S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Alternativní investice: Whisky jakožto vhodná obrana proti inflaci a možné recesi

Pokud se zajímáte o možnosti alternativních investic mimo akcie, tak vám dnes nabídnu pohled na investování do whisky, která se vyznačuje stabilitou a odolností vůči inflaci. V dnešním článku shrnu pro a proti této alternativní investice. Myslím si, že vás možná překvapí - kolik procent ročně může taková whisky přinášet.

 

Proč se vůbec zabývám investicí do whisky?

Mnoho investorů považují whisky jako vhodnou obranu a uchovatele hodnoty pro možné období recese a vysoké inflace. Proč je whisky vhodnou investicí pro jakékoli období a situace na trzích? Jednoduchým příkladem je taková Skotská whisky z let 2014, která bude uchovatelem hodnoty už jen z toho důvodu, že investoři ví, že už nikdy žádná další z tohoto roku nebude. Následují roky, kdy řada investorů své whisky prodá/spotřebuje a tím vlastně vzrůstá hodnota vámi držené whisky. Mnoho investorů a především nakupujících zároveň vyzdvihuje kvalitu dlouhého držení whisky, jelikož čím déle whisky držíte, tím je i chuťově lepší a tudíž opět vzrůstají potencionální zisky.

Možné negativa vlastnictví whisky:

Mnoho odborníků zmiňuje mnohdy vysoké náklady pro vstup do tohoto druhu investic. Zároveň si musíte dávat pozor na poplatky při koupi sudu a skladování v cizích prostorech = poplatky za údržbu. Především dávejte pozor na daně, které mohou vytvořit také tučnou kolonku (v případě, že investujete mimo nějakou platformu či komoditu nebo index). 

  • Všechny tyto faktory však může pokrýt narůstající cena whisky v průběhu let. 

Máme 3 způsoby jak investovat do whisky.

  1.  Koupit si cenou láhev a skladovat ji sami.
  2.  Druhá možnost je koupení celého sudu whisky, který bude skladovat někdo ve svých prostorech (tento způsob vychází cenově lépe v přepočtu na litry).
  3. Brát ji a kupovat ji jako komoditu.

Pro ty, kteří jsou skeptičtí z pohledu výnosu - Od roku 1938-2008 byla průměrná návratnost investice okolo 6%. Od roku 2008-2009 byla návratnost přes 7%. 

Roční výnos se pohybuje u fondů kolem 6-8%  (u přímé investice za poslední kalendářní rok podle RW Apex 1000 o víc než 10%), což je víc než u většiny klasických komodit. Je proto skvělým zajištěním proti inflaci.

Je whisky dobrou investicí?

Investiční fondy whisky se v posledním desetiletí dramaticky rozrostly. Podle často propagovaného Knight Frank Luxury Investment Indexu zaznamenal referenční index vzácných whisky za posledních 10 let nárůst hodnoty aktiv o ohromujících 564%. To představuje roční návratnost kolem 18,9% za desetiletí.

Stojí za zmínku index RW Apex 1000?

Rare Whisky 101 neboli "RW Apex 1000" sleduje cenový výkon nejlepších 1 000 lahví vzácné whisky.

Počáteční hodnota z konce roku 2012 byla 223$. Ke konci května 2022 byla hodnota 1 161$, což je nějakých 420% za necelých 9 let - viz graf.

Pohled na výkonnost:

 

Pokud zde máme někoho, kdo je doopravdy ve skvělé finanční situaci, tak takový platinum whiskey investment fund nabízí až 15% ročně, což je skvělé, na druhou stranu je zde podmínka investice ve výši 250 000$, což není úplně ideální pro běžné investory.

Podle často propagovaného Knight Frank Luxury Investment Indexu zaznamenal referenční index vzácných whisky za posledních 10 let nárůst hodnoty aktiv o ohromujících 564%. To představuje roční návratnost kolem 18,9% za desetiletí. Dílčí indexy japonské whisky se zhodnotily ještě více.

Hodnota průměrné láhve skotské whisky se samozřejmě za poslední desetiletí nezvýšila 5,64krát. Index měří cenové změny ve skupině 100 různých vzácných a sběratelských lahví skotské whisky.

Pro nezkušené se však doporučuje vyhledat raději nějaký indexové fondy. Jelikož vybrat nějakou vzácnou láhev nebo sud se může zdát jako jednoduché, ale není tomu tak.

Jak investovat do whisky?

V roce 2015 byla založena platforma Whisky Invest Direct, která je vhodná pro naprosté nováčky. Nemusíte se starat o žádnou správu vaší investice a navíc nabízí platformu, kde můžete whisky prodávat kdykoli chcete. Přestože platforma není až tak populární, tak je ideální pro vaše začátky. Navíc zde nemusíte platit VAT, což je vlastně daň z přidané hodnoty, kterou platíte v případě vlastních investic mimo platformu Whisky Invest Direct.

  • Další výhodou je, že zde vidíte přehled o vašem zhodnocení a hodnotu vaší investice. Při individuálním nákupu mimo platformu se může stát, že koupíte whisky o mnoho dráž než je její skutečná hodnota a vlastně o tom ani nevíte.
  • Whisky Invest Direct zároveň nabízí investování už od 1 litru, což je také výhodou. 
  • Platforma Whisky Invest Direct se také chlubí výnosy pro investory. V průměru si koupí a budoucím prodejem může investor přijít na nějakých 15% ročně - po stržení určitých poplatků za údržbu apod. se dostaneme na nějakých 11,6% ročně, což je stále slušné.

Musíte brát v potaz, že jako každá investice, má whisky svá pro a proti. Navíc se musíte seznámit s řadou informací, které vás při nevědomosti a špatné správě mohou stát řadu poplatků, kterým se rozhodně chcete vyhnout. 

Osobně vnímám investice do whisky jakožto zajímavý přídavek do portfolia do této špatné a volatilní doby. Samozřejmě bych na tom nestavěl celé portfolio (pouze pár procent). Prozatím jsem do whisky neinvestoval, ale nadále se budu o tento druh alternativních investic zabývat a sledovat tento trh. Pro otevření nějaké pozice se ještě necítím, jelikož se řídím pravidlem: Neinvestuj do toho, co neznáš  - A já stále ještě neznám dokonale všechna pro a proti, abych vyhodnotil celou situaci.

Pokud zde máme někoho zkušenějšího, kdo by nám mohl rozšířit obzory, tak směle do toho 👇.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 1083 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

site https://khongcuan.com/

Muzu potvrdit.. na konci minuleho roku jsem koupil 28y whisky v ceskem eshopu za 17k. Dnes se v UK aukcích drazi v prepoctu od 23k.. a za to si jí otevřu : )

to se musí zapít 😃

To je nějakých 35% za rok? To není vůbec špatné - ještě když píšete od 23k.

zaujimava uvaha z hladiska investovania :)

Viděl jsem na tohle téma pár videí a údajně se tu dají najít i dost hodnotné kusy, které si pak zbohatlíci kupují za desítky tisíc ne li víc.

Přišlo mi zajímavé rozšířit obzory investorům ohledně alternativních investic, které mnohdy mohou přinášet slušná zhodnocení.

Asi i kdybych měl těch 250 tisíc dolarů, tak bych spíš koukal po nemovitostech. Jen můj názor, tento trh fakt neznám....

Takové částky jsou pro běžné investory samozřejmě mimo. Tady taková koupě dává smysl pro masivní a obří portfolia.