S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Czy rozważasz zakup akcji europejskich? Posłuchaj więc najpierw miliardera Raya Dalio, który ma przeciwne zdanie

Jeśli ktoś niedawno rozważał lub nadal rozważa zakup akcji europejskich, to prawdopodobnie jest to pierwsza rzecz, jaką powinien usłyszeć. Miliarder zarządzający funduszem hedgingowym Ray Dalio z Bridgewater Associates stawia na spadek wartości europejskich akcji, do tego stopnia, że stał się największym sprzedawcą w tym regionie - podaje Bloomberg.

Ray Dalio, menedżer funduszu hedgingowego Bridgewater Associates

Gdzie Ray Dalio jest na minusie

Firma Bridgewater Associates należąca do Raya Dalio postawiła co najmniej 5,7 mld USD na spadek wartości europejskich akcji. Zakład obejmuje pozycję o wartości 1 mld USD przeciwko firmie ASML Holding $ASML+4.1% produkującej półprzewodniki, a także zakład o wartości 752 mln USD przeciwko TotalEnergies $TTE+0.6%.

W sumie Bridgewater ma 18 krótkich zakładów na spółki europejskie, ale Bloomberg zauważył, że pozycje mogą być jeszcze większe, ponieważ firmy inwestycyjne nie są zobowiązane do ujawniania mniejszych zakładów.

Sprzedaż europejskich akcji Bridgewater przez fundusz jest następstwem jeszcze większych zakładów w ostatnich latach. Po zajęciu krótkiej pozycji o wartości 22 mld USD w 2018 r., w 2020 r. firma postawiła 14 mld USD na akcje w tym kraju. Dalio wezwał inwestorów do trzymania się z dala od gotówki w obecnym środowisku rynkowym charakteryzującym się wysoką inflacją, a także ostrzegł, że akcje wyglądają jeszcze mniej obiecująco.

"Gotówka, oczywiście, nadal jest marnotrawstwem" - powiedział Dalio telewizji CNBC w maju. Dodał, że "akcje to śmieci" i że najlepsze inwestycje to "aktywa przynoszące realne zyski".

W następstwie wojny ukraińsko-rosyjskiej region europejski stoi w obliczu wielu przeciwności, w tym wysokiej inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego, a nawet możliwej recesji, która jest znacznie bardziej realna niż w Stanach Zjednoczonych. Wszystko to przyczynia się do spadku cen akcji, który w ostatnich dniach ponownie się nasilił. Dlatego krótkie pozycje Raya Dalio potraktowałbym jako ostrzeżenie.

DISCLAIMER: To nie jest rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzać własną analizę. Informacje o krótkich pozycjach Bridgewater Associates na akcjach europejskich funduszu zostały podane przez Business Insider.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet