S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Chcesz inwestować w kryptowaluty? Najpierw należy zrozumieć 4 pojęcia związane z blockchainem

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, dlaczego bitcoin $BTCUSD lub+0.0%jakakolwiek inna kryptowaluta podlega wahaniom, musi poznać podstawy podstawowych koncepcji blockchain. Jeśli ktoś chce inwestować w kryptowaluty, powinien najpierw zrozumieć podstawy blockchaina, a dopiero potem zająć się inwestowaniem.

4 podstawowe pojęcia dotyczące blockchain.

Jeśli słyszałeś o bitcoinie, to wiesz, że jest to kryptowaluta. Kiedy słyszysz o kryptowalucie, prawdopodobnie wiesz, że jest to rodzaj waluty cyfrowej. Nie ma formy fizycznej ani namacalności. Czytamy, słyszymy i używamy podobnego terminu o nazwie crypto, gdy próbujemy znaleźć informacje o bitcoinie. Może to zabrzmieć nieco technicznie, ale bitcoiny i inne aktywa cyfrowe działają w oparciu o technologię blockchain, wykorzystującą pojęcie kryptografii.

4 koncepcje

Zarządzanie zdecentralizowane

Blockchain zawiera dwa bardzo proste i łatwe do zrozumienia pojęcia: blok i łańcuch. Blok to nic innego jak zestaw danych dotyczących transakcji. Następnie wiele bloków danych transakcji jest sekwencyjnie łączonych w łańcuch. Wyobraźmy sobie, że jest to fizyczna księga, w której rejestruje się rekordy uczniów, a jedna strona jest połączona z inną stroną w celu utworzenia całej księgi.

Blockchain działa w oparciu o podstawową koncepcję "zdecentralizowanego zarządzania". W przeciwieństwie do banku, który ma wyłączne uprawnienia do prowadzenia i generowania wyciągów z konta, w przypadku blockchaina nie ma głowy, partii, państwa czy grupy jako organu. Jest ona publiczna, a zarządzanie nią jest rozproszone. Dlatego podstawową koncepcją blockchaina jest jego decentralizacja.

Księga rozproszona

Jedyną różnicą między transakcją bankową a transakcją blockchain jest widoczność danych, zapisów i informacji przechowywanych w bloku. Blockchain jest księgą publiczną, a nie prywatną, co oznacza, że każda zarejestrowana w nim transakcja jest widoczna dla każdego. Można by pomyśleć, że jeśli dane zostaną upublicznione, a księga zostanie złamana, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane te zostaną zredagowane i wykorzystane, pieniądze mogą zostać skradzione lub ktoś będzie wiedział, ile aktywów posiadasz. Jednak nie jest tak, jak myślisz. Scentralizowana księga jest bardziej podatna na utratę danych, naruszenia bezpieczeństwa, manipulacje i cyberataki niż księga rozproszona. Atak na pojedynczy organ jest bardziej nieograniczony niż atak na wiele węzłów (serwerów, systemów lub komputerów wykonawczych).

Kryptografia

Kryptografia jest bardzo nowym pojęciem w świecie technologii komputerowej. Wraz z rozwojem Internetu na początku lat 90. ubiegłego wieku przesyłanie danych, plików i informacji rządowych stało się szybsze i łatwiejsze. Istniało duże zapotrzebowanie na bezpieczeństwo sieci, sposoby komunikacji i przekazywania informacji. Dlatego też kryptografia została stworzona w celu zwiększenia bezpieczeństwa całego Internetu. Kryptografia działa w oparciu o koncepcję kluczy. Jest to kod, którym nadawca informacji dzieli się tylko z odbiorcą danych. Osoby, które posiadają ten klucz prywatny, mogą "odblokować" zaszyfrowane dane i odzyskać informacje. Generalnie w kryptografii generowanie klucza prywatnego polega na tworzeniu złożonych kodów w postaci binarnej (tylko 1 i 0), które tworzą bardzo długie ciągi (np. 256 znaków), co praktycznie uniemożliwia ich odgadnięcie. Posiadacze kryptowalut zwykle dysponują kluczem prywatnym, który umożliwia im przeprowadzanie transakcji wychodzących. Z tego powodu waluty oparte na blockchainie nazywane są kryptowalutami.

Górnictwo

Kiedy słyszymy termin bitcoin, na myśl przychodzi nam jedna osoba, na przykład Elon Musk. W 2021 r. napisał na Twitterze, że bitcoin i kryptowaluty to świetne pomysły, ale nie można ich promować kosztem środowiska. Dzieje się tak dlatego, że bitcoiny i inne kryptowaluty wymagają wydobycia. Nie jest to jednak to samo, co wydobywanie złota czy diamentów. Wydobycie w kryptowalutach polega na weryfikacji transakcji. Osoby weryfikujące transakcje nazywane są górnikami lub mincerzami. Ponieważ każdego dnia dokonywane są miliony transakcji, jedna osoba lub ograniczona grupa ludzi nie jest w stanie zatwierdzić każdej transakcji. Do wydobycia nie można też wykorzystać zwykłego komputera. W związku z tym, aby szybciej weryfikować transakcje, komputer musi posiadać odpowiednie specyfikacje sprzętowe i programowe. W tym procesie zużywa się dużo energii elektrycznej, która wystarczyłaby do zasilania wielu krajów trzeciego świata. Wydobycie jest jedną z podstawowych koncepcji blockchaina, ponieważ jest jednym z najważniejszych aspektów zapewniających bezpieczeństwo transakcji i wspierających wszystkie trzy wyżej wymienione koncepcje. Wydobywanie jest ważne, ponieważ umożliwia zatwierdzanie nowych transakcji. Wydobywanie jest bardzo wymagające.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci lepiej zrozumieć technologię blockchain, co może Cię zachęcić do inwestowania w kryptowaluty lub, z drugiej strony, zniechęcić.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, możesz mnie śledzić.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet