S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Elon Musk pozwany za piramidę finansową, Tesla i SpaceX w tarapatach

Miliarder jest pod presją prawną za swoją rolę w zachęcaniu opinii publicznej do kupowania dogecoina $DOGEUSD+0.0%, który obecnie znajduje się 92% poniżej swojego rekordowego poziomu. Miliarder i jego firmy zostały pozwane o 258 miliardów dolarów za udział w tak zwanej "grze kryptopiramidowej" z wykorzystaniem meme coin.

Elon Musk, wraz z firmami Tesla i SpaceX, stoją w obliczu ogromnej sprawy.

Jak donosi New York Post, pozew federalny został złożony na dolnym Manhattanie przez prokuratora Keitha Johnsona. W dokumentach do pozwu wymienił Muska, jego firmę samochodową oraz firmę zajmującą się badaniami kosmosu.

Johnson domaga się 86 miliardów dolarów odszkodowania od dyrektora generalnego oraz 172 miliardów dolarów za straty poniesione w handlu dogecoinami od 2019 r. Zamierza reprezentować tych, którzy stracili pieniądze na handlu meme-coinami po awansie Muska - czego również domaga się od Muska.

Dogecoin został opracowany przez jego współtwórców Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera pod koniec 2013 roku w ciągu kilku godzin. Partnerzy nie byli nawet zbytnio zainteresowani technologią blockchain, ale wprowadzili tę kryptowalutę jedynie jako satyrę na różne inne bezużyteczne kryptowaluty, które powstawały w tamtym czasie.

Jak na ironię, dogecoin jest jedną z niewielu monet, które przetrwały od tamtego czasu dzięki sile memów. Zeszłoroczny raport firmy Grayscale wykazał, że jest to bardziej uznana kryptowaluta niż Ethereum.

Do jego popularności przyczynił się w szczególności Elon Musk, który na początku 2021 r. zaczął przekazywać informacje o nim milionom swoich zwolenników na Twitterze.

Od tego czasu stracił on praktycznie całą swoją wartość, spadając o ponad 90% z 0,73 USD w szczytowym momencie do 0,05 USD obecnie. Jak wyjaśniono w pozwie, Doge nie ma "żadnej wyjątkowej użyteczności" w porównaniu z innymi kryptowalutami, nie ma też żadnych metali szlachetnych ani odsetek, które mogłyby potwierdzić jej wartość.

"Jest to po prostu oszustwo, w którym 'więksi głupcy' są oszukiwani, aby kupić monetę po wyższej cenie" - napisano.

Wpływ Elona Muska na cenę dogecoina jest nadal dominujący. Moneta zrobiła furorę, gdy w zeszłym miesiącu ogłosił, że SpaceX będzie akceptować ją do płacenia za towary, a także gdy zaczął finalizować swoją ofertę kupna Twittera.

Miliarder ogłosił w marcu, że nie planuje sprzedaży żadnych swoich bitcoinów, Ethereum ani dogecoinów, pomimo niedźwiedziego rynku, który odciągnął również inwestorów związanych z dogecoinami.


No comments yet