S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

2 akcje, które przy obecnym zakupie mogą zmienić Twoje 10 000 w 100 000 do roku 2030

W przypadku tej pierwszej spółki występuje wiele katalizatorów, które powinny zapewnić wysokie tempo wzrostu zysków w dłuższej perspektywie. Rozwój produktów drugiej firmy na rynku powinien pomóc jej w utrzymaniu niesamowitego wzrostu, a tym samym w osiągnięciu sukcesu w dłuższej perspektywie.

Obecna sytuacja może dostarczyć interesujących informacji.

Gwałtowne spadki kursów akcji technologicznych spowodowały, że niektóre firmy z tej branży zanotowały w tym roku wysokie spadki. Firmy takie jak Advanced Micro Devices $AMD+0.0% i Micron Technology $MU+0.0% najbardziej ucierpiały w wyniku wyprzedaży na giełdzie w 2022 r.

Jednak bliższe przyjrzenie się rynkom, na których działają te firmy, pozwala przypuszczać, że w dłuższej perspektywie mogą one odzyskać swoją pozycję i zapewnić znakomity wzrost. Nie zdziwiłbym się, gdyby do końca dekady firmy AMD i Micron zamieniły inwestycję o wartości 10 000 USD/EUR w inwestycję o wartości 100 000 USD/EUR.

1. AMD $AMD+0.0%

FirmaAMD czerpie wiele korzyści z wielu czynników, takich jak konsole do gier, centra danych i komputery PC, o czym świadczy imponujący wzrost, jaki firma odnotowała w ostatnich latach. Firma zakończyła rok 2021 z 68% wzrostem przychodów do 16,4 mld USD. W tym roku firma AMD spodziewa się 60% wzrostu przychodów do poziomu 26,3 miliarda dolarów, dzięki przejęciu firmy Xilinx, które zostało sfinalizowane w lutym 2022 r. Bliższe spojrzenie na rynki, na których działa firma AMD, sugeruje, że ma ona solidną pozycję do utrzymania swojej dynamiki.

Na przykład na rynku komputerów PC firma AMD może stale się rozwijać, odbierając coraz więcej udziałów większemu rywalowi - firmie Intel. Według szacunków niezależnej firmy, w drugim kwartale 2022 roku Intel będzie miał 65% udziału w rynku procesorów komputerowych, a resztę udziałów będzie miała firma AMD. Warto zauważyć, że AMD konsekwentnie odbiera Intelowi udział w rynku procesorów dla komputerów PC i może to kontynuować dzięki postępom w rozwoju produktów i opóźnieniom Intela.

Firma ogłosiła wprowadzenie na rynek procesorów Ryzen 7000 opartych na 5-nanometrowej (nm) architekturze Zen 4, które jej zdaniem mogą zapewnić 35% wzrost wydajności w porównaniu z obecną ofertą. Oczekuje się, że układy te pojawią się w drugiej połowie roku. Jednak konkurencyjne procesory Meteor Lake firmy Intel, które będą oparte na 7nm procesie technologicznym, mają trafić na rynek dopiero pod koniec 2023 roku.

FirmaAMD dostrzega możliwość zagospodarowania 50 mld USD na globalnym rynku komputerów osobistych. Większy udział w rynku powinien więc stanowić podstawę dla silnego długoterminowego wzrostu AMD, zwłaszcza że producent układów scalonych ma inne ważne katalizatory, które mogą przyspieszyć jego rozwój w dłuższej perspektywie.

Nic dziwnego, że analitycy spodziewają się, że w ciągu najbliższych pięciu lat zyski firmy AMD będą rosły w tempie prawie 33% rocznie. Jeśli uda się utrzymać tę dynamikę do 2030 r., zysk spółki może wzrosnąć do 36 USD na akcję z 2,79 USD na akcję w 2021 r. Akcje spółki są obecnie notowane po prawie 37-krotności zysku kroczącego. Podobna wielokrotność w 2030 r. przełożyłaby się na cenę akcji w wysokości 1 330 USD. Przekłada się to na ponad 12-krotny wzrost w stosunku do obecnej ceny akcji, co sugeruje, że do 2030 r. akcje tej technologii mogą zamienić inwestycję o wartości 10 000 USD w ponad 100 000 USD.

2. Micron Technology $MU+0.0%

Firma Micron Technology, specjalizująca się w produkcji pamięci, może w dłuższej perspektywie znacznie zasilić portfele inwestorów. Dzieje się tak, ponieważ producent układów scalonych w pełni wykorzystuje lukratywne możliwości rynkowe w zakresie dynamicznej pamięci o dostępie swobodnym (DRAM) i układów pamięci NAND flash.

FirmaMicron osiągnęła w tym roku fiskalnym zdrowy wzrost przychodów i zysków. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku finansowego 2022 przychody firmy Micron wzrosły o prawie 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 15,5 mld USD, a dochód netto wzrósł ponad trzykrotnie do 4,57 mld USD. Firma korzysta z korzystnych trendów na rynku pamięci, które prawdopodobnie utrzymają się wraz ze wzrostem popytu na pamięci DRAM i NAND flash.

Na przykład oczekuje się, że do 2030 r. rynek DRAM osiągnie prawie 222 mld USD przychodów, a do końca dekady roczna stopa wzrostu wyniesie 9,2%. Z drugiej strony oczekuje się, że do 2027 r. rynek pamięci NAND flash osiągnie przychody w wysokości 95 mld USD, w porównaniu z 66 mld USD w roku ubiegłym. Firma Micron pociąga za odpowiednie sznurki, aby zdobyć większy udział w tych rynkach.

Na przykład firma Micron podobno jeszcze w tym roku rozpocznie na Tajwanie produkcję swoich układów pamięci z wykorzystaniem litografii w technologii ekstremalnego ultrafioletu (EUV). Dzięki temu producent będzie mógł zmniejszyć rozmiary swoich układów pamięci. Firma podobno produkuje swoje obecne układy DRAM w węźle produkcyjnym 11nm-13nm. Przejście na litografię EUV pozwoli na produkcję chipów w procesie technologicznym poniżej 10 nm. Oczekuje się, że układy wykonane przy użyciu mniejszego węzła procesu technologicznego będą wydajniejsze, bardziej energooszczędne i tańsze w produkcji. Może to utorować firmie Micron drogę do produkcji lepszych układów pamięci niż konkurencja.

Ogromne możliwości rozwoju rynku końcowego i produktów dla firmy Micron sugerują, dlaczego analitycy są optymistycznie nastawieni do perspektyw firmy. Oczekują, że w ciągu najbliższych pięciu lat zyski firmy osiągną złożoną roczną stopę wzrostu wynoszącą prawie 30%. Jeśli firma Micron utrzyma podobne tempo wzrostu do końca dekady, jej zyski mogą wzrosnąć do 64 USD na akcję, w porównaniu z 6,06 USD na akcję w roku fiskalnym 2021.

Średni pięcioletni mnożnik zysku dla akcji firmy Micron wynosi 13,7. Podobna wielokrotność w 2030 r. przełożyłaby się na cenę akcji nieco powyżej 875 USD. Byłby to ponad 10-krotny wzrost w stosunku do obecnej ceny akcji Microna wynoszącej 66 USD. Sugeruje to, że ten wzrostowy wal or jest kolejnym potencjalnym kandydatem, który może zamienić 10 000 USD w 100 000 USD w długim terminie. Oczywiście nie traktuj tego jako porady inwestycyjnej, a jedynie jako podsumowanie danych, przemyśleń i analiz inwestora indywidualnego.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet