S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

Inwestycje alternatywne: whisky jako ochrona przed inflacją i ewentualną recesją

Jeśli interesują Cię alternatywne opcje inwestycyjne poza akcjami, dziś zaproponuję Ci spojrzenie na inwestowanie w whisky, która charakteryzuje się stabilnością i odpornością na inflację. W dzisiejszym artykule podsumuję zalety i wady tej alternatywnej inwestycji. Myślę, że możesz być zaskoczony, jak duże zainteresowanie może wzbudzać taka whisky w skali roku.

Dlaczego w ogóle zajmuję się inwestowaniem w whisky?

Wielu inwestorów postrzega whisky jako odpowiednie zabezpieczenie i przechowalnię wartości na potencjalne okresy recesji i wysokiej inflacji. Dlaczego whisky jest odpowiednią inwestycją na każdy okres i sytuację rynkową? Prostym przykładem może być szkocka whisky z 2014 r., która będzie miała wartość tylko dlatego, że inwestorzy wiedzą, iż nigdy nie będzie drugiej takiej z tego roku. W kolejnych latach wielu inwestorów sprzedaje/konsumuje swoje whisky, co w rzeczywistości zwiększa wartość posiadanej whisky. Jednocześnie wielu inwestorów, a zwłaszcza kupujących, zwraca uwagę na jakość długiego przechowywania whisky, ponieważ im dłużej się ją przechowuje, tym lepiej smakuje, a więc i potencjalne zyski rosną.

Ewentualne negatywne strony posiadania whisky:

Wielu ekspertów zwraca uwagę na często wysokie koszty wejścia na rynek dla tego typu inwestycji. Jednocześnie trzeba uważać na opłaty związane z zakupem beczki i przechowywaniem w cudzym lokalu = opłaty eksploatacyjne. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na podatki, które również mogą tworzyć grubą kolumnę (w przypadku inwestowania poza platformą, towarami lub indeksami).

  • Wszystkie te czynniki można jednak uwzględnić w rosnącej z biegiem lat cenie whisky.

Mamy 3 sposoby na inwestowanie w whisky.

  1. Kup butelkę o odpowiedniej cenie i przechowuj ją we własnym zakresie.
  2. Druga opcja to zakup całej beczki whisky do przechowania u kogoś (ta metoda jest korzystniejsza pod względem ceny za litr).
  3. Zabieranie go i kupowanie jako towaru.

Dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do kwestii zwrotu - w latach 1938-2008 średni zwrot z inwestycji wynosił około 6%. Od lat 2008-2009 stopa zwrotu wyniosła ponad 7%.

Roczna stopa zwrotu funduszy wynosi około 6-8% (ponad 10% w przypadku inwestycji bezpośredniej w ostatnim roku kalendarzowym według RW Apex 1000), czyli więcej niż większość tradycyjnych towarów. Jest to zatem doskonałe zabezpieczenie przed inflacją.

Czy whisky to dobra inwestycja?

W ciągu ostatniej dekady fundusze inwestycyjne zajmujące się whisky bardzo się rozwinęły. Według szeroko komentowanego Knight Frank Luxury Investment Index, w ciągu ostatnich 10 lat wartość aktywów w benchmarkowym indeksie Rare Whisky wzrosła o zawrotne 564%. Oznacza to roczną stopę zwrotu w wysokości około 18,9% w ciągu dekady.

Czy warto zwrócić uwagę na indeks RW Apex 1000?

Rare Whisky 101 lub "RW Apex 1000" śledzi ceny 1000 najlepszych butelek rzadkich whisky.

Wartość początkowa z końca 2012 r. wynosiła 223 USD. Na koniec maja 2022 r. jego wartość wynosiła 1 161 USD, co oznacza wzrost o 420% w ciągu niecałych 9 lat - zob. wykres.

Widok wydajności:

Jeśli mamy tutaj kogoś, kto jest naprawdę w świetnej sytuacji finansowej, taki fundusz inwestycyjny platinum whisky oferuje do 15% rocznie, co jest świetne, z drugiej strony istnieje wymóg inwestycyjny w wysokości 250 000 USD, co nie jest idealne dla zwykłych inwestorów.

Według często publikowanego indeksu Knight Frank Luxury Investment Index, w ciągu ostatnich 10 lat wartość aktywów benchmarkowego indeksu rzadkich whisky wzrosła o zawrotne 564%. Oznacza to roczną stopę zwrotu w wysokości około 18,9% w ciągu dekady. Jeszcze bardziej wzrosły subindeksy japońskiej whisky.

Oczywiście, wartość przeciętnej butelki szkockiej whisky nie wzrosła 5,64 razy w ciągu ostatniej dekady. Indeks mierzy zmiany cen w grupie 100 różnych rzadkich i kolekcjonerskich butelek szkockiej whisky.

Dla osób niewtajemniczonych zaleca się jednak skorzystanie z funduszy indeksowych. Wybór rzadkiej butelki lub beczki może wydawać się prostym zadaniem, ale tak nie jest.

Jak inwestować w whisky?

W 2015 roku powstała platforma Whisky Invest Direct, która jest odpowiednia dla zupełnych nowicjuszy. Nie musisz się martwić o zarządzanie inwestycjami, a ponadto oferuje platformę, na której możesz sprzedawać whisky, kiedy tylko chcesz. Mimo że platforma nie jest tak popularna, doskonale nadaje się na początek. Ponadto nie musisz tu płacić podatku VAT, który jest w rzeczywistości podatkiem od wartości dodanej, jaki płacisz od własnych inwestycji poza platformą Whisky Invest Direct.

  • Kolejną zaletą jest to, że można zobaczyć podsumowanie wzrostu i wartości inwestycji. Jeśli kupujesz indywidualnie na platformie, możesz w końcu kupić whisky za dużo więcej niż jest warta i nie wiedzieć o tym.
  • Whisky Invest Direct oferuje również inwestowanie już od 1 litra, co również jest zaletą.
  • Platforma Whisky Invest Direct może również pochwalić się zyskami dla inwestorów. Średnio, kupując i sprzedając go w przyszłości, inwestor może zarobić około 15% rocznie - po odjęciu pewnych opłat eksploatacyjnych itp. uzyskujemy około 11,6% rocznie, co nadal jest przyzwoitym wynikiem.

Trzeba wziąć pod uwagę, że jak każda inwestycja, whisky ma swoje plusy i minusy. Ponadto trzeba zapoznać się z wieloma informacjami, których nieznajomość i niewłaściwe zarządzanie może wiązać się z licznymi opłatami, których zdecydowanie chcemy uniknąć.

Osobiście uważam inwestowanie w whisky za interesujący dodatek do portfela inwestycyjnego w tych złych i niestabilnych czasach. Oczywiście nie budowałbym na nich całego portfela (tylko kilka procent). Na razie nie inwestuję w whisky, ale będę nadal interesował się tym rodzajem inwestycji alternatywnych i śledził ten rynek. Nie mam ochoty jeszcze otwierać pozycji, ponieważ postępuję zgodnie z zasadą: Nie inwestuj w to, czego nie znasz - A ja nadal nie znam wszystkich za i przeciw, aby ocenić całą sytuację.

Jeśli mamy tu kogoś bardziej doświadczonego, kto mógłby poszerzyć nasze horyzonty, proszę bardzo 👇.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet