S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Rosnący rynek indyjski: Ford sprzedaje indyjski zakład firmie Tata Motors

Nie tak dawno temu zwróciłem uwagę na rynek indyjski, który według prognoz ma przed sobą obiecującą przyszłość i wysoki wzrost gospodarczy, a do 2050 roku ma znaleźć się w pierwszej dwójce krajów świata. Jeden z wiodących producentów samochodów (z korzeniami w Indiach) Tata Motors $TTM+0.0% podejmuje niezbędne kroki w celu zwiększenia produkcji i wytwarzania pojazdów elektrycznych. Pod tym pojęciem rozumiem podpisanie umowy o zakupie jednego z zakładów produkcyjnych Forda za kwotę F$+0.0%.

Indyjski producent samochodów Tata Motors Ltd $TTM+0.0% podpisał proponowaną umowę kupna zakładu produkcyjnego Ford Motor Company $F+0.0% 's w Gujarat, zachodnim stanie Indii, w ramach dążenia do zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych.

Tata Motors kupi zakład produkcyjny Forda w Senand

Właściciel Jaguara Land Rovera ma już przewagę nad rodzącym się w Indiach sektorem samochodów elektrycznych, który rząd stara się rozwijać, przyznając firmom miliardowe dotacje. Aktywa, grunty i wykwalifikowany personel działający w kompleksie Sanand są objęte listem intencyjnym opublikowanym w poniedziałek. Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Firma Tata poinformowała, że jej dział zajmujący się mobilnością elektryczną zainwestuje w nowoczesny sprzęt i maszyny w zakładzie, który - jak ma nadzieję - po ukończeniu będzie miał zdolność produkcyjną wynoszącą około 300 000 pojazdów rocznie. Pozwoli to na zwiększenie produkcji do ponad 400 000 pojazdów.

Shailesh Chandra, dyrektor zarządzający, Tata Passenger Electric Mobility Ltd, powiedział: "Rosnące preferencje klientów dla pojazdów osobowych i elektrycznych produkowanych przez Tata Motors doprowadziły do wielokrotnego wzrostu ... ta potencjalna transakcja wesprze rozbudowę mocy produkcyjnych."

W zeszłym roku firma Tata pozyskała 1 miliard dolarów od firmy private equity TPG na budowę swojego działu pojazdów elektrycznych, który konkuruje z Mahindrą.

Ford zamknie zakłady w Senand i Chennai

Zainteresowanie firmy zakładem w Sanand pojawia się po tym, jak Ford ogłosił w zeszłym roku, że zamknie swoją działalność w Indiach. Ford ma mniej niż 2% udziału w rynku i od ponad dwóch dekad nie jest w stanie wygenerować zysku ze swojej działalności.

Wcześniej Ford poinformował, że poszukuje alternatywnych rozwiązań dla dwóch zakładów w Indiach w Chennai i Sanand. Firma podała, że zmiany mogą kosztować prawie 2 mld USD, z czego 600 mln USD w zeszłym roku, 1,2 mld USD w tym roku, a reszta w kolejnych latach. Firma obiecała zakończyć działalność w Sanand pod koniec tego roku, a zamknięcie zakładu w Chenna ma nastąpić w drugim kwartale 2022 roku.

Tata Motors $TTM+0.0%

  • Dla niektórych jest to firma nieznana, ale dla JP Morgan jest to firma z potencjałem dalszego rozwoju.
  • JPM przewiduje, że do 2023 r. cena Tata Motors wzrośnie nawet o 25%.
  • JP Morgan twierdzi, że działania Tata Motors w zakresie asortymentu i kosztów powinny ożywić potencjał spółki zależnej Jaguar Land Rover w zakresie generowania wolnych przepływów pieniężnych. Ponadto ożywienie w indyjskim segmencie pojazdów użytkowych będzie prawdopodobnie kontynuowane nawet po gwałtownym spadku koniunktury. JP Morgan twierdzi, że czynniki te powinny pomóc w realizacji planów delewarowania firmy.

Tata Motors Ltd to międzynarodowa korporacja z siedzibą w Bombaju, w Indiach. Jest częścią Tata Group. Tata Motors to największa firma motoryzacyjna w Indiach, której skonsolidowane przychody w latach 2009-2010 wyniosły 20 mld USD. Tata jest również liderem w segmencie samochodów ciężarowych i znajduje się w pierwszej trójce producentów pojazdów osobowych.

W liczbach - sprzedaż Tata Motors w maju 2022 r.

W maju 2022 r. firma Tata Motors odnotowała wzrost całkowitej sprzedaży krajowej o 204% rok do roku, natomiast w maju 2022 r. całkowita sprzedaż krajowa firmy Tata Motors wyniosła 74 755 sztuk w porównaniu z całkowitą sprzedażą krajową wynoszącą 24 552 sztuki w maju 2021 r. Sprzedaż krajowa i międzynarodowa firmy Tata Motors Limited w maju 2022 r. wyniosła 76 210 pojazdów w porównaniu z 26 661 pojazdami w maju 2021 r.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Indii i ich potencjału na przyszłość, odsyłam do mojego poprzedniego artykułu Rynek indyjski kryje w sobie dużą szansę na zyski: jakie akcje dominują na tym rynku?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet