S&P 500 ^GSPC
5,091.66
+0.43%
Nvidia NVDA
$790.50
+1.79%
Alphabet GOOG
$139.64
+1.61%
Amazon AMZN
$174.79
+0.94%
Tesla TSLA
$203.36
+0.65%
Meta META
$486.88
+0.59%
Microsoft MSFT
$408.50
+0.19%
Apple AAPL
$181.61
+0.10%

Czy akcje firmy Nvidia spadną o kolejne 30%? Prezes spółki dał akcjonariuszom jasny sygnał.

Dyrektor generalny firmy Nvidia $NVDA+1.8% sprzedał akcje zwykłe o wartości 36 mln USD. Być może zastanawiasz się, dlaczego akcje spółki $NVDA+1.8% spadły o ponad 11% w ciągu ostatniego tygodnia. Pomijając kolejne posiedzenie Fed, kurs akcji zareagował na działania prezesa, który kilka dni temu sprzedał aż 7000 akcji zwykłych o wartości 36 mln USD (średnio sprzedawał po 157-159 USD za akcję). W związku z tym wielu inwestorów zaczęło spekulować na temat możliwych spadków cen. Co dalej z firmą Nvidia?

Wielu inwestorów uważa, że dyrektor generalny sprzedaje akcje zwykłe, ponieważ spodziewa się, że ich cena wkrótce spadnie. Inwestorzy mówią głównie o wskaźniku $NVDA+1.8% i obecnym otoczeniu rynkowym, które może z łatwością doprowadzić cenę do 100 USD za akcję. Jednocześnie w całym sektorze spekuluje się o ostrożności i krótkoterminowych spadkach, wiele dużych pieniędzy powoli odpływa z sektora, długoterminowy potencjał z pewnością istnieje dla Nvidii, ale wiele krótkoterminowych utrudnień może dopiero nadejść.

  • Firma Nvidia już jakiś czas temu wydała ostrożne oświadczenie o możliwości obniżenia zysków w następnym kwartale w związku z wojną i innymi czynnikami.

Czy uważasz, że Nvidia może spaść do przedziału 100$-110$ z dzisiejszego poziomu 156$ za akcję?

Nie będę się dziś wdawał w bezpośrednią analizę spółki, ale przyjrzymy się powodom, dla których nadal istnieje możliwość dalszych spadków.

1. spadają ceny nowych i używanych procesorów graficznych

Ceny kart graficznych klasy high-end firm Nvidia i AMD znacznie spadły w maju. Złe wieści dla wydobywców kryptowalut to dobre wieści dla graczy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny procesorów graficznych systematycznie spadały, a trwający krach na rynku kryptowalut wydaje się przyspieszać powrót do poziomu MSRP (sugerowanej ceny detalicznej).

  • Kolejnym czynnikiem jest przejście $ETHUSD+2.4% na Proof of Stake. ETH nie potrzebuje już energochłonnych procesorów graficznych do wydobycia.

Ceny procesorów graficznych spadły w maju o około 15%, po spadku o 10% do 15% w poprzednich miesiącach. W niektórych przypadkach ceny spadają poniżej cen zalecanych.

Na razie rynek używanych układów graficznych w serwisie eBay spada szybciej, choć ceny nowych układów również systematycznie spadają. Ceny detaliczne spadły o 2% w ciągu ostatnich dwóch tygodni - na razie nie wydaje się to dużo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że oczekiwane przez firmę spowolnienie dopiero nadejdzie.

Firma sugeruje nam, że karty te są sprzedawane częściowo z powodu gwałtownego spadku wartości kryptowalut. W obliczu krachu kryptowalutowego i rosnących cen energii górnicy poddają się i próbują odzyskać część pieniędzy, które stracili na zakupie urządzeń, zanim wszyscy inni sprzedadzą swoje procesory graficzne po niższej cenie.

2. Wojna i kowid

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła firmę do podjęcia decyzji o zaprzestaniu sprzedaży w tym regionie na znak solidarności z Ukrainą. Przywrócenie przez Chiny pewnych tymczasowych ograniczeń w swobodnym przepływie osób w związku z inicjatywą COVID-19 wpływa negatywnie na zdolność tego kraju do wytwarzania produktów i zmniejsza popyt konsumpcyjny. Sytuacja w Chinach z czasem ulega poprawie, ale nawet to nie daje gwarancji, że zostanie wznowiona pełna produkcja i sprzedaż.

  • W oparciu o te dwa czynniki firma Nvidia spodziewa się strat w wysokości około 500 mln USD.

Według dyrektor finansowej Colette Kress, kwota 500 milionów dolarów obejmuje około 400 milionów dolarów z tytułu utraconej sprzedaży gier w Chinach i Rosji, a także kolejne 100 milionów dolarów z tytułu nieudanych zakupów centrów danych w Rosji.W drugim kwartale firma Nvidia oszacowała przychody na 8,10 miliarda dolarów, plus minus 2%. Analitycy prognozują średnio 8,45 mld USD.

3. ryzyko zmniejszenia popytu

Może się okazać, że podaż procesorów graficznych i innych produktów firmy Nvidia będzie przewyższać popyt. Ponadto gracze i inne firmy mogą wydawać mniej na produkty firmy Nvidia. Wysoka stopa inflacji spowoduje zmianę priorytetów w wydatkach na artykuły pierwszej potrzeby. Spowoduje to zmniejszenie zakupów i ewentualne anulowanie zamówień. Sytuacja zwykłych użytkowników i graczy pogarsza się wraz z niekończącymi się danymi o inflacji. Ludzie będą musieli przekierować swoje pieniądze na zwiększone wydatki na paliwo, energię i żywność, co może odebrać część nabywców.

Wniosek

W perspektywie krótkoterminowej widzę to tak samo jak firma - cena może jeszcze spaść, a sprzedaż może zostać ograniczona w zależności od wielu czynników. Nvidia może wprowadzać nowe produkty i lepsze technologie, ale rynek może ich nie docenić. Przyjrzyjmy się ostatniemu kwartałowi - spółka podała wyniki lepsze od oczekiwanych, a mimo to od początku roku spadła o 48%. Postrzegam Nvidię jako firmę długoterminową i dlatego nie martwi mnie ciąg negatywnych wiadomości - firma generuje świetne wyniki, zarząd wykonuje swoją pracę jak należy, a co najważniejsze, ma świetną linię produktów, którą rynek już dobrze zna i chętnie kupuje. Zdecydowanie z zadowoleniem przyjąłbym dalsze potencjalne spadki do poziomu 100-110 USD za akcję, lubię kupować świetne spółki po niskich cenach.

  • Co o tym sądzisz? Czy Nvidia zbliży się do granicy 100 dolarów?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

You have nice brother and sister!