S&P 500 ^GSPC
5,136.9
+0.80%
Nvidia NVDA
$821.11
+3.79%
Meta META
$502.76
+2.58%
Amazon AMZN
$178.50
+0.98%
Tesla TSLA
$203.10
+0.60%
Alphabet GOOG
$139.08
-0.50%
Microsoft MSFT
$415.24
+0.39%
Apple AAPL
$180.05
-0.39%

Firma ta odniesie ogromne korzyści z globalnego kryzysu na rynku chipów i stanie się wielkim zwycięzcą

Zarząd oczekuje, że do 2026 r. przychody będą rosły w zdrowym dwucyfrowym tempie. Do klientów firmy należą Apple i Nvidia, a firma ma szansę zdominować szybko rozwijającą się branżę.

Firma ta okaże się zwycięzcą w walce z niedoborem mikroprocesorów.

Wzrost gospodarczy w różnych sektorach, zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią COVID-19 oraz wzrost popytu wynikający ze zmieniających się przyzwyczajeń konsumentów sprawiły, że w ostatnich latach doszło do idealnej burzy z niedoborami półprzewodników. W 2021 r. branża sprzedała rekordową liczbę 1,15 biliona urządzeń, co zwiększyło łączne przychody do 556 mld USD. Dzięki temu rynek półprzewodników jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się na świecie.

Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM+5.7% to najłatwiejszy sposób inwestowania w globalny niedobór półprzewodników, zapewniający akcjonariuszom solidne zyski w długim okresie. Oto dlaczego.

FirmaTSMC, założona kilkadziesiąt lat temu dzięki finansowaniu rządowemu z Tajwanu, wprowadziła unikalne podejście do produkcji półprzewodników. Zamiast samodzielnie projektować i produkować układy scalone, jak konkurencyjny Intel, firma zleca projektowanie układów innym firmom i skupia się wyłącznie na procesie produkcji.

Przez lata koncentracja na doskonałości produkcyjnej pozwoliła TSMC wyprzedzić technologicznie konkurentów, dzięki czemu firma zdobyła długoterminowe kontrakty od takich gigantów branży, jak Apple, Nvidia i Advanced Micro Devices. Na przykład, gdy firma Apple rozpoczęła projektowanie układów scalonych dla własnych urządzeń komputerowych, zwróciła się do TSMC ze względu na spójność i najlepsze w swojej klasie możliwości. Nie bez znaczenia był też fakt, że firma Apple mogła dostosować układy scalone specjalnie do swoich produktów, czego nie można zrobić z powszechnie dostępnymi produktami Intela.


Przewaga konkurencyjna firmy TSMC w produkcji półprzewodników doprowadziła do fenomenalnego wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach . Od 1994 r. złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) zarówno przychodów, jak i zysków firmy wynosiła ponad 17%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma osiągnęła 59,9 mld USD przychodów i 25,3 mld USD zysku operacyjnego . Marża operacyjna wynosi 42%, co jest najlepszym wynikiem w swojej klasie dla firmy produkcyjnej.

Czy sądzisz, że zacznie się spowalniać?

Analitycy spodziewają się, że przychody w tej branży wzrosną do ponad 1 biliona dolarów do 2030 r., co oznaczałoby niemal podwojenie przychodów w 2021 r. TSMC, jako dominujący producent w tej branży, która tylko w tym roku planuje przeznaczyć od 40 do 44 miliardów dolarów na nakłady inwestycyjne, ma szansę zgarnąć sporą część tych przychodów.

W związku z tym kierownictwo przewiduje wzrost przychodów o 15% do 20% rocznie do 2026 r. przy jednoczesnym utrzymaniu marży brutto na poziomie 53%. Jeśli TSMC osiągnie dolną granicę tej prognozy i będzie zwiększać przychody w tempie 15% CAGR od końca 2021 r. do 2026 r., jej roczne przychody wyniosą do tego czasu około 115 mld USD.

Ryzyko

Większość fabryk firmy TSMC znajduje się na Tajwanie. Kraj wyspiarski jest potencjalnie zagrożony inwazją ze strony Chin, które w przeszłości mówiły o przejęciu tego terytorium. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest niejasne, a TSMC pracuje nad dywersyfikacją swoich aktywów produkcyjnych poza Tajwanem, ale nadal stanowi to ryzyko dla akcjonariuszy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję.

Nawet pomimo ryzyka związanego z Chinami, analitycy uważają, że akcje TSMC są świetną inwestycją we wzrost w branży półprzewodników. Przy kapitalizacji rynkowej poniżej 500 mld USD akcje wyglądają na atrakcyjną inwestycję na najbliższą dekadę i jeszcze dłużej. Osobiście również podzielam ten pogląd, a ponadto napisałem w szkole świetną pracę na temat niedoboru półprzewodników i możliwości biznesowych, i moim zdaniem jest to bardzo atrakcyjna branża z wielką przyszłością, ale nie traktuj mojej opinii jako porady inwestycyjnej, tylko jako subiektywną opinię inwestora detalicznego.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet