopodobnie spodziewają się gwałtownego spowolnienia wzrostu przychodów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Home Depot wciąż się rozwija - w maju firma ogłosiła prognozę, która przewidywała 3% wzrost przychodów w bieżącym roku fiskalnym.

Uważam wszystkie trzy firmy za bardzo stabilne przedsiębiorstwa, które będą istnieć jeszcze przez dekadę. Ponadto spółka wypłaca ponadprzeciętnie wysoką dywidendę, która przyda się zwłaszcza w czasach zwiększonej niepewności na rynkach finansowych.

Należy pamiętać, że nie jest to rekomendacja inwestycyjna i wszelkie decyzje inwestycyjne leżą wyłącznie w Państwa rękach. Analitykiem akcji jest Dawid Jagielski.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet